برای ریشه‌یابی افزایش مصرف مشروبات الکلی چه کرده‌اید؟

۱۳۹۲/۰۳/۱۳ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 75180
سلامت نیوز : آمار مسمومیت حدود 359 نفر بر اثر مصرف الکل در شهر رفسنجان، علاوه بر آن که هشداری جدی در مورد افزایش بی‌رویه مصرف مشروبات الکلی در کشور است، نشانه‌ای از بی‌تفاوتی مسوولان نسبت به این موضوع مهم است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه خبری فریادگر ؛ روز جمعه در اورژانس شهر رفسنجان، وضعیت فوق‌العاده‌ای حاکم بود چراکه مصرف الکل حدود 359 نفر را مسموم کرده بود. آمار مسموم‌شدگان ناشی از مصرف الکل متانول در شهر رفسنجان به 348 تن رسیده بود که از این میان 67 تن در بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب‌(ع) رفسنجان بستری شدند. 75 تن از مسموم‌شدگان در بیمارستان رفسنجان و 109 تن دیگر در شهرهای دیگر دیالیز شدند و این افراد پس از دیالیز و خروج سم از بدنشان از بیمارستان ترخیص شدند. شمار کشته‌شدگان مسمومیت با الکل متانول به شش تن رسیده که از این تعداد پنج تن در بیمارستان‌ علی‌ابن ابیطالب‌(ع) رفسنجان و یک تن نیز در بیمارستان زرند جان خود را از دست دادند و حال سه نفر نیز بسیار وخیم گزارش شده است.

این نخستین بار نیست که خبرهایی در مورد مسمومیت بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی در کشور منتشر می‌شود اما نکته مهم، افزایش این گونه خبرهاست که حکایت از رشد بی‌رویه مصرف مشروبات الکلی در کشور دارد. هر چند در این زمینه اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما وقتی در یک شب در یک شهر نه چندان بزرگ، 350 نفر بر اثر استفاده از الکل مسموم می‌شوند، قطعا تعداد بسیار زیادی نیز از مشروبات الکلی غیر‌تقلبی استفاده می‌کنند و دچار مسمومیت هم نمی‌شوند و این آماری نیست که بتوان با بی‌تفاوتی از کنار آن عبور کرد. ایران از معدود کشورهایی است که به دلیل حاکمیت قوانین اسلامی، در آن مصرف مشروبات الکلی ممنوع است. مجازات نوشیدن مشروبات الکی در ایران، هشتاد ضربه شلاق است اما در ماده 179 قانون مجازات اسلامی‌ایران آمده ‌است که «هرگاه کسی چند بار شرب مسکر بنماید و بعد از هربار حد بر او جاری شود در مرتبه سوم کشته می‌شود»؛ این قانون البته در ایران به‌جز چند مورد، کمتر به اجرا درآمده‌است. با این وجود و علی‌رغم حرام بودن خوردن شراب، آمار استفاده از مشروبات الکلی در کشور در حال افزایش است؛ به طوری که در یک نمونه شاهد مسمومیت 350 نفر در یک شب در یک شهر کوچک بر اثر استفاده از الکل هستیم.

افزایش میزان کشفیات مشروبات الکلی هم نشانه دیگری در تایید افزایش گرایش به این سمت است. به نظر می‌رسد رشد مصرف مشروبات الکلی در جامعه و برخی موارد مشابه که در اسلام نهی شده، زنگ خطر معضلات اجتماعی را بیش‌از‌پیش به صدا درآورده است اما به نظر می‌رسد مسئولان امر به غیر از تلاش برای مقابله با مصرف مشروبات الکلی، چندان توجهی به ریشه‌های این موضوع ندارند و قوانین موجود نیز نتوانسته بازدارندگی لازم را داشته باشد. اما مهم این است که علت گرایش جوانان به استفاده از مشروبات الکلی را به طور دقیق ریشه‌یابی و برای یافتن راه‌حلی برای آن چاره‌اندیشی کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81987s, 18q