دلایل عمده خستگی را بشناسیم

۱۳۹۲/۰۳/۱۳ - ۱۳:۵۳ - کد خبر: 75193
دلایل عمده خستگی را بشناسیم
سلامت نیوز : آیا همیشه احساس خستگی می کنید؟ بسیاری از افراد از این موضوع گله می کنند. خستگی نشانه زندگی پر مشغله ماست اما به دست آوردن انرژی از دست رفته چندان مشکل نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ محققان معتقدند،عمده ترین علل خستگی مفرط به عادت های روزمره ما بر می گردد.این علت ها عبارت است از ؛

تغذیه ناسالم : مصرف نوشیدنی های کافئین دار و قند می تواند نتیجه عکس دهد و با نوسان میزان قند، احساس خستگی را بیشتر کند. بنابراین برنامه غذایی سالم و متعادل سرشار از میوه، سبزیجات و پروتئین اتخاذ کنید. بیشتر افرادی که برنامه غذایی سالمی دارند، کمتر احساس خستگی می کنند. علاوه بر آن یکی از نتایج سالم خوردن حفظ وزن متعادل است. چاقی نقش زیادی در ایجاد خستگی مفرط دارد.

مصرف کافئین قبل از خواب:اگر با کمبود خواب مواجهید، چند ساعت قبل از خواب از خوردن نوشیدنی های کافئین دار بپرهیزید و تلویزیون را خاموش کنید.

زمان نامناسب ورزش:بهترین راهکار برای رفع خستگی، ورزش کردن است، اما ورزش را حداقل ۳ ساعت قبل از خواب به اتمام برسانید تا بدن زمان کافی برای استراحت داشته باشد. هر چه میزان ورزش بیشتر باشد، انرژی بیشتری نیز به دست خواهید آورد.(ورزش حداقل ۴ روز در هفته به مدت ۴۰ دقیقه توصیه می شود.) با ادامه دادن ورزش به مدت حداقل یک ماه باید مشکل خستگی شما برطرف شود؛ در غیر این صورت احتمال خستگی مفرط شما علل دیگری دارد از جمله:

کم خونی: این یکی از عوامل شایع خستگی مفرط است که با انجام یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است. این مشکل در زنانی که در دوران قاعدگی با خون ریزی شدید مواجه هستند، امری عادی است. کم خونی را می توان با اتخاذ برنامه غذایی غنی از آهن، گوشت، سبزیجات پر رنگ و برگ دار برطرف کرد.

کمبود ماده مغذی کلیدی:کمبود مواد مغذی مهم مانند پتاسیم را می توان با انجام آزمایش خون تشخیص داد.

مشکلات تیروئید:کم کاری یا پرکاری غده تیروئید باعث خستگی مفرط می شود. برای تشخیص عملکرد غده تیروئید، آزمایش هورمونی انجام دهید.

دیابت: بیشتر افرادی که قند خون دارند و بیماری شان تحت کنترل نیست احساس خستگی می کنند. بنابراین اگر با حالت هایی مانند تکرر ادرار، تاری دید و خستگی مواجه شدید، بهتر است برای معاینه نزد پزشک بروید.

افسردگی: خستگی همراه با ناراحتی و کاهش اشتها ممکن است نشانه افسردگی باشد. این حالت را از پزشک پنهان نکنید تا بتواند به شما کمک کند.

مشکلات خواب: اگر همیشه دچار کم خوابی هستید و به هیچ وجه این مشکل رفع نمی شود، احتمال آپنه خواب را در نظر بگیرید.

بیماری قلبی تشخیص داده نشده:
خستگی به ویژه در زنان می تواند جزو علایم بیماری قلبی باشد اگر در انجام دادن ورزش یا فعالیت های جسمی که قبلاً به آسانی انجام می دادید با مشکل مواجه می شوید یا این که با انجام دادن ورزش حالتان بدتر می شود، ممکن است به دلیل ناراحتی قلبی باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.63133s, 18q