دوره آموزش طب سنتي در ايران آغاز شد

۱۳۸۶/۰۷/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7520
دوره آموزش طب سنتي در ايران آغاز شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، كامران باقري لنكراني، روز گذشته در مراسم افتتاح مركز مطالعات طب سنتي و مكمل ايران كه در محل خانه مشيروالدوله در خيابان لاله‌زار نو تهران راه اندازي شد، افزود: علاوه بر اين مركز مطالعاتي، تا آخر امسال سه مركز رشد داروهاي گياهي در سه دانشگاه علوم پزشكي راه اندازي مي‌شود كه قطعاً كمك بزرگي در تبديل داروهاي گياهي به محصولات صنعتي خواهد بود.
وي ادامه داد: آيين نامه طب سنتي و مكمل نيز در وزارت بهداشت در حال تدوين است و طي دو ماه آينده ابلاغ مي‌شود، اين آيين نامه باعث مي‌شود طب سنتي در ايران با ديد علمي تري در كشور دنبال شود.
وي گفت: رشته طب سنتي يا به عبارت دقيقتر طب ايراني اكنون در 4 دانشگاه علوم پزشكي ايران، تهران، شهيد بهشتي و شاهد راه اندازي شده است و هر كدام از اين دانشگاهها امسال 6 دانشجو كه از فارغ التحصيلان رشته پزشكي عمومي هستند را پذيرش كرده‌اند و در واقع دوره كارشناسي ارشد رشته طب سنتي است.
وزير بهداشت افزود: سال آينده حداقل 4 دانشگاه علوم پزشكي ديگر نيز به جمع دانشگاههاي داراي كرسي كارشناسي ارشد طب سنتي اضافه مي‌شود.
وي گفت: در زمان حاضر حدود 3 درصد داروهاي مصرفي كشور گياهي هستند كه بسيار اندك است و بايد افزايش يابد، البته اگر مصرف داروهاي گياهي در عطاريها را حساب كنيم بيش از اين ميزان است اما با توجه به اينكه اين داروها جزء فرمول كاري وزارت بهداشت نيست اطلاعي از كم و كيف اين نوع داروها نداريم.
وزير بهداشت افزود: من آينده رشته طب ايراني را در كشورمان روشن مي‌بينيم زيرا ريشه در فرهنگ كشور ما دارد، البته در مورد ايجاد بيمارستانهاي طب سنتي در كشور اختلاف نظر وجود دارد كه بايد منتظر باشيم تا گروهي از فارغ التخصيلان اين رشته در كشور تربيت شوند و بعد در مورد اين موضوع صحبت كنيم.
باقري لنكراني افزود: البته در مورد بكارگيري طب سنتي در كشور نبايد افراط و تفريط كنيم، نه سخن آنان كه اين نوع طبابت را از رده خارج مي‌دانند درست است و نه آنانكه همه درمانها را از اين منظر دنبال مي‌كنند، درست مي‌گويند بايد تعادل در عمل وجود داشته باشد و در هر صورت ما نيازمند طب نوين و جراحي هاي مدرن، شيمي درماني و استفاده از آنتي بيوتيكها و داروهاي جديد هستيم اما در مورد برخي بيماريها مانند بيماريهاي عملكردي دستگاهها، بيماريهاي مزمن، بيماريهاي دستگاه گوارش، دستگاه اداري و تناسلي، همچنين برخي بيماريهاي ويروسي، طب سنتي و ايراني ما اثرگذاري بيشتري از طب نوين امروز دارد.
وزير بهداشت گفت: طي دو سال گذشته 13 رشته جديد در سطح دانشگاههاي علوم پزشكي مصوب شده است اما توقع ما از رشته طب سنتي بسيار بيشتر از رشته هاي ديگر است و از دانشجويان اين رشته مي‌خواهيم كه از كار كردن در مطبها يا مراكز ديگر خودداري كنند و تمام وقت در اختيار آموزش اين رشته باشند و ما هم قاطعانه از آنها حمايت مي‌كنيم.
وي افزود: در متون طب ايراني 50 نوع نبض توصيف شده است كه با شناخت آنها بيماري تشخيص و درمان مي‌شده است كه ما امروز از اين نوع دانش در طبابت استفاده نمي‌كنيم.
وي گفت: در طب سنتي و ايراني انسان محور علم پزشكي است اما امروزه ما با ابزارهاي جديد تجربي به شناخت بيماريها و درمان آنها مي‌پردازيم و به شناخت انسان و درمان جامع بيماريها توجهي نداريم.
وزير بهداشت افزود: ورود به اين عرصه ها نيازمند تحقيق و زحمت زيادي است اما ميراث گرانبهايي كه در اختيار داريم ما را در مكاشفه در اين علم موفق مي‌كند و در صورتي كه اين روشها را به محك تجربه بزنيم و از نطر علمي بتوانيم آنها را تاييد كنيم، قطعا مي‌توانيم حرفهاي نويي را در علم پزشكي در سطح دنيا بزنيم.
علي اكبر ولايتي، رئيس كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ايران شوراي انقلاب فرهنگي نيز در اين مراسم با تشريح تاريخچه طب ايراني گفت: ‌هنوز اصول اساسي طب ايراني و طبايع چهارگانه در علم نوين رد نشده است و وقتي شاهد اين هستيم كه يك دارو در دو فرد با طبع متفاوت اثربخشي متفاوتي دارد يا حتي در يكي مانند دارو عمل مي‌كند و در ديگري مانند سم به اين نكته پي مي‌بريم كه استفاده از دانش طب ايراني خودمان مي‌تواند ما را در درمان بسياري از بيماريهايي كه اكنون در درمان آنها ناتوانيم كمك كند.
وي افزود: پزشكان ايراني در دوره هاي گذشته با روشهايي طب ايراني با بررسي نبض بيمار و طبع او و ساير روشهاي اين دانش سخت ترين بيماريها را درمان مي‌كردند و حتي گاهي جان و آبروي خود را در اين راه مي‌گذاشتند.
عبدالله بهرامي، دبير شوراي طب سنتي و مكمل نيز در اين مراسم گفت:‌ اكنون پس از يك وقفه 150 ساله دوباره طب سنتي ايراني به عرصه تحقيق و عمل باز مي‌گردد و قطعاً استفاده از اين دانش موجب درمان بسياري از بيماريهاي مزمن امروز و كاهش قابل توجه هزينه هاي گزاف درمان بيماريها در كشور مي‌شود.
وي گفت: سال گذشته 20 نفر براي آموختن دانش طب سنتي به كشور چين اعزام شدند كه 11 نفر آنها بورسيه هستند و بقيه به خرج خودشان رفته‌اند و با بازگشت آنها به ايران گروهي از آموزش دهندگان اين طب را در كشور خواهيم داشت.
وي افزود: اميدواريم علاقه مندي و پيگيري وزير بهداشت و مسئولان دولت و مجلس موجب شكوفايي مجدد طب سنتي در ايران شود.
اصفهاني، مشاور معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز در اين مراسم به تشريح مزيتهاي طب ايراني - اسلامي پرداخت و گفت:‌ما وارث بيش از 17 هزار كتاب در زمينه طب سنتي در ايران هستيم كه حداقل 10 هزار تاي آن امروز هم قابل استفاده است.
وي افزود: ميليونها نفر در طول تاريخ براي دانش طب ايراني- اسلامي زحمت كشيده‌اند و ما گنجينه گرانبهايي داريم كه اساس آن نگاه جامع به انسان، تقدم پيشگيري بر درمان و رعايت اخلاقيات است.
مهدي فتحي، رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز در اين مراسم به تشريح تاريخچه خانه مشيروالدوله پيرنيا و زندگي نامه او پرداخت و گفت:‌ اين ساختمان در سال 1251 با دو سبك ايراني و پرتغالي ساخته شده است و پس از مرگ مشيرو الدوله پيرنيا كه 5 دوره نماينده مجلس شوراي ملي، 5 دوره نخست وزير و مدتها وزير بوده است براي ساخت بيمارستان وقف شده و پس از گردشهاي مختلف امروز در اختيار دانشگاه علوم پزشكي ايران است.
وي افزود: قرار بود از اين مكان براي ساخت يك بيمارستان زنان استفاده شود اما با توجه به محل آن كه در مركز شهر است و براي رفت و آمد بيماران مناسب نبود تصميم گرفتيم از اين فضا به عنوان مركز مطالعات طب سنتي و مكمل ايران استفاده كنيم.
مشيرو الدوله نويسنده كتاب سه جلدي تاريخ ايران باستان است كه در سال 1314 بر اثر سكته قلبي فوت كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.12859s, 18q