صادرات ۶ نوع عصاره گیاهی به دانمارک/ تب مصرف داروهای گیاهی در دنیا بالا گرفته است

۱۳۹۲/۰۳/۱۳ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 75208

سلامت نیوز : فراز امامی عصر یکشنبه در بازدید رئیس سازمان تدارکات پزشکی و جمعی از مدیران استان مازندران از کارخانه فرآوری گیاهان دارویی سهاجیسا از زیرمجموعه هلال‌احمر خاطرنشان کرد: با فرآوری بیش از 40 نوع گیاه دارویی 120 عصاره گیاهی به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع داروهای گیاهی و مواد آرایشی بهداشتی مثل انواع شامپوها و کرم‌های زیبایی فعالیت می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ امامی با تأکید براینکه برای ارتقای صادرات باید رو به تولید محصولات نهایی بیاوریم، افزود: به مرور سعی می‌کنیم با استفاده از عصارهای گیاهی محصولاتی مانند قرص، کرم‌های درمانی و انواع شربت را تولید و نیاز بازار داخلی را تأمین کنیم.

مدیرعامل شرکت فرآوری گیاهان دارویی سهاجیسا اضافه کرد: اکنون 24 نوع عصاره خشک، 24 نوع عصاره پروفیلن، 5 نوع عصاره روغنی، 4 نوع عصاره غلیظ، 15 نوع عصاره الکلی و 12 نوع عصاره گلیسرینه در این شرکت فرآوری و تولید می‌شود که هر یک کاربردهای خاص خود را دارد.

وی در پاسخ به پرسش فارس مبنی براینکه چه میزان از گیاهان دارویی از داخل کشور تأمین می‌شود، افزود: با توجه به تنوع آب و هوایی کشور همه نیازهای خود را در داخل تأمین می‌کنیم که بخشی از آن را به صورت تازه از استان مازندران تهیه کرده و در سیستم دستگاه‌های خشک کن اتوماتیک برای تولید عصاره استفاده می‌کنیم.

امامی افزود:‌ برخی از گیاهان دارویی که در مناطق گرمسیر می‌رویند از شهرهای مانند شیراز و همدان تهیه می‌شوند که عمده محصولات به صورت خشک به این شرکت حمل می‌شوند.

این مسئول در شرکت سهاجیسا با تأکید بر اینکه صادرات عصاره‌های گیاهی و سایر محصولات می‌تواند به تقویت شرکت‌های صنعتی کمک کند، افزود: به عنوان مثال 6 نوع عصاره را به عنوان نمونه به کشور دانمارک صادر کرده‌ایم که مورد تأیید قرار گرفته و اکنون در مرحله عقد قرارداد هستیم و ایران می‌تواند بازار خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایه گسترش دهد.

امامی بالا گرفتن تب مصرف گیاهان دارویی را یکی دیگر از دلایل افزایش تقاضا در بازار برشمرد و گفت:‌ اکثر کشورهای اروپایی سعی می‌کنند تا از عصاره‌های گیاهی به جای مواد شیمیایی برای تولید داروهای خود استفاده کنند و اکنون 70 درصد داروهای تولیدی در آلمان برگرفته از عصاره‌های گیاهی است.

وی تصریح کرد: ایجاد معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت و قرار گرفتن تعداد زیادی از داروهای گیاهی در لیست بیمه نیز نشانگر اهمیت سیستم سلامت کشورمان به این حوزه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2772s, 18q