علل و راه حل کم پشتی موهای سر و ابرو

۱۳۹۲/۰۳/۱۵ - ۰۰:۴۴ - کد خبر: 75236
سلامت نیوز : وقتی پای پرپشتی موها به میان می آید خیلی ها غصه هایشان یادشان می آید و نمی دانند از داروهای عجیب و غریب گرفته تا کاشتن مو و مصرف داروها کدام یک را امتحان کنند ولی جالب است بدانید بسیاری از عواملی که هر روز با آن سر و کار دارید نیز می توانند باعث کم پشتی موهای شما شوند.

محققان می گویند مصرف 20 نخ سيگار در روز، خطر ريزش مو و طاسي را به طرز چشمگيری افزايش می دهد. پژوهشگران تايوانی با بررسي 740 مرد از نژاد آسياي شرقي كه از نظر ژنتيكي از نژاد اروپايي كمتر به طاسي مبتلا می شوند، تأثير سيگار را در ريزش مو ارزيابي كردند. بر اساس اين بررسي كه در نشريه آرشیو چاپ شده است، سيگار اين تفاوت را از بين می برد. كشيدن سيگار به يك سري از تظاهرات پوستي نيز منجرم یشود از جمله پيري و تيرگي پوست، ريزش مو، سفيد شدن مو و... كه توجه مجامع پزشكي را به خود معطوف كرده است.

سیگار و موهای کم پشت و خاکستری

حداقل 94 درصد از مردان دچار درجاتي از پسرفت خط رويش مو در پيشاني بعد از بلوغ می شوند. شاید دوست داشته باشید بدانید چگونه سیگار باعث ریزش موها و کم پشتی آنها می شود. اینها مهمترین بلاهایی است که سیگار بر سر موها می آورند:

· سیگار برمويرگهاي ريز تغذيه كننده فوليكول مو اثر مخرب به جا می گذارد و با اثر بر تغذیه مو باعث ریزش آنها می شود.

· مواد سمی سيگار به ماده ژنتیکی فوليكول مو آسیب می رساند و آن را تخریب میکند.

· سيگارباعث عدم تعادل آنزيمی موثر در بازسازي بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر مخرب به جا می گذارد.

· سیگار باعث تولید رادیکالهای آزاد می شود که راديكالهاي آزاد اكسيژن در ايجاد التهاب ناحيه اطراف فوليكول مو موثر هستند.

· سيگار فعاليت آنزيمی هورموني را برهم می زند و باعث کاهش تولید استروژن می شود.

علل ريزش مو و کم پشتی موها

موهاي سر انسان به دو دسته موهاي مقاوم و غير مقاوم تقسيم بندي می شوند. موهاي غير مقاوم كه اكثرا در سطح جلو و فوقاني و مياني سر قرار دارد به دليل داشتن گيرنده حساس به تستوسترون تحت تاثير تغييرات اين هورمون قرار می گيرند و به خصوص بعد از سن بلوغ كه ميزان اين هورمون در خون افزايش می يابد عموما ريزش مو آغاز می گردد. موهاي مقاوم كه معمولا در پشت و اطراف سر قرار دارند فاقد اين گيرنده بوده و تحت تاثير هورمون مردانه قرار نمی گيرند. به همين دليل است كه اين موها هيچ وقت نريخته واز آن به عنوان ناحيه دهنده در عمل جراحي پيوند مو استفاده می شوند.

علت ريزش و کم پشتی مو در آقايان: در ريزش موي سر در آقايان دو عامل ژنتیكي و هورمونی دخيل اند. در بيش از 95 درصد موارد علت ريزش موي سر در آقايان هورمونی می باشد و عوامل ديگري نظير شيمی درماني، راديوتراپي، بيماريهاي خود ايمن و التهابي، تيرویيد و... ممكن است در درصد كمی از موارد علت بيماري باشد.

علت ريزش و کم پشتی مو در خانمها: در دهه گذشته تكنیكهاي پيوند مو چنان پيشرفت نموده اند كه قادرند اكثر بيماريهاي ريزشي مو در خانمها را درمان نمايند. قبلا خانمها فكر می كردند به هيچ عنوان كانديد عمل جراحي نيستند ولی امروزه به راحتي دراكثر موارد تحت عمل جراحي قرار می گيرند. ريزش مو در خانمها بيشتر تحت تاثير مسایل ژنتیكي بوده و اختلالات هورموني نيز به اين امر كمك می كند. علل خاص ديگري مانند اختلالات هورمونهاي قاعدگي، استرس و هيجانات می توانند به شدت ريزش بيفزايند.با کم پشتی موها چه کنید؟

منطقي ترين کار در درمان اين بيماري مشاوره با يک متخصص پوست و مو می باشد. پزشک متخصص با بررسي تاريخچه پزشکي بيمار، معاينه سر و انجام بعضي از آزمايشهاي خوني براي بررسي وضعيت هورمونها و تشخيص بيماريهاي داخلي که باعث ريزش غير طبيعي مو می شوند می تواند علت دقيق ريزش مو را تشخيص دهد. اگر علت ريزش مو بيماريهاي داخلي مثل ديابت، اختلالات تيرویيد، تخمدان پلي کیستیک‌، بيماريهاي خودایمنی، کم خوني و ... باشد کنترل دقيق بيماري می تواند ريزش مو را کنترل کند.

کم پشتی ابروها و 4 راه حل آن

1 - در مواردي كه بيماري سيستمیك يا موضعي وجود داشته باشد، بايد تحت درمان مناسب قرار بگيرید و در صورت كنترل مشكل داخلي، با استفاده از جراحي پيوند ابرو امكان ترميم وجود دارد.

2 - در مواردي كه علت ريزش ابرو بيماريهاي روانپزشكي از جمله تريكوتيلومانيا )عادت به کندن موها( باشد، فرد بايد تحت درمان مناسب قرار بگيرد چرا كه در صورت عمل جراحي يا مصرف دارو كندن مجدد آن امكان دارد.

3 - در صورتي كه علت ريزش ابرو، اسكار جراحي، تروما يا سوختگي باشد با استفاده از جراحي پيوند ابرو قابل ترميم می باشد.

4 - بعضي پزشكان از ماينوكسيديل موضعي در درمان ريزش ابرو استفاده می كنند كه در مواردی می تواند در كاهش ريزش ابرو مفيد باشد
منبع : هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40478s, 19q