ابتلا به سرطان ریه با مصرف بی‌رویه قلیان افزایش می‌یابد

۱۳۹۲/۰۳/۱۷ - ۱۵:۲۲ - کد خبر: 75313

سلامت نیوز : کشیدن قلیان، حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبه رو می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ مهندس خدیجه محصلی مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی با بیان این مطلب گفت: قلیان به علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می کند که عوارض ناگواری برای انسان به دنبال دارد. شخص مبتلا به بیماری‌های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و کشیدن قلیان ادامه بدهد بدون شک مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد.

مهندس محصلی با بیان اینکه مکش‌های عمیق و رطوبت حاصل از آب ناشی از قلیان باعث بروز بیماری‌های ریوی، سرطان‌های مختلف از جمله سرطان ریه و معده می‌شود، افزود: هر وعده قلیان برابر مصرف یک پاکت سیگار بوده و قلیان در هر بار مصرف دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می‌کند. مقدار نیکوتین موجود در یک وعده کشیدن قلیان با مقدار نیکوتین در بسته کامل سیگار برابری می‌کند.

محصلی ادامه داد: میزان و عمق در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می‌شود اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

وی یاد آور شد: منوکسید موجود در دود قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات آن نیز چه برای مصرف کننده و چه برای افراد در معرض دود تجملی فراتر است زیرا دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن می شود و آثار سوء خود را حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می شود، بر جای می گذارد.

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار ادامه داد: دم‌های عمیقی که فرد برای جذب دود می زند، تخریب‌های جدی به حبابچه‌های ریه وارد می‌کند و تحقیقات نشان داده است که مواد داخل لوله قلیان حاوی صدها نوع قارچ و میکروب بوده و این قارچ‌ها و میکروب‌ها به راحتی توسط دود، وارد سیستم تنفسی شده و ایجاد عفونت می‌کند و منجر به سرطان ریه می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14739s, 18q