افزایش ۲۸ درصدی سرطان ریه در زنانی که همسران‌شان سیگار می‌کشند

۱۳۹۲/۰۳/۱۷ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 75319
سلامت نیوز : کارشناس دخانیات اعلام کرد: احتمال ابتلا به سرطان ریه در زنان غیرسیگاری که در معرض دود غیرمستقیم دخانیات همسرانشان هستند، حدود ۲۸ درصد افزایش می‌یابد.

سهیل ابراهیمی در گفت‌وگو با فارس گفت: با توجه به اینکه سیگار کشیدن در مردان بیشتر است زنان و کودکان به میزان قابل توجهی در معرض دود غیر مستقیم آن قرار می‌گیرند و به واسطه آن آسیب می‌بینند.

وی ادامه داد: از تمام مرگ و میرهایی که به دود غیر مستقیم دخانیات نسبت داده می‌شود حدود 47 درصد از آن در زنان غیر سیگاری اتفاق می‌افتد.

این کارشناس دخانیات اعلام کرد: ‌استنشاق دود غیر مستقیم دخانیات تأثیر منفی سریعی بر سیستم قلب و عروق، لخته شدن خون و افزایش احتمال ابتلا به حمله قلبی و سکته را دارد.

ابراهیمی افزود: همچنین دود غیر مستقیم دخانیات موجب بروز علائم بیماری‌های مزمن تنفسی مانند سرفه، بی‌حالی، خس خس سینه و تنگی نفس در غیرسیگاری‌ها می‌شود.

وی همچنین گفت: استنشاق دود غیر مستقیم دخانیات با ابتلا به عفونت سل نیز ارتباط دارد. مطالعات جدید نشان داده استنشاق دود محیطی سیگار می‌تواند خطر مرگ ناشی از انسداد عروق قلبی را در افراد غیر سیگاری به میزان 20 تا 70 درصد افزایش دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.44681s, 18q