استرس موجب افزایش ابتلا به آلزایمر می‌شود

۱۳۹۲/۰۳/۱۸ - ۱۲:۵۹ - کد خبر: 75388
سلامت نیوز : یک متخصص داخلی با تاکید بر اهمیت ورزش، خواب منظم و کنترل دریافت کالری مصرفی در حفظ سلامتی بدن گفت: استرس سبب اختلال شناخت از طریق تأثیر بر مغز شده و موجب افزایش ابتلا به آلزایمر می‌شود.

دکتر هوشنگ امامی خویی در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه پیشگیری از بیماری‌ها یک راهکار مراقبتی مناسب روانپزشکی است، گفت: تنظیم گلوکز خون نقش اساسی در عملکرد شناخت و پیری است، منطقه هیپوکامپ در مغز، نسبت به تراز غیرطبیعی گلوکز حساس است و ضعف در کنترل گلوکز دارای تأثیر متقابل با بیماری‌های همراه دیگر، از جمله دمانس یا سکته‌های مغزی بوده و شناخت فرد را دچار اشکال می‌کند.

وی با تاکید بر اهمیت نقش نرمش، خواب منظم و کنترل دریافت کالری مصرفی در حفظ سلامت بدن گفت: انجام نرمش تنظیم انسولین و گلوکز خون را بهبود می‌بخشد ولی استفاده از مقادیر بالای ویتامین E و C که در میان عامه مردم رایج شده این تاثیر را از بین می برد.

این متخصص داخلی یادآور شد: نکته‌ بسیارمهم در حفظ سلامت بدن، داشتن الگوی خواب و بیداری منظم است زیرا چرخه‌ نامنظم ممکن است سبب ناهنجار‌ی فشارخون و بر هم زدن تراز گلوکز، انسولین و لیپتین در بدن شود.

دکتر امامی خویی همچنین افزود: در سالمندان سالم، محدود کردن کالری با افزایش دریافت اسیدهای چرب غیر اشباع، سبب بهبود حافظه‌ کلامی شده، همچنین رعایت الگوی رژیم مدیترانه نیز وقتی با ورزش توام شود، احتمال زوال عقل و میزان شیوع افسردگی را کاهش می دهد.

وی گفت: در رژیم‌ مدیترانه‌ای برمصرف میوه‌ها، مغزها، غلات، حبوبات، ماهی و بالا بودن نسبت اسیدهای غیراشباع به اسیدهای چرب اشباع تأکید می‌شود.

وی با بیان اینکه پرهیز از استرس، مشاغل متعدد و تلفن همراه موجب حفظ سلامت بدن می شود، گفت: استرس سبب اختلال شناخت از طریق تأثیر بر مغز شده و موجب افزایش خطر ابتلا به آلزایمر می‌شود.

دکتر امامی خویی تصریح کرد: با وجودی که افراد چند شغله ممکن است در برابر محرک‌های بی‌اهمیت دچار اشکال باشند ولی گاه متوجه بسیاری از این محرک‌ها نمی شوند.

وی گفت: بسیاری از محققان نسبت به استفاده از تلفن‌های موبایل و هندزفری اعلام خطرکرده‌اند، به طوری استفاده از این نوع تلفن‌ها توسط رانندگان تاکسی در دیگر کشورها ممنوع شده است، بنابراین نه تنها رانندگی بلکه حتی راه رفتن نیز ضمن گوش کردن به موبایل (به دلیل کاهش دقت و انحراف بینایی) خطرناک بوده تهدیدی برای سلامتی به شمار می رود، افراد وقتی کاردیگری انجام می دهند نباید از تلفن همراه استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10841s, 18q