افزایش مصرف قلیان در جوانان ایرانی

۱۳۹۲/۰۳/۱۹ - ۱۰:۲۳ - کد خبر: 75422
افزایش مصرف قلیان در جوانان ایرانی

سلامت نیوز :  مسوول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات نسبت به معضل افزایش مصرف قلیان بویژه در جوانان هشدار داد و از متمرکز شدن وزارت بهداشت بر روی این موضوع به منظور کنترل آن خبر داد.

مهندس خدیجه محصلی در گفت‌وگو با (ایسنا)، نسبت به ترفند شرکت‌های دخانیاتی برای القای محصولات خود به کشورها با توجه به فرهنگشان هشدار داد و گفت: هر چند اکنون در سطح ملی و در مجامع، استعمال سیگار به عنوان یک قبح در نظر گرفته می‌شود اما مشاهده می‌شود که قلیان به تدریج جایگزین شده است.

وی افزایش مصرف قلیان در کشور را معضلی دانست که باید بیشتر به آن پرداخته شود و گفت: افزایش استعمال قلیان برای ما معضلی است و شاید کمتر در مورد آن کار کرده‌ایم؛ چرا که فکر نمی‌کردیم به چنین سرعتی به عنوان یک تفریح سالم در جامعه جایگزین شود.

وی به مقایسه مصرف قلیان طی چهار سال (از سال 82 تا 86) پرداخت وگفت: این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف قلیان در این بازه زمانی میان نوجوانان 13تا 15سال دو برابر شده است. همچنین تقریبا 3.5 درصد گروه سنی بالای 15 سال مصرف کننده قلیان هستند.

محصلی افزود: در مجموع مصرف قلیان در نوجوانان بیشتر است و از آنجا که قلیان در تمام مکان‌ها فراهم نیست ممکن است نوجوانانی که امروز به استعمال قلیان مبادرت می‌ورزند، سیگاری‌های فردا باشند.

وی تاکید کرد: براین اساس برای کنترل ومبارزه با دخانیات، لازم است برنامه‌ها و راهکارهای کنترلی ما جلوتر از ترفندهای کمپانی‌های دخانیاتی حرکت کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25256s, 18q