روند صعودی افزایش بیماری‌های تنفسی وسرطانی در کشور

۱۳۹۲/۰۳/۱۹ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 75437
سلامت نیوز : عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از افزایش روند صعودی افزایش بیماری‌های تنفسی وسرطانی در کشور خبر داد و افزود:بنزن و سرب بیشترین مواد آلاینده در شهرهای بزرگ کشور است.

کمال‌الدین پیرموذن در گفت‌وگو با پانا، با اشاره به این مطلب که آلودگی هوا در کشور موجب خسارات بسیاری می‌شود، گفت: مسئولان ذی‌ربط باید به این موضوع به صورت ریشه‌ای بپردازند تا از آسیب‌های این معضل جلوگیری شود.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که طرح کاهش آلودگی هوا به صحن علنی مجلس رفت اما متاسفانه رای نیاورد، ادامه داد: مسئولان به موضوع محیط زیست به‌ویژه آلودگی هوا توجه نکرده؛ امیدواریم در دولت بعدی با تدابیر لازم و کار‌های درست به این موضوع مهم پرداخته شود.

 پیر وذن با اعلام اینکه آلودگی هوا 5 هزار مرگ و میر را در سطح دنیا به صورت سالانه رقم می‌زند، تصریح کرد: بر اساس گزارش جهانی خساراتی که از این محل وارد می‌شود بالغ بر 14 هزار و 420 میلیارد ریال است که با کنترل منبع آلاینده، نوسازی و توسعه حمل و نقل عمومی، بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته در صنعت و گسترش فضای سبز این امر قابل بررسی است.

نماینده مردم اردبیل، نیر،‌ نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: آیین‌نامه کاهش آلایندگی هوا در هشت بند تصویب شده و با تشکیل کارگروهی مرکب از وزارت نفت، صنعت، نیرو و شهرداری‌ها و همراهی نیروی انتظامی و رسانه‌ها باید این مشکلات به حداقل برسد.

وی عنوان کرد: در شهرهای بزرگ کشور ازدیاد بنزن و سرب بیشترین مواد آلاینده معرفی شدند که این آلاینده‌ها مشکلات و بیماری‌های تنفسی و سرطانی را افزون‌تر کرده است.

دبیر و سخنگوی مجمع نمایندگان استان اردبیل با اعلام اینکه بیش از 3.5 میلیون موتور‌سیکلت و میلیون‌ها خودرو آلایندگی تولید کرده و با مصرف بنزین غیر‌استاندارد و زیر‌ یورو 2 بر آلودگی‌ها دامن می‌زنند، افزود: در دو سال آینده باید تمام پالایشگاه‌ها و خودروهای خود را به مصرف بنزین یورو 4 و یورو 5 مجهز کنیم.

پیرموذن به وجود 3 هزار واحد صنعتی و نیروگاه آلاینده هوا اشاره کرد و ابراز داشت: این امر سبب شده است تا مجلس مصوبه‌ای را داشته باشد تا تمامی واحدهای تولیدی موظف باشند در دو سال آینده با نصب فیلتر و بهترین تکنولوژی‌ها و استاندارد‌ها آلایندگی را به حداقل رسانده و نیروگاه‌ها نیز به جای استفاده از سوخت مازوت از سوخت گاز استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12683s, 18q