شكستگي‌هاي مفصل ران در افراد مسن شايع‌تر است

۱۳۸۶/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7545
شكستگي‌هاي مفصل ران در افراد مسن شايع‌تر است

مجيد روانبخش فيزيوتراپسيت در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: شكستگي استخوان لگن به دو صورت است. شكستگي داخل كپسولي كه در گردن استخوان ران به وقوع مي‌پيوندد و شكستگي خارج كپسولي كه در منطقه تروكانتر اتفاق مي‌افتد( بين ‌قاعده گردن و تروكانتركوچك) كه ممكن است اين نوع شكستگي در منطقه زير تروكانتر نيز ايجاد شوند.

وي افزود: شكستگي گردن استخوان ران از اين لحاظ مهم تلقي مي‌شود كه ممكن است به سيستم خون‌رساني سر و گردن استخوان ران آسيب برساند و در نهايت استخوان تحليل رود، به همين علت جوش نخوردن يا نكروز آسپتيك كه در اين نوع شكستگي‌ها شايع است به وجود مي‌آيد.

روانبخش يادآور شد: با شكستگي گردن استخوان ران، پا كوتاه ‌شده و در حالت چرخش‌ به سمت خارج قرار مي‌گيرد كه بيمار ممكن است از درد خفيف و كشاله ران يا قسمت داخلي زانو شكايت كند.

اين فيزيوتراپيست تصريح كرد: در شكستگي‌هاي خارج كپسولي، استخوان ران بيشتر از شكستگي داخل كپسولي به طرف خارج چرخش دارند.

وي اظهار داشت: روش‌هاي درماني اين نوع شكستگيها شامل جااندازي بازشكستگي و فيكس داخلي (ORIF) و تعويض سر استخوان فمور( ران) به وسيله پروتز (همي ارتروپلاستي) است.

روانبخش يادآور شد: براي نگه داشتن پاي مبتلا در وضعيت Abdaction (به سمت خارج) و محور پاها، بالشي در بين پاها قرار داده مي‌شود، همچنين به منظور پيشگيري از عوارض تنفس و تحليل رفتن عضلات، از تنفس‌هاي تشويقي و سرفه كردن و ورزشهاي ايزومتريك استفاده مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.93046s, 18q