‌٢٤ درصدايرانيان سيگاري،‌٦٠ درصد كم تحرك و ‌٦/١٨ درصد به پرفشاري خون مبتلاهستند

۱۳۸۶/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7546
‌٢٤ درصدايرانيان سيگاري،‌٦٠ درصد كم تحرك و ‌٦/١٨ درصد به پرفشاري خون مبتلاهستند

دكتر طاهره سماوات در گفت وگو با ایسنا، افزايش كلسترول خون را در ايجاد بيماري‌هاي قلبي موثر برشمرد و افزود: كلسترول تام در بيش از 40 درصد از ايرانيان، بالاي 200 ميلي گرم در دسي ليتر است.

وي با بيان اين كه الگوي تغذيه‌اي غلط از عوامل موثر در بروز پرفشاري خون محسوب مي‌شود، در ادامه افزود: افزايش مصرف چربي منجر به چاقي، باعث بروز پرفشاري خون مي‌شود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه 45 درصد ايرانيان يا چاق و يا به اضافه وزن مبتلايند.

رييس اداره قلب وزارت بهداشت يادآور شد: 60 درصد ايرانيان كم تحرك هستند كه اين عارضه ساليانه، جان 9/1 ميليون نفر را در دنيا مي‌گيرد و عامل 22 درصد از ايسكمي‌هاي قلبي است.

سماوات با اشاره به فراواني مصرف نوشابه‌هاي گازدار، نمك و غذاهاي چرب سرخ شده در ايران، گفت: 50 درصد از مردم كشور ماهي نمي‌خورند و 43 درصد آنان هر روز نوشابه مصرف مي‌كنند.

رييس اداره قلب وزارت بهداشت به ترفندهاي شركت‌هاي دخاني براي افزايش مصرف سيگار اشاره كرد و افزود: اگرچه آمار زنان سيگاري در كشور پايين است اما هر زن مي‌تواند چندين مرد را سيگاري كند.

وي قوانين تصويبي در مجلس شوراي اسلامي را در كاهش ميزان استعمال دخانيات در كشور موثر برشمرد و افزود: استعمال دخانيات ميزان بروز بيماري‌هاي عروق كرونر را 2 برابر افزايش مي‌دهد.

سماوات با تاكيد بر ضرورت وجود قوانين كشوري در خصوص روغن‌هاي مصرفي و محصولات دخاني، گفت: هزينه‌هاي درماني تحميل شده بر خانواده‌هاي مبتلايان سنگين است.

رييس اداره قلب وزارت بهداشت در ادامه با اين توضيح كه مبتلايان به بيماري‌هاي قلب و عروق غالبا مردان در سنين پايين و بهره وري هستند، افزود: هزينه درمان بالا براي سرپرست خانواده، آنان را به زير خط فقر سوق مي‌دهد.

وي ادامه داد: نتايج تحقيقات بيمارستان شركت نفت در خصوص خدمات درماني ارايه شده براي بيماري‌هاي قلبي در سال 79، نشان داد كه 30 ميليارد ريال هزينه و 70 هزار روز غيبت از كار، حاصل ابتلا افراد به بيماري‌هاي قلب و عروق بود كه اين لطمه بزرگي براي توليد محسوب مي‌شود.

سماوات در پايان شعار امسال روز جهاني قلب را «همه با هم براي داشتن قلبي سالم» عنوان كرد و يادآور شد: 150 ميليون كودك در دنيا چاق هستند كه امروزه ثابت شده چاقي دوران كودكي، زمينه ابتلا به انواع بيماري‌ها اعم از ديابت و بيماري‌هاي قلب و عروق را در بزرگسالي فراهم مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.93456s, 18q