عوارض استفاه از داروهای محرک در شب امتحان

۱۳۹۲/۰۳/۱۹ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 75494

سلامت نیوز : یک روان‌پزشک گفت: داروهای محرک و انرژی‌زا هر چند در کوتاه مدت خواب را مختل کرده و تمرکز حواس را افزایش می‌دهد ولی در بلند مدت موجب بی‌خوابی، اختلال تمرکز، اختلال رفتاری و هزیان‌گویی می‌شود که نه تنها احتمال موفقیت در امتحان را افزایش نمی‌دهد بلکه موجب تخریب آزمون می‌شود.

دکتر عارفه مبشر در گفت‌وگو با (ایسنا)‌ ، اظهار کرد: برخی از دانشجویان به ویژه پسران ساکن خوابگاه‌ها به توصیه دوستان خود برای کاهش اضطراب و افزایش تمرکز امتحان از داروهایی نظیر ریتالین یا آمفتامین‌هایی نظیر شیشه و دیگر مخدرها استفاده می‌کنند.

وی افزود: ریتالین دارویی است که در درمان کودکان بیش‌ فعال استفاده می‌شود و عوارض زیادی دارد و نمی‌توان بدون تجویز پزشک از آن استفاده کرد.

مبشر تصریح کرد: اضطراب شب امتحان یک حالت طبیعی است و در حد کم هیچ مشکلی ندارد. درصورتی که اضطراب بیش از حد باشد باید خیلی پیش‌تر از زمان امتحان رفع شود و نمی‌توان شب امتحان آن را از بین برد.

این روانپزشک عنوان کرد: بهترین راه برای افزایش موفقیت در آزمون توکل به خدا و استراحت به موقع در شب امتحان است. توصیه دوستان و استفاده از برخی داروهای مخرب گاه موجب اثرات و عوارض بسیار زیان‌باری می‌شود که قابل بازگشت نیز نیستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.74316s, 18q