بنزن و سرب بیشترین مواد آلاینده کلانشهرها / افزایش بیماریهای تنفسی و سرطانی

۱۳۹۲/۰۳/۲۰ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 75520
بنزن و سرب بیشترین مواد آلاینده کلانشهرها / افزایش بیماریهای تنفسی و سرطانی
سلامت نیوز : عضو هیئت رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس از افزایش روند صعودی افزایش بیماریهای تنفسی و سرطانی در کشور خبر داد و افزود: بنزن و سرب بیشترین مواد آلاینده در شهرهای بزرگ کشور است.

کمال‌الدین پیرموذن در گفتگو با مهر، با اشاره به این مطلب که آلودگی هوا در کشور موجب خسارات بسیاری می‌شود، گفت: مسئولان ذیربط باید به این موضوع به صورت ریشه‌ای بپردازند تا از آسیب‌های این معضل جلوگیری شود.

وی ا بیان این مطلب که طرح کاهش آلودگی هوا به صحن علنی مجلس رفت اما متاسفانه رای نیاورد، ادامه داد: مسئولان به موضوع محیط زیست به‌ویژه آلودگی هوا توجه نکرده اند امیدواریم در دولت بعدی با تدابیر لازم و اقدامات درست به این موضوع مهم پرداخته شود.

پیرموذن با اعلام اینکه آلودگی هوا هزاران مورد مرگ و میر را در سطح دنیا به صورت سالانه رقم می‌زند، تصریح کرد: بر اساس گزارش جهانی خساراتی که از این محل وارد می‌شود بالغ بر 14 هزار و 420 میلیارد ریال است که با کنترل منبع آلاینده، نوسازی و توسعه حمل و نقل عمومی، بهره‌گیری از تکنولوژیهای پیشرفته در صنعت و گسترش فضای سبز این مسئله قابل بررسی است.

به گفته وی، آیین‌نامه کاهش آلایندگی هوا در هشت بند تصویب شده و با تشکیل کارگروهی مرکب از وزارت نفت، صنعت، نیرو و شهرداری‌ها و همراهی نیروی انتظامی و رسانه‌ها باید این مشکلات به حداقل برسد.

پیرموذن اظهار داشت: در کلان شهرهای کشور بنزن و سرب بیشترین مواد آلاینده معرفی شده اند که این آلاینده‌ها مشکلات و بیماریهای تنفسی و سرطانی را افزون‌تر کرده است.

دبیر و سخنگوی مجمع نمایندگان استان اردبیل با اعلام اینکه بیش از 3.5 میلیون موتور‌سیکلت و میلیون‌ها خودرو آلایندگی تولید کرده و با مصرف بنزین غیر‌استاندارد و زیر‌ یورو 2 بر آلودگی‌ها دامن می‌زنند، افزود: در دو سال آینده باید تمام پالایشگاه‌ها و خودروهای خود را به استاندارد یورو 4 و یورو 5 برسانیم.

پیرموذن به وجود 3 هزار واحد صنعتی و نیروگاه آلاینده هوا اشاره کرد و افزود: بر این اساس مجلس طرحی را مصوب کرد  تا تمامی واحدهای تولیدی موظف باشند در دو سال آینده با نصب فیلتر و بهترین تکنولوژی‌ها و استاندارد‌ها، آلایندگی را به حداقل رسانده و نیروگاه‌ها نیز به جای استفاده از سوخت مازوت از سوخت گاز استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26462s, 18q