پاپی‌زاده اعلام کرد:

ریزگرد‌ها این‌بار آغشته به اورانیوم

۱۳۹۲/۰۳/۲۱ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 75603
ریزگرد‌ها این‌بار آغشته به اورانیوم
سلامت نیوز: عضو کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان نسبت به نفوذ روزافزون ریزگرد‌ها به داخل مرز‌های ایران٬ نسبت به آلوده بودن ریزگرد‌ها به موادی نظیر اورانیوم (برجای مانده از کاربرد سلاح‌های شیمیایی حمله آمریکا به عراق)٬ هشدار داد.

عباس پاپی‌زاده در گفت وگو با خانه ملت٬ تأکید کرد: ریزگرد‌ها بیش از ۱۴ استان کشور را درگیر خود کرده و لطمات جدی را به اقتصاد و سلامتی مردم شهر‌های مختلف کشور وارد کرده ‌است.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی٬ تصریح کرد: اگر از همان زمانی که پدیده ریزگرد‌ها به استان‌هایی نظیر خوزستان وارد شد٬ مسئولان به فکر اقدامات بازدارنده بودند٬ هم اکنون دامنه این پدیده تا این حد گسترده نمی‌شد.

پاپی زاده٬ ادامه داد: در ابتدای پیدایش پدیده ریزگرد‌ها، هر چه مردم استان‌هایی نظیر خوزستان در اینباره اعتراض می‌کردند٬ اعتراضشان راه به‌جایی نمی‌برد و مسئولان تنها زمانی به فکر حل این مشکل افتادند که این پدید دامن شهر‌های نظیر تهران را نیز گرفت.

کاهش ۳۰ درصدی تولیدات کشاورزی در پی گسترش ریزگردها

وی با تأکید بر صدمات اقتصادی و اجتماعی ریزگرد‌ها در کشور٬ افزود: هم اکنون بسیاری از صنایع در نتیجه هجوم ریزگرد‌ها دچار مشکلات عدیده شدند و دامنه این تأثیرات منفی حتی به کشاورزی و تولیدات باغی نیز رسیده و این عرصه را با کاهش ۳۰ درصدی تولیدات روبرو کرده است.

پاپی‌زاده٬ با هشدار نسبت به آلوده بودن ریزگردها به موادی نظیر اورانیوم٬ ادامه داد: بسیاری از ریزگرد‌ها که منشأ آن ها از کشور عراق است٬ ذرات اورانیم بمب‌هایی که آمریکایی‌ها در عراق به کار برده بودند٬ را به همراه دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ در تشریح عامل پیدایش ریزگرد‌ها٬ افزود: ریزگرد‌ها از کشورهایی نظیر عراق و عربستان وارد خاک ایران می شوند و مهمترین دلیل آن‌ها نیز بی توجهی این کشور‌ها به زیست‌بومشان است.

عضو کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: سیاست‌های غلط توسعه طلبانه کشور ترکیه  که همان بستن سد‌های پی در پی روی سر منشأ دجله و فرات است این رودخانه را با کمبود آب مواجه ساخته٬ در نتیجه چنین اقدامی نخلستان‌ها و هورهای بزرگ عراق رو به نابودی گذاشته و گرد وغبار حاصل از آن به چشم مردم منطقه نظیر ایران می‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.94228s, 18q