داروهایی که مشابه ایرانی دارند مجوز واردات نمی‌گیرند/کمبود دارو یک رقمی شد

۱۳۹۲/۰۳/۲۱ - ۱۴:۲۳ - کد خبر: 75634

سلامت نیوز : عباس حاجی‌آخوندی امروز در حاشیه مراسم رونمایی از سندهای طب سنتی و داروسازی سنتی در وزارت بهداشت گفت: 115 داروی گیاهی تا روی کار آمدن دولت نهم مصوب شده است که در حد خود خوب بوده اما در 8 سال گذشته در سطح کیفیت آنها تلاش بسیاری شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی گفت: 900 قلم دارو در طول 8 سال گذشته همزمان بر کیفیت آنها و تولید آنها تلاش شده و برخی از آنها داروهای شاخصی مانند داروی درمان ایدز (آیمود) بوده است که در اثرگذاری و فرمول آن تغییراتی ایجاد شد.

وی گفت: جایگاه تسهیلات گیاهان دارویی ایجاد شد. استانداردسازی داروهای گیاهی را توسعه دادیم همچنین 40 داروخانه گیاهان دارویی تأسیس شده است.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد گران شدن داروهای بیماران افزود: مشکل تأمین ارز حل شده و کمبود دارویی شیب یک رقمی پیدا کرده است و تا یکی، دو هفته آینده وضع بهتر می‌شود.

حاجی‌آخوندی ادامه داد: به داروخانه‌ها سرکشی لازم را انجام می‌دهیم و طبق گزارشها کمبود داروهای ایرانی یک رقمی شده اما داروهای خارجی با کمبود فراوانی مواجه هستند این به این دلیل است که داروهایی که مشابه ایرانی دارند مجوز واردات نمی‌گیرند.

وی همچنین در مورد افزایش 40 درصدی قیمت دارو گفت: هر ساله قیمت دارو تا 30 درصد افزایش می‌یابد بنابراین افزایش 40 درصدی خیلی پدیده عجیبی نیست اما تأکید می‌کنم که 40 درصد افزایش نداشته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.5285s, 19q