دولت آینده سلامت را در ردیف 4 اولویت اول خود قرار دهد

۱۳۹۲/۰۳/۲۱ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 75645

سلامت نیوز : رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن تاکید بر اینکه رییس‌جمهور آینده باید سلامت را جزو چهار اولویت نخست بودجه قرار دهد، گفت: رییس‌جمهور آینده باید مشکلات نظام سلامت را درک کند و به فکر بیماران باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر حسینعلی شهریاری در گردهمایی نخبگان و فعالان سلامت و رفاه اجتماعی حامی دکتر جلیلی که صبح امروز در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با بیان اینکه برنامه‌ها و اهداف نظام سلامت در قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه و سند چشم‌انداز آمده است، گفت: هر شخصی رییس‌جمهور شود، نمی‌تواند خارج از این برنامه‌ها حرکت کند.

وی ادامه داد: هر آنچه در تفکر نخبگان پزشکی بوده است، در قانون‌ برنامه‌های توسعه دیده شده، اما اجرایی کردن آنها مرد عمل می‌خواهد.

شهریاری با بیان اینکه وقتی دکتر جلیلی بنده را به عنوان نماینده‌اش در حوزه سلامت معرفی کرد، به او گفتم که ما از قانون دفاع می‌کنیم و شما موظف به اجرای مفاد آن هستید، عنوان کرد: دکتر جلیلی هم اجرای این برنامه‌ها را پذیرفته است.

نماینده دکتر سعید جلیلی در حوزه سلامت ضمن ابراز انتقاد از عدم توجه دولت‌ها به نظام سلامت و عملیاتی شدن قوانین برنامه‌های توسعه، عنوان کرد: امیدواریم با عزم و اراده‌ای که در دکتر جلیلی سراغ داریم، بتواند این برنامه‌ها را عملی کند. البته تحقق این امر چندان مشکل نیست و عزم و اراده جدی می‌طلبد.

وی ادامه داد: گفتمان دکتر جلیلی، گفتمان تحقق عدالت در سلامت است و قانون برنامه توسعه نیز در همین راستا نوشته شده است. تحقق عدالت در سلامت هم به معنای ساخت بیمارستان در اقصی نقاط کشور نیست. البته گسترش فضای بیمارستانی لازم است، اما کفایت نمی‌کند.

شهریاری بر قابل دسترسی بودن امکان درمانی و بهداشتی در سراسر کشور تاکید کرد و ادامه داد: تاکنون نگاه مسوولان به حوزه سلامت، نگاه هزینه‌ای بوده است، اما از دید ما باید نگاه مقوله سلامت سرمایه‌ای باشد، چرا که انسان سالم، محور توسعه است.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بر وضعیت نامناسب حوزه بهداشت و درمان در سالی که گذشت اشاره کرد و گفت: نظام سلامت در این یک سال وضعیت نابسامانی پیدا کرد و فشارهای بسیاری به مردم تحمیل شد. بنا بود مطابق قوانین و برنامه‌های موجود، شاخص به زیر خط فقر رفتن مردم به علت پرداخت هزینه‌های درمانی از سه درصد به یک درصد برسد. در صورتی که متاسفانه در حال حاضر این شاخص به حدود هفت تا 14 درصد رسیده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه رییس‌جمهور آینده باید سلامت را جزو چهار اولویت نخست بودجه قرار دهد، گفت: رییس‌جمهور آینده باید مشکلات نظام سلامت را درک کند و به فکر بیماران باشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در ادامه و در بخش دیگری از سخنانش به جمع کردن امضا از نمایندگان مجلس برای حمایت از کاندیداهای مختلف اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس حدود 290 نفر هستند، اما اگر بخواهیم تعداد این امضاها از نمایندگان را برای حمایت از کاندیداهای مختلف با هم جمع کنیم، به بیش از 500 امضا می‌رسد. بنابراین نباید به نظرسنجی‌هایی که برخی مراکز مبنی بر حمایت نمایندگان مجلس از برخی کاندیداها اعلام می‌کنند، اعتنا کرد. بسیاری از اینها نظرسازی است تا نظرسنجی.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19059s, 18q