تهران ناسالم، غرب دراضطرار

۱۳۹۲/۰۳/۲۲ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 75669
سلامت نیوز : گرد و خاک همچنان آسمان ایران را در می‌نوردد و بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی موج تازه اما گسترده گرد و خاک‌هایی که در عراق تولید می‌شود. حداقل تا پایان هفته در استان‌های مختلف ایران ماندگار خواهد بود. ریزگردهای عراقی از اوایل صبح دیروز به تهران و سایر نقاط مركزی ایران رسیدند. هوای حدود نیمی از استان‌های غربی در شرایط اضطرار قرار گرفت و هوای تهران هم روزگذشته ناسالم بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ؛ بر اساس گزارش سازمان هواشناسی روز گذشته هوای کرمانشاه و ایلام در شرایط اضطرار قرار گرفت، پروازهای فرودگاه‌های ایلام و برخی از دیگر مراكزاستان‌های غربی لغو شد. هوای خوزستان هم مانند اكثر روزهای بهاری و تابستانی سال‌های اخیر روزهای گذشته آلوده و ناسالم بود. موج ورود ریزگردهای عراقی از اولین روزهای فروردین امسال آغاز شد و بر اساس اعلام مسئولان محیط زیست تقریبا همه استان‌های غربی كشور در طول 80 روز گذشته حداقل 27 تا 30 روز را با آلودگی هوا و هجوم گردو خاك عربی به سر برده اند. به طور تقریبی استان‌هایی مانند خوزستان، ایلام، كرمانشاه، كردستان و لرستان لرستان سال 88 را با بیش از100 روز آلوده، سال 89 را با حدود 90 روز و سال 90 را نیز با بیش از100 روز غبارآلود پشت سر گذاشتند تا مردمان غرب كشورمان به طور متوسط هر ساله شاهد آلودگی یک سوم روزهای سال باشند.

درباره وضعیت هوای کرمانشاه سعید دزفولی نژاد، مسئول ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان کرمانشاه به ایسنا گفت: هوای روز سه شنبه کرمانشاه به لحاظ غلظت ذرات معلق، در وضعیت «اضطرار» قرار دارد. میانگین غلظت ذرات معلق هوا از ساعت 12 دیشب تا هشت صبح امروز 427 میکروگرم بر متر مکعب هوا بوده است.دزفولی‌نژاد گفت: در حال حاضر نیز غلظت ذرات معلق در هوای شهر کرمانشاه 550 میکروگرم بر مترمکعب هواست. در مجموع از اول سال تاکنون در فرودین ماه یک روز شرایط هشدار، در اردیبهشت ماه یک روز هشدار و در خرداد دو روز بحران، سه روز هشدار و یک روز اضطرار را تجربه کرده ایم.

همچنین اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه نیز پیش بینی کرده این وضعیت تا روز چهارشنبه استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث کاهش دید افقی تا زیر 500 متر در شهرستان‌های مرزی و هزار تا چهار هزار متر در سایر شهرها می‌شود.

در ایلام، لرستان و خوزستان هم شرایط بهتری حاکم نیست. طی یک هفته گذشته گرد و غبار به شکل شدیدی استان ایلام را دربرگرفته و دیروز نیز بدتر از روز گذشته تمام زندگی مردم استان را مختل کرده است.پرواز صبح مسیر تهران ـ ایلام و برعکس به سبب بارش گرد و غبار شدید لغو شده است.

با ورود موج جدید گرد و غبار به آسمان لرستان وضعیت هوای این استان هم مدتی است كه در شرایط خطرناک قرار گرفت.مسئول مرکز پایش اداره کل محیط زیست استان لرستان در رابطه با آلودگی هوای لرستان گفت: متاسفانه در طول هفته‌های اخیر این چندمین موج گرد و غبار است که هوای استان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.به گفته این مقام محلی میزان ذرات معلق در هوای خرم آباد روز سه شنبه به 505 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است. استاندارد ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است. این رقم نشان می‌دهد که میزان آلودگی هوای خرم آباد و طبیعتا سایر شهرها و مناطق لرستان و دیگر استان‌های غربی كشور حدود 3 تا 4 برابرحد استاندارد است.

اما در تهران هم کیفیت هوا در شرایط ناسالم قرار داشت و ظاهرا امروز نیز این وضع ادامه خواهد داشت. شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد میزان آلاینده‌های موجود در هوا سه واحد بیش از روزدوشنبه شد و به 110 رسید. این هوا برای گروهای حساس جامعه ناسالم است واین گونه افراد باید از رفت وآمدهای غیر ضروری پرهیز کنند.

كارشناسان با اشاره به وضعیت آلودگی هوای مناطق وسیعی از كشور از شهروندان استان‌های درگیر آلودگی و گرد و خاك توصیه كرده اند در صورت عدم ضرورت از خروج از منزل و تردد کودکان و سالمندان در این هوای آلوده خودداری کنند و در موارد ضروری تردد در هوای آزاد باید با رعایت الزامات بهداستی و با استفاده از ماسک صورت گیرد.وجود گرد و غبار در استان‌های غربی درحالی است که امروز محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در سفر نیم روزی به خوزستان گفت که دولت تلاش‌های خوبی برای کنترل گرد و غبار داشته است.

رئیس جمهور در مراسم افتتاح مرکز تحقیقات مدیریت هوا و تغییرات اقلیمی در اهواز گفت: بیش از 10 سال است که کشور ما تحت تاثیر پدیده ریزگردها قرار گرفته که این معضل به زندگی مردم آسیب زده و فضا را تحت تاثیر قرار داده است. از ابتدا مسئولان به دنبال شناسایی عوامل و یافتن راه حل بوده‌اند. عمده مشکل پدیده گرد و غبار از کشورهای همسایه و نقاط دوردست مانند آفریقا، عربستان و عراق بوده است و مقدار کمی از چشمه‌های گرد و غبار در خوزستان است.

احمدی‌نژاد گفت: مطالعات و طراحی‌های بسیاری صورت گرفته و بنا است از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود استفاده شود تا این وضع اصلاح شود. در این زمینه چند کار اساسی از سال‌های گذشته تاکنون در حال پیگیری است و از جمله می‌توان به مالچ‌پاشی و درخت‌کاری در مناطق مستعد تشکیل گرد و غبار در داخل کشور اشاره کرد. امیدواریم کشور عراق نیز در این زمینه فعال‌تر عمل کند.او گفت: اقدام دوم، آب‌دار کردن هور‌ها و تالاب‌هایی است که بعد از جنگ آسیب دیدند و اکنون به مرکز جوشش گرد و غبار تبدیل شده‌اند. با اقدامات انجام شده و پرآب شدن این هورها، دیگر شاهد بلند شدن ریزگردها از این مناطق نخواهیم بود. پیگیری‌های بسیاری نیز در عراق انجام شده تا تالاب‌هایی که در این کشور با مشکل کم آبی مواجه‌اند نیز اصلاح شوند.

رئیس جمهور به تلاش‌های تازه دولت برای کنترل گرد و غبار اشاره کرد و گفت: کار جدیدی که در ایران امروز شاهد آن هستیم استفاده از دستگاهی است که از طریق یونیزه کردن ریزگردها موجب رسوب گرد و خاک می‌شود. همکاران ما در سازمان محیط زیست با وارد کردن بخشی از این فناوری و استفاده از توانایی‌ها و تخصص‌های خود موفق به ساخت این دستگاه شده‌اند و امروز این دستگاه در دو نقطه کشور شامل خوزستان و آذربایجان غربی به کار گرفته شده است.

احمدی‌نژاد گفت: این دستگاه چند منظوره است که از جمله فواید آن می‌توان به کاهش گرد و غبار، جلوگیری از سیل، سرمازدگی، یخ زدگی و همچنین بارور کردن ابرها برای باران زایی و تشکیل و جابجایی ابرها اشاره کرد. این دستگاه مثل یک سد عمل می‌کند و گرد و غبار را قبل از ورود به کشور ته‌نشین می‌کند. بهره‌برداری از این دستگاه در کشور در مراحل پایانی است و تا اینجای کار نتایج رضایت‌بخشی از آن حاصل شده و این دستگاه توانایی دارد که 52 درصد از میزان گرد و غبار را کاهش دهد. البته این دستگاه باید در طول مرز کشور ایران و عراق نصب شود تا اثرگذاری حداکثری خود را داشته باشد.

او گفت: امیدواریم با مجموعه کارهایی که انجام می‌شود شاهد کاهش ریزگردها و پراکنش آن در کشور باشیم. کارهایی هم که در عراق در حال انجام است امیدواریم به سرانجام برسد تا به شرایط مطلوب برسیم. کسی نباید انتظار داشته باشد که از یک اقدام نتیجه صد در صدی حاصل شود. امیدوارم همه افرادی که در تغییر شرایط آب و هوایی جهان دخالت دارند، رفتار و سیستم‌های خود را اصلاح خود را اصلاح کنند و اجازه دهند محیط زیست شرایط عادی خود را داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.63114s, 18q