اجرای بسیج اطلاع رسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان

۱۳۹۲/۰۳/۲۲ - ۱۴:۱۹ - کد خبر: 75723
سلامت نیوز : رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بسیج اطلاع رسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان به مدت یک هفته (۱۵ تا ۲۲ تیرماه) با مشارکت سازمان‌های ذیربط و با تأکید بر پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها اجرا می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم ؛ محمد مهدی گویا با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به وجود هاری و حیوان گزیدگی، لیشمانیوز جلدی و احشایی، تب مالت و لپتوسپیروز در کشور و به دلیل آندمیک بودن بعضی از بیماری‌های فوق در منطقه، بسیج اطلاع رسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان برگزار می‌شود.

دکتر گویا با اشاره به اینکه 15 تا 22 تیرماه هفته اطلاع رسانی مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان نامگذاری شده است، گفت: آگاه سازی آحاد جامعه و گروه‌های در معرض ابتلا به بیماری‌های زئونوز بومی و همچنین حساس کردن مسئولین سیاسی و اجرایی دستگاه‌های مختلف برای افزایش هماهنگی‌ها و همکاری‌های بین بخشی برای کنترل هر چه بهتر این بیماری از مهمترین اهداف برگزاری روز ملی زئونوز است.

وی استفاده از سایر راه‌های اطلاع رسانی و تبلیغاتی جهت ارتقا آگاهی جامعه با هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های بومی منطقه را از دیگر برنامه‌های روز ملی زئونوز عنوان کرد.

گفتنی است: 6 جولای سال 1985 پاستور برای نخستین‌بار واکسن هاری را ساخت و روی پسر بچه هار گزیده به کار گرفت و جان او را نجات داد. چون این واقعه مصادف با 16 تیرماه بود و از آنجا که این روز قبلاً نامگذاری شده بود، نزدیکترین روز، 13 تیر ماه به عنوان روز مبارزه با زئونوزها انتخاب شد و برای نخستین‌بار در سال 1383 این روز گرامی داشته شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11818s, 18q