الزام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به تاسیس دانشکده طب سنتی

۱۳۹۲/۰۳/۲۲ - ۱۶:۴۶ - کد خبر: 75737

سلامت نیوز : رییس سازمان غذا و دارو از الزام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به تاسیس دانشکده طب سنتی بر اساس مفاد سند طب سنتی خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر عباس حاجی آخوندی گفت: بر اساس این سند برای گسترش طب سنتی در کشور ایجاد 4 دانشکده طب سنتی در فاز اول در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.

وی افزود: هم اکنون تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور موظفند طبق این سند دانشکده طب سنتی ایجاد کنند.

ایجاد درمانگاه‌های رسمی طب سنتی در کشور

وی ادامه داد: بر مبنای این سند ایجاد مراکز رشد، مراکز تحقیقاتی طب سنتی، درمانگاه های رسمی طب سنتی و دوره های آموزش تکمیلی و آموزش‌های عمومی طب سنتی از دیگر اهداف وزارت بهداشت در راستای تقویت طب سنتی ایرانی اعلام شده است.

دکتر حاجی آخوندی افزود: طب سنتی جایگاه والایی در اجتماع و فرهنگ ایران داشته و از نظر بین المللی نیز بر مبنای راهنماهای بالینی و نکاتی که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است این جایگاه در حال صعود است.

تاکید سازمان جهانی بهداشت بر بهره گیری از طب سنتی کشورها

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در سند آلماآتی سازمان جهانی بهداشت بر بهره گیری از طب سنتی و بومی با روش های علمی در کشورها تاکید شده است.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: در تمدن ایرانی هم طب سنتی جایگاه بسیار قابل قبول و گسترده‌ای دارد و مردم به آن معتقد هستند و باور به این نوع طب عمق گسترده ای در کشور دارد.

وی ادامه داد: البته مثل هر رشته دیگری گاهی سوء استفاده هایی نیز از این رشته شده است که از آن جمله می توان به ادعاهای گسترده برخی از افرادی که به این کار اشتغال داشته اند، بدون کسب شرایط علمی و احراز شرایط قانونی اشاره کرد.

وی گفت: هم اکنون برای ارائه خدمات درمانی و کارهای بالینی، تولید فرآورده طب سنتی و آموزش این طب قانون‌هایی داریم که باید اجرا شوند.

جلوگیری از سوء استفاده‌ها با رفع محدودیت‌های طب سنتی

وی در ادامه اظهار داشت: محدودیت های نادرستی در گذشته نسبت به این نوع طب اعمال می شد که مسیر طب سنتی را عوض کرد و همین امر باعث شده بود کادر خاص سیستماتیک و رسمی در زمینه طب سنتی در کشور وجود نداشته باشد.

وی افزود: خیل عظیمی از عزیزانی که در طب سنتی فعال‌اند باید به ساختارهای آکادمیکی که در این خصوص درست شده تن در دهند تا هم جلوی سوء استفاده‌ها گرفته شده و هم مسیر پیشرفت این نوع طب فراهم شود.

وی اقدام بزرگ وزارت بهداشت در این خصوص را ایجاد بستر انجام کارهای قانونی در این زمینه اعلام کرد و گفت: ساماندهی طب سنتی و مراکز درمانی آن و ساماندهی مراکز توزیع و عرضه فرآورده های طب سنتی بر اساس سند طب سنتی مهم ترین اقدامات وزارت بهداشت در این عرصه بوده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40161s, 18q