‌مصرف شير آلوده و پنيرهاي بي‌نمك شايع‌ترين علت بروز تب مالت در كشور است

۱۳۸۶/۰۷/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7576
‌مصرف شير آلوده و پنيرهاي بي‌نمك شايع‌ترين علت بروز تب مالت در كشور است

دكتر پورمازار در گفت‌وگو با ایسنا، ‌با بيان اين كه در سال گذشته، تعداد 205 مورد بيماري تب مالت در استان گزارش شده است، يادآور شد: بيماري تب مالت به عنوان يك بيماري مشترك بين انسان و دام، توسط عامل باكتريائي با نام "بروسلا" كه در حيواناتي مثل گوسفند، گاو، بز، سگ و خوك ديده مي‌شود، ايجاد مي‌شود.

وي علائم باليني دام مبتلا به بيماري تب مالت را نامشخص عنوان كرد و افزود: اين بيماري در بعضي موارد به صورت تب خفيف، ‌تورم سينه و سقط‌هاي مكرر ديده مي‌شود، در حالي كه در انسان داراي علائم شديدتري بوده و توان كاري فرد را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.

كارشناس مبارزه با بيماري‌هاي واگير استان تصريح كرد‌: بيماري تب مالت در تمام كشورهاي دنيا شيوع دارد، به طوري كه در كشورهاي پيشرفته معمولاً در گروه‌هاي خاصي همچون دامپزشكان، ‌دامداران و افرادي كه به نحوي با حيوان سرو كار دارند، ديده مي‌شود، ولي در كشورهاي جهان سوم علاوه بر گروه‌هاي فوق، در بين مردم عادي نيز شايع است.

وي خاطرنشان كرد: اين بيماري بيشتر در فصول بهار و تابستان كه زاد و ولد دام بيشتر است، شايع مي‌باشد.

دكتر پورمازار در ادامه تماس با خون و ترشحات حيوان مبتلا به تب مالت و ‌مصرف شير و فرآورده‌هاي لبني آلوده از جمله پنير بي‌نمك، خامه،‌ كره، سرشير و بستني تهيه شده از حيوانات آلوده را از راه‌هاي انتقال بيماري عنوان كرد و افزود: استنشاق ذرات آلوده به ميكروب و وارد شدن ميكروب به ريه و همچنين آلوده شدن سر سرنگ با دست افرادي كه در زمينه واكسيناسيون دام‌هاي آلوده فعاليت دارند، از ديگر راه‌هاي انتقال اين بيماري است.

وي مصرف لبنيات غير پاستوريزه بخصوص شيرآلوده و پنيرهاي بي‌نمك را از شايع‌ترين راه انتقال بيماري تب مالت در كشور عنوان و توصيه كرد: ‌به منظور جلوگيري از اين بيماري، توصيه مي‌شود از مصرف مواد غير پاستوريزه اجتناب شود و در مواردي كه مواد پاستوريزه در اختيار افراد قرار ندارد، حتماً ‌شير را قبل از مصرف به مدت 10 دقيقه جوشانده و پنيرهاي‌ بي‌نمك را به قطعات كوچك تقسيم و به مدت 40 روز در آب نمك غليظ قرار داده و سپس مصرف كنند.

وي با تاكيد بر رعايت احتياط  توسط  افرادي كه با دام سر و كار دارند، افزود: براي جلوگيري از پاشيده شدن خون دام به چشم، استفاده از دستكش و عينك محافظ از نكات ضروري است.

دكتر پورمازار در پايان خاطرنشان كرد: افراد مبتلا به بيماري تب مالت به دوره درمان طولاني مدت نياز دارند تا به بهبودي كامل برسند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2059s, 18q