با اهداي خون ، زندگي را هديه كن

واردات كيسه هاي خوني نامرغوب لطمه به آبروي سازمان انتقال خون است/دولت آینده زیان بیماران هموفیلی راجبران کند

۱۳۹۲/۰۳/۲۵ - ۱۴:۵۹ - کد خبر: 75878
 واردات كيسه هاي خوني نامرغوب لطمه به آبروي سازمان انتقال خون است/دولت آینده زیان بیماران هموفیلی راجبران کند
سلامت نیوز: مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه:« موفقيت اخير سازمان انتقال خون ایران و پذيرش آن به عنوان سازمان همكار سازمان بهداشت جهاني بي ترديد در بسط حوزه نفوذ بين المللي اين سازمان نقش ايفا خواهد كرد.» تاکید کرد:« دولت جديد با دور انديشي و تدبير با تامين ضرر و زيان بيمارني كه پرونده هاي قضايي آنها سالهاست مفتوح است خاطره تلخ دهه هاي 60 و و 70 را به بايگاني تاريخ بسپارد.»

احمد قويدل مدير عامل سابق كانون هموفيلي ايران در گفتگو با خبرنگار سلامت نيوز در رابطه با روز جهاني تجليل از اهدا كنندگان خون گفت:« ضمن تبريك اين روز به مردم ايران و به خصوص اهداكنندگانی كه هيچگاه دريافت كنندگان خون فرصت نمي يابند آنها را بينند و از آنها تشكر نمايند ، پذيرش سازمان انتقال خون به عنوان سازمان همكار سازمان بهداشت جهاني را باید انعكاسي از تلاش هاي موفق اين سازمان طي ده سال گذشته براي انطباق با استاندارد هاي بين المللي دانست. بي ترديد مديران و كاركنان سازمان انتقال خون بستر ساز تحقق خواسته هاي انساني و ارشمند اهداكنندگان نيكوكار بوده و هستند. »

وي در رابطه با روز جهاني اهدا كنندگان خون گفت: «امسال اين روز با شعار " با اهداي خون زندگي را هديه كن " گرامي داشته شده است . بي ترديد مردم ايران به اندازه عمر سازمان انتقال خون با اين شعار آشنا بوده و در سايه آموزه هاي ديني و اجتماعي و با تكيه بر فرهنگ غني ايران در حوزه نيكوكاري همواره نقش خود را به خوبي در اين حوزه ايفا نموده اند. »

وی ادامه داد:« تامين خون مورد نياز كشور از خون هاي اهدايي داوطلبان، حذف شيوه هاي منسوخ شده جمع آوري خون ، تلاش اين سازمان براي جلب مشاركت اهداكنندگان مستمر خون در شبكه خوني كشور و انجام آزمايش هاي ضروري اين سازمان را رديف برجسته ترين سازمان ها در منطقه مديترانه شرقي قرار داده است . موفقيت اخير اين سازمان و پذيرش آن به عنوان سازمان همكار سازمان بهداشت جهاني بي ترديد در بسط حوزه نفوذ بين المللي اين سازمان نقش ايفا خواهد كرد . »

قويدل افزود : «در انتخابات رياست جمهوري به كرات كانديداها از كلمه ديپلماسي عمومي و ضرورت به كار گيري آن در حوزه هاي مختلف سياست خارجي ياد نموده اند . به نظر من اين نوع موفقيت هاي بين المللي در صورتيكه به درستي از آنها استفاده شود مي تواند حوزه نفوذ بين الملي ايران در كشورهاي مختلف از جمله كشورهايي كه در تقسيم بندي سازمان بهداشت جهاني مديترانه شرقي ناميد مي شوند تاثير مهمي داشته باشد . به نظر من سازمان انتقال خون ايران مي تواند با تكيه بر دانش و منابع انساني خود در بهبود سيستم انتقال خون كشورهاي منطقه و همچنين كشور هاي عضو جنبش غير متعهد ها نقش سازنده اي را ايفا نمايند. گسترش واحد بين الملل اين سازمان و توجه ويژه به توسعه اين بخش گام اول براي بهره برداري از موقعيت هاي كنوني است . »

قويدل در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نيوز مبني بر اينكه همواره شما از منقدين سازمان انتقال خون بوده ايد اما چرا در حال حاضر به صراحت نسبت به پيشرفت هاي اين سازمان اظهار نظر مي كنيد؟ گفت :« هميشه تلاش كرده ام اگر نقدي مي كنم منصفانه باشد و ناظر به پيشرفت حوزه اي كه مورد نقد قرار مي گيرد. واقعيت هاي تلخ دهه هاي 60 و 70 و صدمات به بيماران انكار ناپذير است و در مراجع قضايي هم اثبات گرديده است . سياست عاقلانه و با تدبير آن بود كه تا كنون اين پرونده ها با تامين عادلانه درخواست بيماران و جبران ضرر و زيان آنها داوطلبانه از دستگاه قضايي كشور جمع مي شد . منصفانه نيست به دليل مشكلاتي كه دارد به تاريخ مي پيوندد از تلاش هاي ارزشمند سازمان انتقال خون ايران تقدير نكنيم . »

وی ادامه داد:« بي ترديد اين سازمان با رياست مدبرانه و علمي آقاي دكتر ابوالقاسمی تحولات بنياديني را به سرانجام رساند و رياست فعلي سازمان انتقال خون دكتر توگه از دانشمندان برجسته در اين حوزه ها در كشور ما مي باشند. ايشان هم با يك نگاه علمي ادامه دهنده مسيري بوده اند كه دكتر ابولقاسمي آغاز كردند. ايرانيان به اين موفقيت ها افتخار مي كنند. در عين حال اعتقاد دارم از اين دستاوردها بايد پاسداري كرد. »

قویدل خاطرنشان کرد:« واردات كيسه هاي خوني نامرغوب لطمه به آبروي سازمان انتقال خون است . با تمام توان و دقت مي بايست از بروز اين حوادث جلوگيري كرد . من معتقدم سازمان انتقال خون ايران داراي ظرفيت هاي بزرگي براي مقابله با تحريم ها و جلوگيري ايران از دسترسي به مواد و تجهيزات مور نياز حوزه بهداشت و درمان است. سازمان انتقال خون اين ظرفيت را به پشتوانه اهدا كنندگاني خوني دارد كه افكار عمومي جهان در مقابل انساندوستي و خير خواهي آنان سر تعظيم فرود مي آورند. »

وي در پايان اظهار اميدواري كرد : «دولت جديد با دور انديشي و تدبير با تامين ضرر و زيان بيمارني كه پرونده هاي قضايي آنها سالهاست مفتوح است خاطره تلخ دهه هاي 60 و و 70 را به بايگاني تاريخ بسپارد. در حال حاضر بيماران آسيب ديده اي ناشي از مصرف فرآورده هاي خوني وجود دارند كه ادامه حيات آنها به در دسترس قرار گرفتن داروهايي وابسته است كه بالغ بر 50 ميليون تومان يكدوره درماني آنها هزينه دارد . وظيفه دولت است كه با هدف تامين سلامت اين بيماران كه دستور قضايي نيز دارد، اين دارو ها را در دسترس بيماراني قرار دهند كه به درمان هاي جاري پاسخ نداده اند. »


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.5717s, 18q