ریزگردها باز هم آمدند

۱۳۹۲/۰۳/۲۷ - ۰۹:۰۵ - کد خبر: 76005
سلامت نیوز : ریزگردهای عربی همچنان در حال هجوم به شهرهای ایران هستند. ریزگردهای عربی سال‌هاست به یکی از معضلات جدی در کشور تبدیل شده است که متاسفانه با وجود تمام تلاش‌های مسوولان و البته رایزنی با مسوولان کشورهای عربی به‌خصوص عراق همچنان در حال یکه‌تازی هستند. اینک با گرم شدن هوا باز هم ریزگرد‌ها بازگشته‌اند و در کشور جولان می‌دهند. این داستان تکراری چند سال گذشته است. در زمستان وارونگی هوا و در تابستان هم ریزگردها نفس مردم را به شماره می‌اندازند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرهیختگان ؛ در سال‌های اخیر با شروع فصل گرما و هجوم ریزگردها به کشور، مسوولان سازمان‌های ذی‌ربط برای حل این مشکل بارها جلسه تشکیل داده‌اند. سال ۹۱ بود که ریزگرد‌ها به‌گونه‌ای ایران را تحت تاثیر قرار دادند که حتی آسمان خراسان نیز چند روزی طعم ریزگردهای عربی را چشید. هجوم ریزگردها در سال گذشته باعث شد سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کند به دنبال پیگیری‌های این سازمان، کمیته ملی مقابله با ریزگرد و خشکسالی در عراق زیر نظر نوری مالکی، نخست‌وزیر این کشور تشکیل شده است. قرار بود طرح‌های جامع ایران برای مقابله با ریزگردها در کشور عراق ظرف شش ماه بعد یعنی تا زمستان سال گذشته اجرایی شود. البته سازمان محیط‌زیست سال گذشته طرح جامعی هم برای مقابله با ریزگردها برای تصویب به مجلس ارائه کرد که این طرح در اسفندماه به تصویب رسید. چند هفته قبل هم مجلسی‌ها در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۲ مصوب کردند ۵۵ میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها اختصاص یابد.

 در هر حال هجوم ریزگردها متخصصان بهداشت را نیز نگران کرده است چنان که مدیرگروه سلامت روانی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان چندی پیش در گفت‌وگویی رسانه‌ای مهم‌ترین مشکلات روانی ناشی از ریزگردها را افسردگی، استرس، پرخاشگری و بی‌حوصلگی دانست. با وجود وعده‌های مسولان برای مهار ریزگردها همچنان خبری از اقدام عملی برای این موضوع نیست.

  تهیه پیش‌نویس طرح حمایت از استان‌های مورد هجوم ریزگردها
اینک پس از گذشت حدود چهار ماه از تصویب طرح جامع مقابله با ریزگرد‌ها در مجلس، روز گذشته سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از بی‌تفاوتی مسوولان نسبت به نفوذ ریزگردها، از تهیه پیش‌نویس طرحی حمایتی برای استان‌های مورد هجوم این پدیده خبر داد.عباس پاپی‌زاده گفت: منشا ایجاد ریزگردها از کشورهای همسایه ازجمله عراق، کویت و عربستان است و احتمال آلوده بودن ریزگردها به اورانیوم وجود دارد.

 سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه آزمایش دقیقی از وجود اورانیوم در ریزگردها به دست نیامده است، گفت: البته وجود اورانیوم براساس آمار مدونی اثبات نشده است اما وقتی در جنگ از اورانیوم ضعیف‌شده در سلاح‌ها استفاده می‌شده و اسناد آن نیز در رسانه‌ها موجود است، ریزگردها می‌توانند به اورانیوم آلوده شده باشند.وی با تاکید بر اینکه ریزگردها حامل آلودگی هستند، افزود: متاسفانه کشورهای همسایه برای حل این بحران زیست‌محیطی مدیریت درستی ندارند و ایران حق دارد پیگیر موضوع از مراجع بین‌المللی باشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برای حل معضل ریزگردها در داخل کشور دارای امکانات محدودی هستیم و در حال حاضر ۱۸ استان کشور به‌شدت با این معضل درگیر هستند، اظهار داشت: شهر تهران نیز سه سالی است که با این موضوع درگیر شده اما شهرهایی مانند خوزستان، ایلام و بوشهر نزدیک به دو دهه است که با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کنند ولی متاسفانه ریزگردها دیر به تهران رسیدند تا مسوولان تحت تاثیر قرار بگیرند و زمانی تب حل این معضل جدی شد که پایتخت تحت تاثیر قرار گرفت.

وی با انتقاد شدید از بی‌توجهی مسوولان دولتی نسبت به حل این پدیده گفت: کنسل شدن پروازهای خوزستان به امری عادی برای مردم تبدیل شده است. مردم این منطقه گاهی اوقات به مدت ۴۸ ساعت در فرودگاه معطل می‌شوند. حال اگر کسی بخواهد بیماری را منتقل کند و ساعت‌ها معطل شود، چه کسی پاسخگو است؟

 پاپی‌زاده با بیان اینکه گاهی اوقات در اثر بروز پدیده ریزگرد، دید افقی به ۵۰۰ متر هم نمی‌رسد و مردم در مواجهه با این معضل در آزار هستند، تصریح کرد: لازم است مسوولان به خودشان بیایند تا این مشکل برطرف شود. سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: از طرفی درصد مهاجرت از استان خوزستان افزایش پیدا کرده است. بسیاری از فعالان اقتصادی در حال ترک استان هستند. همان‌طور که می‌دانید، مهاجرت مردم در این منطقه منجر به حاشیه‌نشینی شهرهای بزرگ از جمله تهران می‌شود و در پی این امر، مشکلات اجتماعی بروز خواهد کرد. پاپی‌زاده درخصوص صدمات جبران‌ناپذیر این پدیده یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از صنایع حتی محصولات زراعی در نتیجه هجوم ریزگرد‌ها دچار مشکلات عدیده‌ای شدند به‌طوری که تولیدات کشاورزی و باغی با کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی روبه‌رو شده است چراکه گرد و خاک موجود در هوای جنوب کشور عملکرد درختان و محصولات را ضعیف می‌کند. البته این معضل آبزیان منطقه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

 پاپی‌زاده در ادامه با بیان اینکه اگر اعتبارات لازم تامین شود، در پروسه‌ای ۱۰ ساله این مشکل برطرف می‌شود، تصریح کرد: اگر وارد حوزه مبارزه با ریزگردها و حل این بحران شویم، حداقل سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم اما برای حل این معضل باید عزم بین‌المللی شکل بگیرد و سازمان ملل و کشورهای منطقه خود را ملزم بدانند که این مساله را پیگیری کنند. سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به پیگیری این موضوع در مجلس نیز گفت: در حال حاضر در کمیسیون کشاورزی مجلس پیگیر موضوعی برای حل این معضل هستیم که اگر نتوانستیم در کوتاه‌مدت این موضوع را حل کنیم بتوانیم مشکلاتی را که در پی آن به وجود آمده است، حل کنیم.

وی ادامه داد: لذا پیش‌نویسی برای این موضوع تهیه شده که درنهایت بتوانیم آن را به قانون تبدیل کنیم و دولت را موظف کنیم استان‌های مورد هجوم ریزگردها را حمایت کند. البته این طرح با طرح ملی مبارزه با ریزگردها که در آن، عوامل ایجاد ریزگردها کنترل می‌شود، متفاوت است و طرحی که پیش‌نویس آن توسط کمیسیون کشاورزی آماده می‌شود، سیاست حمایتی از مردم مناطق مورد هجوم ریزگردها را در پی دارد به‌طوری که جنبه‌های بهداشت و درمان، بیمه‌های خاص و تامین داروهای مردم مورد توجه قرار گیرد.این نماینده مجلس در پایان ضمن ابراز امیدواری حل این بحران گفت: اگر از همان زمانی که پدیده ریزگرد‌ها به استان‌هایی از‌جمله خوزستان، ایلام و بوشهر وارد شد، مسوولان به فکر اقدامات بازدارنده بودند، هم‌اکنون دامنه این پدیده تا این حد گسترده نمی‌شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19392s, 18q