تزریق واکسن از طریق یک چسب ارزان قیمت

۱۳۹۲/۰۳/۲۷ - ۰۹:۴۰ - کد خبر: 76017
سلامت نیوز : پژوهشگران، نانوچسبی ابداع کرده‌اند که می‌تواند بدون نیاز به سوزن برای تزریق، واکسن‌های مورد نیاز را به بدن برساند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ پروفسور «مارک کندال» پژوهشگر دانشگاه «کویینزلند» امیدوار است این نانوچسب که قیمت ساخت آن کمتر از یک دلار است و به یک صدم دوز واکسنی که توسط سرنگ به بدن زده می شود، نیاز دارد، به یاری بخش سلامت و درمان کشورهای در حال توسعه بیاید.

به گفته وی، واکسنی که ساخت آن 10 دلار هزینه بر می دارد با این شیوه فقط 10 سنت هزینه خواهد داشت.

این نانو چسب تک سوراخ، سوزن را با هزاران سوراخ ریز جایگزین می کند که در پوست نفوذ می کنند.

«کندال» با بیان اینکه منافذ این نانوچسب با سیستم ایمنی پوست وارد واکنش می شود، اظهار داشت: ما سلول هایی را که درست در زیر موی سطحی پوست وجود دارد، هدف قرار داده ایم.

علاوه بر بهبود سیستم انتقال واکسن، این نانو چسب دوام بیشتری نیز دارد. واکسن های سنتی مایع هستند و باید برای ذخیره سازی در یخچال نگهداری شود اما این نانو چسب را می تواند به مدت یک سال در دمای 23 درجه سانتی گراد نگهداری کرد.

این ویژگی، این واکسن را برای کشورهای درحال توسعه که نارسایی برق و احتمال خراب شدن داروها وجود دارد، مناسب می کند. نیمی از واکسن ها در آفریقا به دلیل نبود یخچال در برخی مناطق عملکرد مناسبی ندارند.

این چسب تاکنون برای واکسن آنفلوانزا در دانشگاه کویینزلند آزمایش شده است اما آزمایش های میدانی این شیوه تزریق واکسن به زودی در گینه نو پاپوا آغاز خواهد شد. قرار است در این کشور واکسن ویروس پاپیلومای انسانیHPV با استفاده از چسب نانویی انجام می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.64068s, 18q