اعتیاد زنان پیچیده‌تر و خطرناک‌تر از مردان است/زنان ۹ درصد معتادان کشور را تشکیل می‌دهند

۱۳۹۲/۰۳/۲۷ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 76069
سلامت نیوز : معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اعتیاد زنان پیچیده‌تر و خطرناک‌تر از مردان است. وزارت ‏بهداشت ۲۱ مرکز و سازمان بهزیستی ۴۵ مرکز مجاز درمان ‏ویژه زنان دارند.‏

به گزارش سلامت نیوز به نقل ا روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر بابک دین‌پرست ؛ با تاکید بر اینکه اعتیاد زنان پیچیده‌تر و خطرناک‌تر از مردان است، گفت: اعتیاد در زنان ناشی از ‏مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه است و در عمل نیز مشاهده می‌کنیم که ‏بخش قابل توجهی از زنان معتاد، کسانی هستند که درگیر مشکلات و آسیب‌های اجتماعی هستند.‏

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: اگر چه در خصوص درمان اعتیاد تفاوتی بین درمان زنان و مردان وجود ندارد لیکن براساس آمار اعلامی، وزارت ‏بهداشت 21 مرکز و سازمان بهزیستی 45 مرکز مجاز درمان ‏ویژه زنان دارند.‏

وی با بیان اینکه حدود 9 درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند، افزود: درمان اعتیاد به‌عنوان یک بیماری در زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد و درمان هر دو گروه ‏در مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب (مراکز هشت‌گانه تعریف شده) انجام می‌شود اما آنچه بین این دو گروه ‏تفاوت ایجاد می‌کند اقدامات حمایتی ویژه برای بازگشت زنان بهبودیافته از اعتیاد به جامعه و ‏توانبخشی آسیب‌های اجتماعی است که باید توسط متخصصین مرتبط نظیر ‏مددکار، روانپزشک و روانشناس در مراکز تخصصی صورت پذیرد.

معاون کاهش تقاضای ستاد بیان داشت: البته این مراکز در حوزه ‏فعالیت دستگاه‌هایی نظیر بهزیستی، کمیته امداد و... هستند که باید از این زنان فارغ از مسئله ‏اعتیادشان حمایت کنند، با این حال ستاد در چارچوب ضوابط، به صورت مستقیم و یا با حمایت از ‏موسسات غیر دولتی فعال در این حوزه، از اقدامات درمانی این افراد حمایت می‌کند.

‏دین‌پرست با اشاره به مراکز درمانی مجاز درمان اعتیاد زنان در سطح کشور افزود: اگر چه در خصوص درمان اعتیاد تفاوتی بین درمان زنان و مردان وجود ندارد و هر دو گروه ‏می‌توانند به مراکز درمان موجود در کشور مراجعه نمایند. لیکن براساس آمار اعلامی، وزارت ‏بهداشت 21 مرکز و سازمان بهزیستی 45 مرکز مجاز درمان ویژه زنان دارند.

وی افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن توجه جدی به مسایل فرهنگی و مشکلات زنان برای ‏درمان اعتیاد، اهتمام جدی برای حل مسئله اعتیاد زنان در کشور دارد که راه‌اندازی مراکز ‏درمان اعتیاد زنان در سطح کشور از جمله اقدامات مربوطه است.

دین‌پرست همچنین به راه‌اندازی مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان در سطح کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به نیاز برخی استان‌ها، تاکنون در 17 استان کشور مرکز درمان، نگهداری و کاهش آسیب ‏معتادان (موضوع ماده 16 اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر ) راه‌اندازی شده و همچنین این مرکز برای زنان در استان خوزستان در حال راه‌‏اندازی می‌باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37824s, 18q