جیوه و سرب به تدریج از چرخه صنعت غذا حذف می‌شوند

۱۳۹۲/۰۳/۲۷ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 76087

سلامت نیوز : سرپرست اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت از تدوین آیین نامه اجرایی قانون اصلاحیه ماده 13قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ محسن فرهادی در این باره گفت: به منظور ارتقای سطح بازرسی‌های بهداشتی در مراکز تهیه، تولید، توزیع و نگهداری مواد غذایی و اماکن عمومی و با هدف ارتقای سطح سلامت و امنیت غذایی و همچنین در راستای رسالت وزارت بهداشت، با همکاری دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان دامپزشکی کشور، شورای اصناف کشور و سازمان غذا و دارو، آیین نامه اجرایی قانون اصلاحیه ماده 13 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در حوزه معاونت بهداشت و توسط مرکز سلامت محیط و کار تدوین و از سوی وزیر بهداشت ابلاغ شد.

وی ابراز امیدواری کرد که با عملیاتی شدن این آیین نامه سیستم بازرسی در کشور دگرگون، مبتنی بر شرایط روز و پیچیدگی‌های عرضه غذا شده و همکاری‌های برون بخشی و متولیان صنفی مربوطه نیز تقویت شود.

حذف تدریجی جیوه ازچرخه صنعت

فاطمه صادقی، رییس اداره عوامل شغلی موثر بر سلامت نیز گفت: با توجه به مصرف وسیع و فزاینده سرب در بخش‌های مختلف صنعتی کشور بویژه در رنگ‌های ساختمانی و با توجه به تهدید روزافزون سلامت انسان و محیط زیست در اثر مصرف سرب و درنظر گرفتن این واقعیت که کودکان، نوزادان، زنان باردار، شاغلین و سایر آحاد جامعه از گروه‌های آسیب پذیر در برابر آلودگی با سرب به شمار می روند، جیوه به تدریج از چرخه استفاده در صنعت حذف خواهد شد.

وی افزود: این وزارتخانه به منظور حفظ سلامت و صیانت آحاد جامعه و عمل به تعهدات بین‌المللی خود اقدام به اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در این زمینه کرده است.

رییس اداره عوامل شغلی موثر بر سلامت در ادامه افزود: با واگذاری نظارت و کنترل بهداشتی مواد شیمیایی و سموم به وزارت بهداشت، به منظور پیشگیری از مخاطرات ناشی از مواد شیمیایی برنامه‌هایی مرتبط با مواد شیمیایی در وزارت بهداشت تهیه و در دست اجرا است که از آن جمله می توان به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در راستای استفاده صحیح و ایمن ازجیوه (در جهت پیشگیری و مدیریت اثرات مضر کوتاه مدت و بلند مدت این ماده برای انسان و محیط زیست از تولید تا استفاده و انهدام) اشاره کرد.

صادقی افزود: یکی از روش‌های پیشگیری از خطرات جیوه، جایگزینی آن با مواد بی‌خطر یا کم خطرتر است که خوشبختانه برای بسیاری از محصولات چنین جایگزینی وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.43869s, 18q