سی‌ام خرداد؛ بهترین زمان حجامت

۱۳۹۲/۰۳/۲۸ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 76135

سلامت نیوز :  یک متخصص طب سنتی گفت: روز 30 خرداد که به روز "حزیران" معروف است، بهترین روز برای حجامت در طول سال است.

دکتر ابوالفتح شیرمردی در گفت وگو با (ایسنا) ، افزود: حجامت پس از رعایت تدابیرغذایی، اصلاح تغذیه و اصلاح طبع به عنوان یکی از موثرترین راه‌های درمان معرفی شده است.

وی طب اسلامی را به دو قسمت "طب عملی و نظری" تقسیم بندی کرد و ادامه داد: جایگاه حجامت در طب اسلامی بیشتر به اعمال بستی برمی گردد و برخلاف دیدگاه عمومی حجامت یکی از راهکارهای مکمل و از جمله آخرین اقدامات برای درمان است.

وی تصریح کرد: همت طب اسلامی بیشتر بر پیشگیری و رعایت بهداشت که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، برمی‌گردد.

شیرمردی رعایت شش اصل آب و هوا، حرکت و سکون، احتباص و استفراغ، خواب و بیداری، خوردن، آشامیدن و بهداشت روانی را در اعمال مربوط به حجامت ضروری دانست و گفت: از دیدگاه طب سنتی حجامت، دفع مواد زاید مربوط به استفراغ است البته استفراغ نه به معنای امروزی بلکه به معنای دفع مواد زاید.

به گفته وی، حجامت به عنوان یکی از راهکارهای درمان پس از اصلاح طبع و مزاج تلقی و موجب تثبیت درمان و تقویت عمومی بدن می‌شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا حجامت برای درمان برخی بیماری‌ها مثل سرطان مفید است؟ تصریح کرد: حجامت اگر از دوران کودکی و نوجوانی طبق دستورالعمل طب سنتی و توصیه‌های غذایی و اصلاح مزاج افراد صورت گیرد، موجب تقویت بدن و کاهش بیماری سرطان می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر سرطان‌ها مربوط به سوء مزاج، خلط صفراء و دم است، اظهار داشت: سرطان به عضو مبتلا، نوع سرطان، اقلیم محل زندگی افراد، سبک زندگی و تغذیه افراد بستگی دارد و درمان آن به وسیله حجامت مشکل است.

شیرمردی زالودرمانی را یکی از شیوه‌های درمانی متداول دانست و گفت: زالودرمانی برای برخی از بیماری‌ها از جمله گرفتگی عروق قلبی، سکته‌های مغزی، واریس، بواسیر، گرفتگی رگ سیاتیک و سایر بیماری‌های خونی مفید است.

وی با بیان اینکه اهدای خون و حجامت از دیدگاه طب سنتی هیچ‌گونه مغایرتی با هم ندارند، تصریح کرد: فردی که حجامت می‌کند، بدنش قوی و تا حد زیادی مواد زاید خون آن فرد دفع می‌شود و چنان‌چه پس از آن این افراد خون اهدا کنند، خون آن‌ها بسیار پاک و تمیز می‌شود.

شیرمردی ادامه داد: از دیدگاه طب سنتی حجامت برای بسیاری از بیماری‌ها که طیف وسیعی را شامل می‌شود، مفید است اما اهدای خون برای تعداد اندکی از بیماری‌ها سودمند است، اهدای خون به عنوان یک روش نیکوکارانه برای درمان بیماران نیازمند به خون حائز اهمیت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.68755s, 18q