بعد از 50 سالگی برای اطمینان از سلامت دستگاه گوارش، کولونوسکوپی انجام دهید

۱۳۹۲/۰۳/۳۰ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 76275

سلامت نیوز : یک متخصص گوارش گفت: کولونوسکوپی به عنوان یک روش غربالگری در دنیا پذیرفته شده است و باید با افزایش آگاهی به مردم آن‌ها را به انجام کولونوسکوپی تشویق کرد.

محسن اسماعیلی، نایب رییس انجمن گوارش و کبد استان اصفهان در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: انجام کولونوسکوپی به افرادی که در فامیل درجه یک آنها مورد ابتلا به سرطان روده وجود داشته باشد از سن 40 سالگی توصیه می‌شود.

‌ وی با توصیه این که از حدود سن 50، 55 سالگی آزمایش کولونوسکوپی برای اطمینان از سلامت دستگاه گوارش انجام شود، افزود: خوشبختانه سرطان روده از بهترین الگوهای سرطان به منظور پیشگیری و تشخیص زودرس است؛ بنابراین انجام آزمایش کولونوسکوپی هر 10 سال یک‌بار موجب تشخیص زودهنگام و درمان این بیماری در مراحل اولیه می‌شود.

نایب رییس انجمن گوارش و کبد استان اصفهان با بیان اینکه پولیپ‌ها (توده های خوش‌خیم) روده از عوامل خطرساز بالقوه برای سرطان روده محسوب می‌شوند، ادامه داد: در مراحل ابتدایی می‌توان این پولیپ‌هایی با انجام کولونوسکوپی تشخیص داد و آن‌ها را از بدن خارج کرد زیرا در مدت زمان چهار تا پنج سال ممکن است این پوپلیپ‌ها منجر به سرطان روده شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه کولونوسکوپی به عنوان یک روش غربالگری در دنیا پذیرفته شده است،‌ گفت: باید با افزایش آگاهی به مردم آن‌ها را برای انجام کولونوسکوپی تشویق کرد زیرا با عقب انداختن زمان انجام این آزمایش امکان درمان بیماری کاهش می‌یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.61901s, 18q