بازخوانی سال‌ها همراهی دکتر مسجدی با بیماران پیوندی

۱۳۹۲/۰۴/۰۱ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 76358

سلامت نیوز : " تیم اهدای عضو وارد بیمارستان شده، اما پیش از دیدار با خانواده فرد مرگ مغزی، ناچار می‌شود از در دیگر بیمارستان به سرعت خارج شود تا مورد ضرب و شتم قرار نگیرد". این تصویرآشنای غمبار، پیش چشمان اعضای تیم اهدا کم تکرار نشده است.

سالها پیش حتی تصور اهدای عضو از سوی خانواده‌های داغدار هم وحشتناک بود، اما این روزها مفهوم "مرگ" و " زندگی" برای بسیاری از ما تغییر کرده و رنگ و بوی دیگری گرفته است و اعطای "هدیه زندگی" به بیماری که روزهایش به سختی سپری می‌شوند، از سوی خانواده‌هایی که عزیزشان دیگر به این جهان باز نمی‌گردد، مایه آرامش و تسکین قلبی است.

با دکتر محمدرضا مسجدی مدیرعامل جمعیت حمایت از پیوند اعضای ایران و قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری که قطب پیوند ریه در کشور است به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی پیوند عضو، درباره اقدامات انجام شده در زمینه فرهنگ سازی برای پیوند عضو ، فعالیت خیرین، وضعیت داروهای بیماران پیوندی، صف انتظار پیوند و درج رضایت افراد از اهدای عضو در گواهینامه‌های رانندگی به گفت‌وگو نشستیم.

دکتر محمدرضا مسجدی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه از وقتی برنامه اهدای عضو و پیوند در بیمارستان مسیح دانشوری مستقر شد، اقدامات فرهنگی به موازات آن وسعت پیدا کرد، گفت: به عنوان مثال هر ساله "جشن نفس" مقارن با ولادت حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود که مورد استقبال مردم و طیف‌های مختلف قرار گرفته است و میزان داوطلبان اهدای عضو از همین طریق به 10 برابر رسیده است.

وی ادامه داد: زمانی 10 درصد خانواده‌هایی که عزیز مرگ مغزی داشتند، با اهدای عضو موافقت می‌کردند، اما اکنون این آمار به بالای 20 درصد رسیده است که نشان‌ دهنده یک کار فرهنگی عظیم و تغییر بینش مردم است؛ البته فرهنگ‌سازی برای اهدا هنوز هم کافی نیست.

مدیرعامل جمعیت حمایت از پیوند اعضای ایران با بیان اینکه البته هنوز هم نسبت به اسپانیا که بالاترین میزان پیوند عضو از مرگ مغزی را دارد، عقب هستیم، اظهار کرد: ایران در میان کشورهای منطقه برتر است. چندی پیش هیاتی از مصر به ایران آمده بودند و از اینکه اعمال پیشرفته چون پیوند همزمان قلب و کلیه در ایران انجام می‌شود، متعجب شده بودند.

همه کارها با عشق پیش می‌رود

وی افزود: خوشبختانه همه این کارها بر اساس عشق است که پیش می‌رود و برخی همکاران ما از اعتبار خود مایه می‌گذارند تا بتوانند حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها را در جهت پیوند عضو بیماران جذب کنند.

مدیرعامل جمعیت حمایت از پیوند اعضای ایران ادامه داد: به موازات این اقدام، خیریه‌ای را تحت عنوان «بنیاد حمایت از پیوند اعضای ایران» دایر کردیم. خیرین در این بنیاد اقدامات بسیاری انجام دادند و دستگاه‌های گران‌قیمت خریداری کرده‌اند.

پرستاران جمع شدند و هزینه درمان تکمیلی بیمار پیوندی اهل کبودرآهنگ را تقبل کردند

مسجدی با اشاره به اینکه داروهای بیماران پیوندی نیز بسیار گرانقیمت هستند، اظهار کرد: خیرین برای خرید دارو بیماران را مورد حمایت قرار می‌دهند. به عنوان مثال بیماری داشتیم که پیوند قلب شده بود و اهل کبودرآهنگ همدان بود. مفصل رانش به علت مصرف کورتون دچار خوردگی شد و لازم بود تعویض شود. گفته بودند باید حتما در یک بیمارستان خصوصی که تجهیزات ویژه و کادر مجربی دارد، تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: پزشکان ما هم بر روی این مسئله حساس هستند که باید کار خوب برای بیمار انجام شود. گروه پرستاری و خیرین بیمارستان، هزینه کردند و سر مفصل مصنوعی استخوان را خودشان خریداری کردند و آن بیمارستان خصوصی یک اتاق VIP را برای بیمار در نظر گرفت و همه هزینه‌های آن را تقبل کرد. ضمن آن که پزشک جراح وی نیز هیچ مبلغی بابت عمل نخواست. درواقع تمام هزینه‌ها را همکاران ما پرداخت کردند. این روحیه در کشور ما وجود دارد و این کار قابل تکرار است. وقتی خیرین هم این‌ها را به چشم خود می‌بینند، بیشتر تشویق می‌شوند. اقدامات این چنینی یک انعکاس و هم‌افزایی مثبت و یک جنبش برای خدمت به مردم است.

فرد دچار مرگ مغزی می‌تواند به 18 نفر عضو و بافت اهدا کند

وی با بیان اینکه فرد دچار مرگ مغزی می‌تواند به 18 نفر عضو و بافت اهدا کند، گفت: خوشبختانه با فرهنگ‌سازی، میزان رضایت خانواده‌ها از اهدای اعضای عزیزشان افزایش یافته و روز به روز بهتر می‌شود.

مسجدی ادامه داد: بویژه اگر فردی که سانحه دیده، قبلا کارت اهدا دریافت کرده باشد، برای خانواده یک اطمینان و رضایتمندی خاصی به وجود می‌آید و خانواده احساس می‌کند یک تکلیفی از روی دوشش برداشته شده است و وی خود از پیش خواستار این اقدام بوده است.

قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری همچنین گفت: سعی می‌کنیم تعداد داوطلبانی را که زنده و سالم هستند و انشاءالله عمر طولانی هم دارند را افزایش دهیم تا اگر هم اتفاقی برایشان افتاد، قبول اهدای عضو به لحاظ عاطفی و روحی برای خانواده آسان‌تر باشد.

تیم اهدا از بیمارستان خارج شد تا مورد ضرب و شتم قرار نگیرد

وی با اشاره به اینکه نحوه برخورد پزشک و پرسنل بیمارستان با خانواده شخصی که دچار مرگ مغزی شده‌ نیز بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: شاید در برخی مراکز مشکل اصلی ما پزشکان یا پرستاران هستند، چون متولی بیمارند. اگر خانواده را آماده کنند، وضعیت متفاوت می‌شود. مواردی بوده که برعکس اتفاق افتاده و زمانی که تیم اهدای عضو ما وارد بیمارستان شد، ناچار شده بود به سرعت از در دیگر بیمارستان خارج شود تا مورد ضرب و شتم قرار نگیرد، چون پرستاری که آنجا بود جوسازی کرده و گفته بود تیم پیوند می‌خواهند پیکر فرزند شما را تکه‌تکه کنند.

مدیرعامل جمعیت پیوند اعضای ایران با اشاره به اینکه پیوند از فرد مرگ قلبی هم امکان‌پذیر است، گفت: در حال کار بر روی این طرح هستیم. در لحظه مرگ قلبی هم می‌شود از برخی بافت‌ها حفاظت کرد که با فرهنگ‌سازی قابل انجام است.

وی به انتقاد از ساخت فیلم‌هایی در جهت نفی پیوند پرداخت و گفت: فیلم‌هایی هم ساخته شده‌اند که بازتاب منفی داشتند و در آن فردی که جان خود را از دست داده بود، زنده شد، هنرمندان باید حساسیت بیشتری در باره این موضوعات و تاثیر آن بر تفکر و باورهای مردم داشته باشند.

لیست انتظار پیوند، بسیار مفصل است

مسجدی با اشاره به اینکه لیست انتظار پیوند، بسیار مفصل است، اظهار کرد: بویژه برای کودکان و نوجوانانی که بیماری‌های مزمن ریوی دارند، این وضعیت بغرنج‌تر است.

وی افزود: متاسفانه سالانه بیماران متعددی که در صف انتظار هستند، جان خود را از دست می‌دهند.

درج رضایت افراد از اهدای عضو پس از مرگ مغزی به گواهینامه‌های رانندگی

مدیرعامل جمعیت حمایت از پیوند اعضای ایران با اشاره به اینکه اقداماتی برای ورود «اعلام رضایت افراد از اهدای عضو پس از مرگ مغزی» به گواهینامه‌های رانندگی در حال انجام و پیگیری است، از تحقق آن در سال جاری خبر داد.

وی درباره مشکلات بیماران پس از پیوند نیز گفت: عمده‌ترین مشکل دارو است. بیمار پیوندی به علت اینکه دارو مصرف می‌کند، سیستم ایمنی‌اش تحت تاثیر قرار می‌گیرد نیاز دارد بهداشت محل زندگی و کار وی مورد توجه باشد که برخی از آن‌ها با شرایط فرهنگی افراد متفاوت است.

مسجدی با بیان اینکه داروها بسیار گرانقیمت هستند، گفت: هنوز در خصوص حمایت بیمه از بیماران دچار مشکل هستیم. بدون افزایش قیمت،‌ داروها قیمت بالایی دارند و اغلب بیماران از پس تامین آن برنمی‌آیند. متاسفانه بیمه‌ها تا بیمار پیوند نشده و به عنوان مثال مشکل ریوی دارد و چند هفته در بیمارستان بستری است، هزینه‌هایش را می‌پردازند اما به محض اینکه پیوند شوند این حمایت برداشته می‌شود که بسیار عجیب است.

وی افزود: اکنون کودک هشت ساله‌ای در بیمارستان بستری است که مبتلا به بیماری مزمن ریوی و کاندید پیوند ریه است و نیاز به دارویی دارد که باید هر 12 ساعت آن را مصرف کند. تنها هزینه تامین این دارو روزانه یک میلیون تومان است و باید آن را برای طولانی مدت استفاده کند، این در حالی است که بیمه هیچ مبلغی برای تامین این داروها نمی‌پردازد.

مسجدی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم از خیرین برای تامین این هزینه‌ها کمک بخواهیم، گفت: در همه جای دنیا این بیماران توسط سیستم‌های ویژه‌ بیمه‌ای حمایت می‌شوند.

وی افزود: افراط و تفریط‌های درمانی و تشخیصی در کشور بسیار بالاست. اگر جلوی این پرتی‌ها گرفته شود، تامین هزینه درمان این بیماران هم چندان بالا نمی‌رود و با قانونمند شدن سیستم‌های پرداختی صرفه‌جویی بسیار شده و هزینه‌ها صرف کسانی می‌شود که واقعا به آن نیاز دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2096s, 18q