هر وعده قلیان معادل مصرف یک بسته سیگار است

۱۳۹۲/۰۴/۰۱ - ۱۴:۱۱ - کد خبر: 76387
سلامت نیوز : خدیجه محصلی مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: هر وعده قلیان برابر با مصرف یک پاکت سیگار است و دود قلیان مجموعه‌ای از مواد سرطان‌زای ناشی از سوختن ذغال است كه این مواد عامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر بیماری‌های شناخته شده‌اند و خطر انتقال بیماری‌های عفونی همچون سل، هپاتیت و برخی بیماری‌های ویروسی را به دلیل استفاده مشترک از قطعه دهانی به وجود می‌آورد. 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ؛ محصلی افزود: احتمال بروز برخی بیماری‌های ویروسی به دلیل استفاده مشترک از قطعه دهانی در هنگام مصرف قلیان افزایش می‌یابد.

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه باور عمومی بر آن است که عبور دود از میان آب درون محفظه‌ای شیشه‌ای قلیان موجب تصفیه آن می‌شود، اظهار داشت: این باور اشتباه محض بوده و بر خلاف باورهای سنتی حجم دود استنشاق شده ناشی از یک وعده مصرف قلیان ده تا بیست برابر مصرف یک نخ سیگار است.

وی افزود: قلیان نه تنها تمام 4 هزار ماده سمی و 70 ماده سرطان‌زا موجود در سیگار را دارا است بلکه مونوکسید کربن بیشتری را تولید می‌کند.

محصلی با بیان اینکه مصرف دخانیات یکی از عمده‌ترین علل مرگ و میر در کشور به شمار می‌رود، گفت: خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات در افراد غیر سیگاری و یا قلیانی که در معرض دود به‌ویژه در محیط های بسته قرار دارند نیز همچون افراد سیگاری وجود دارد.

گفتنی است؛ هفته جهانی بدون دخانیات 4 تا 10 خرداد ماه با شعار «تبلیغ، ترویج و حمایت از دخانیات ممنوع» برگزار می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13769s, 18q