حق نداریم، کمبود اعتبار بیمارستانها را با افزایش بار بیماران جبران کنیم

۱۳۹۲/۰۴/۰۱ - ۱۴:۲۵ - کد خبر: 76393

سلامت نیوز :حسن امامی رضوی صبح امروز در همایش روسای بیمارستانهای آموزشی در وزارت بهداشت گفت: اداره بیمارستانها به دلیل پیگیری خدمات آنها از مشکل‌ترین حوزه‌های مدیریتی است و ایجاب می‌کند که اکثر روسای بیمارستانی علاوه بر اینکه متخصصان علوم پزشکی هستند باید به علم مدیریت بیمارستانی آشنا و مدیر موفقی باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی با اشاره به اینکه بیمارستانهای آموزشی مورد اعتمادترین بیمارستانها در کشور هستند گفت: این بیمارستانها به دلیل حضور اعضای هیئت علمی بیشترین اعتماد را به مردم می‌دهند و پیچیده‌ترین بیماری‌ها در این بیمارستان درمان می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به ادغام حوزه درمان و آموزش از 20 سال گذشته، گفت: علاوه بر تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمانهای منطقه‌ای در دانشگاه‌ها ادغام شدند و بیمارستانهای دولتی آموزشی شدند و در حال حاضر به 550 بیمارستان افزایش یافته‌اند.

امامی رضوی با اشاره به ارزیابی‌هایی که از بیمارستانهای آموزشی شده، گفت: در پاسخگویی به نیازها، به مشکلاتی بر می‌خوریم چرا که ارائه خدمات در حوزه آموزش از مسیر آموزش پزشکی عبور می‌کند و پاسخگویی از مسیر روسای دانشگاه‌ها می‌گذرد بنابراین نیاز است به اجماع برسیم.

وی گفت: با وجود تعارضی که در حوزه درمان و آموزش پیش می‌آید نمی‌دانیم که باید نیاز اورژانس را پاسخ دهیم یا موارد آموزشی را اجرا کنیم، سوال این است که چه ساختاری این تعارض را می‌تواند حل کند.

وی گفت: در بررسی آئین نامه جامع مدیریت که در شورای معاونان آموزشی بررسی شد برای گروه‌های آموزشی وظایف ارائه خدمت دیده شده که در گذشته این طور نبود بنابراین بازنگری کردیم و به زودی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شود تا وظایف در جایگاه‌ها و ساختارهایش تعریف شود.

امامی رضوی افزود: در کنار شورای آموزش، پژوهش و دانشجویی یک شورای فنی و تخصصی زیر نظر رئیس دانشگاه نیز ایجاد می‌شود تا نظارت بر این فعالیت‌ها را انجام دهند.

وی گفت: همچنین گروه‌های آموزشی علاوه بر وظایف آموزشی که در اختیارشان است ارتقای سلامت جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی را نیز بر عهده خواهند داشت.

امامی رضوی گفت: امسال باید تلاش کنیم با توجه به رشد تعرفه‌ای در کشور که سال پرچالش و سختی خواهد بود به اعتبارات توجه لازم داشته باشیم.

امامی رضوی افزود: به نظر می‌رسد با نگاه اقتصاد مقاومتی باید جلو برویم تا راهنماهای بالینی مستقر شوند و با ارزیابی‌های فن‌آوری سلامت پرهیز از اقدامات غیر ضروری و آموزش درست، هزینه‌ها را کم کنیم.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: نباید این کمبود اعتبارات را با اضافه کردن بار بر مردم جبران کنیم بلکه با هزینه- اثربخش کردن اعتبارات، آن را جبران کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17872s, 19q