پزشک خانواده اقماری وجود ندارد

۱۳۹۲/۰۴/۰۱ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 76395

سلامت نیوز : وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح پزشک خانواده اقماری وجود ندارد، با جایگزین کردن عنوان «واگذاری ارائه بسته خدمات به گروه فراهم‌کننده خدمت» به جای عنوان پزشک اقماری، گفت: مجوز این مساله در شورای عالی سلامت گرفته شده است و بودجه آن تعیین شده و به محض تخصیص اجرا خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر طریقت منفرد در حاشیه همایش روسای بیمارستان‌های آموزشی در خصوص راه اندازی طرح پزشک خانواده در تهران افزود: خوشبختانه در استان‌هایی که پیش‌بینی شده بود این طرح در حال پیشرفت است و چون در تهران به دلیل گستردگی اجرایی فاصله زیادی با استان‌ها دارد کارشناسان معتقدند باید نتایج برخی استان‌ها مشخص شود و بعد با رفع معایب این طرح را در تهران شروع کنیم.

وی افزود: معتقدم باید منابع مورد نیاز طرح پزشک خانواده برای راه‌اندازی در تهران تامین شود تا اگر این طرح در تهران آغاز شد با کمبود اعتبارات مواجه نشویم.

وی با اشاره به تجربه کشورهایی که طرح پزشک خانواده در آنها اجرایی شده است، تصریح کرد: بهتر است بررسی‌های کامل صورت گرفته و بهترین روشی که نتیجه خوبی داده است برای اجرا انتخاب شود.

طریقت با بیان اینکه پزشک محور پزشک خانواده است، اظهار کرد: ممکن است پزشکی 500 بیمار داشته باشد و خودش بتواند همه این بیماران را پوشش‌دهی کند اما برای پزشکانی که در حدود 3000 بیمار داشته باشد نیاز به کمک است که اگر بخواهیم چارت سازمانی برای آن تهیه کنیم هزینه‌بر است و نتیجه‌ای ندارد.

وی با بیان اینکه طرح پزشک خانواده اقماری وجود ندارد، گفت: تیم پزشکی وجود دارد که در ازای ارائه خدمت باید سرانه دریافت کند و این سرانه نیز باید به موقع پرداخت شود و تیم پزشکی از حداکثر اعتبارات برخوردار شود.

وی با بیان اینکه در مناطق دوردست و کم جمعیت باید ارائه خدمت به تیم خدمت‌کننده واگذار شود تا خدمات کامل در قبال سرانه‌ای که می گیرند، گفت: شهر 50 هزار نفری حدود سه تا چهار متخصص اداره می‌کنند و خودشان می‌توانند نیاز خود را برطرف و اگر نیاز به فوق تخصص داشته باشند می‌توانند از فوق تخصصان دعوت و این خدمات را ارائه کنند اما در وضعیت فعلی نمی‌توانیم افراد را به شهرهای مختلف بفرستیم بدون اینکه خروجی مشخصی داشته باشد.

وی با جایگزین کردن عنوان واگذاری ارائه بسته خدمات به گروه فراهم‌کننده خدمت به جای عنوان پزشک اقماری، گفت: مجوز این مساله در شورای عالی سلامت گرفته شده است و بودجه تعیین شده و به محض اینکه تخصیص داده شود انجام خواهد گرفت.

طریقت منفرد با اشاره به پراکندگی منابع تخصیصی، اظهار کرد: بخش اعظم اعتبارات بین بیمه اصلی و وزارت بهداشت است و اینجا طبق تمهیدات قانونی این اعتبارات باید به نحوی تخصیص داده شود که بتوانیم با آن خدمتی را که می‌خریم تعریف کنیم و این ضرورتی است که در حال تعریف شدن است تا اجرایی شود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مشکل دارو نیز در کشور حل شده است، گفت: بانک مرکزی مجوزهایی را داده است تا هر کسی بتواند دارو را وارد گمرک کند و بر اساس استانداردهای ما مواردی که ارز آنها تعیین شده و یا نشده، می‌توانند از گمرک ترخیص شوند.

وزیر بهداشت در خصوص کارت هوشمند دارو اظهار کرد: سامانه کارت هوشمند طراحی شده است و آماده‌ایم داروی افرادی را که داروی خاص مصرف می‌کنند به دست آنها برسانیم.

وی در خصوص اینکه هزینه دارو از طریق کارت هوشمند به دست بیماران می‌رسد یا به حساب آنها واریز می‌شود، گفت: هدف ما این است که داروی بیمار را تامین کنیم. تفاوتی ندارد که به حساب بیمار واریز شود و یا از طریق کارت هوشمند به وی داده شود.

وی ادامه داد: دستور اکید رئیس‌جمهور است که مواد اولیه دارو را برای6 تا 9ماه تامین کنیم و در خصوص داروهای آماده کشور تامین شود.

طریقت منفرد در خاتمه خاطرنشان کرد: برای داروهای وارداتی مابه‌التفاوتی را بودجه می‌گیریم و یارانه‌اش به دلیل بودجه سه دوازدهم تامین نشده بود که آن نیز در آینده تامین می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.06752s, 18q