انجمن‌های پزشکی بتوانند بر بیمارستان‌ها نظارت کنند

۱۳۹۲/۰۴/۰۱ - ۱۶:۱۲ - کد خبر: 76411

سلامت نیوز : عبدالرضا پازوکی صبح امروز در همایش روسای بیمارستانهای آموزشی در وزارت بهداشت گفت: بحث اعتباربخشی بیمارستانها از مهمترین مسائلی است که باید به آن پرداخته شود، آموزش و تربیت کادر تخصصی از جمله وظایف بیمارستانهای آموزشی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی ادامه داد: در بیمارستانهای آموزشی انتظار می‌رود، پژوهش و رسیدن کشور به جایگاه اصلی خود در رأس امور باشد و درمان بیماران نیز به عنوان وظیفه اصلی در امور بیمارستانی قرار گیرد.

دبیر شورای گسترش و ارزیابی علوم پزشکی گفت: انتظارات بسیاری از مسئولان درمانی بیمارستانی وجود دارد و بیمارستانهای آموزشی به عنوان برترین سطح ارائه خدمات درمانی وظیفه دارند خدمات خوبی به مردم ارائه دهند.

وی با بیان اینکه آموزش مناسب، درمان خوب را به دنبال دارد، گفت: در پژوهش، تولید علم و جنبش نرم‌افزاری انتظار است که هریک از دانشگاه‌ها طبق نقشه ملی حرکت کرده و نقش بیمارستهای آموزشی مشخص شود.

پازوکی در بحث آموزش میان بیمارستانهای آموزشی و درمانی تفاوت قائل شد و گفت: روسای بیمارستهای آموزشی باید مسئولیت این حوزه را بر عهده بگیرند و فقط به عنوان معاون آموزشی نظاره‌گر نباشند.

دبیر شورای گسترش و ارزیابی علوم پزشکی گفت: در حال حاضر 80 درصد وقتمان را صرف 20 درصد کارها می‌کنیم در حالی که وظیفه داریم به حوزه آموزش و اساتید که روند آموزشی و محصولات آموزشی را ارائه می‌دهند توجه بیشتری داشته باشیم.

پازوکی با اشاره به اینکه دبیرخانه شورای گسترش و ارزیابی، وظیفه تصویب رشته‌های علوم پزشکی را بر عهده دارند، گفت: راه‌اندازی مراکز آموزشی از گروه تا دانشگاه، مراکز رشد و پژوهشکده‌ها همچنین بحث اعتباربخشی این موارد نیز بر عهده دبیرخانه است.

وی افزود: در مورد اعتباربخشی بیمارستانها، تمام ارزیابی‌ها خارج از محدوده بیمارستانی انجام می‌شود و چنانچه استانداردهای لازم را داشته باشند اعتبارات به آنها داده می‌شود.

پازوکی گفت: تاکنون نظارت بر اعتباربخشی، دولتی و توسط وزارت بهداشت و علوم بوده اما در آمریکا توسط ارگانهای غیردولتی و انجمن‌ها انجام می‌شود بنابراین ما نیز می‌توانیم در کنار اعتباربخشی دولتی به صورت پایلوت از بخش‌های غیر دولتی استفاده کنیم.

دبیر شورای گسترش و ارزیابی علوم پزشکی از بازبینی استانداردسازی بیمارستانها خبر داد و گفت: پیاده‌سازی این استانداردها را نمی‌توان به صورت یکجا ابلاغ کرد بلکه با توجه به مشکلات روزمره‌ای که دست و پاگیر روسای بیمارستانی است باید مرحله به مرحله ابلاغ شود تا امکان اجرای آن بیشتر فراهم شود.

پازوکی گفت: در برنامه‌های امسال دبیرخانه، گسترش در سه حوزه آموزش را انتظار داریم و دفاتر توسعه آموزش فعالتر از امروز خواهند بود چرا که در حال حاضر فقط کار حضور و غیاب دانشجویان و نمره دادن را بر عهده دارند در حالی که این دفاتر باید در بیمارستانها توسعه یابند.

دبیر شورای گسترش و ارزیابی علوم پزشکی در بخش درمان نیز گفت: انتظار می‌رود بیمارستانهای آموزشی در ارزیابی معاونت درمان رتبه یک را کسب کنند و تاکنون نیز موفق بوده‌اند. در بحث پژوهش نیز در رتبه بندی، بیمارستانهای آموزشی با توسعه مراکز تحقیقات بالینی در این زمینه نیز گسترش پیدا کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.13048s, 19q