پژوهشگران ژاپني به روش نويني براي درمان لختگي خون در مغز دست يافتند

۱۳۸۶/۰۷/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7643
پژوهشگران ژاپني به روش نويني براي درمان لختگي خون در مغز دست يافتند

روزنامه نيهون كيزاي روز پنجشنبه گزارش داد: كارآيي اين روش درماني كه در آن از "كاتتر" استفاده مي‌شود دو برابر روش‌هاي كنوني درماني است كه در آن از دارو براي درمان اين بيماري استفاده مي‌شود.

دراين روش درماني، به‌وسيله كاتتر، ماده حل‌كننده خون لخته شده را به محل خون‌مرده‌گي در سرخرگ مغز هدايت كرده و به وسيله آن زمينه جريان يافتن روان خون در مغز فراهم مي‌شود.

پزشكان ژاپني براي اطمينان يافتن از اين روش درماني، دست به يك آزمايش گسترده سه ساله برروي بيماراني زدند كه به‌علت گرفتگي سرخرگ مغز سكته كرده بودند.

پزشكان در جريان اين آزمايش ‪ ۱۱۴‬بيمار كه سكته مغزي كرده بودند را به دو دسته جدا كرده و براي هر كدام از آنها يك روش درماني را آزمايش كردند.

پزشكان در دسته اول كاتتر را از ناحيه مفصل ران به محل لختگي خون در مغز هدايت كرده و سپس ماده حل‌كننده "اوروكينازه" را به خون مرده‌گي تزريق كردند.

پزشكان در مورد دسته دوم بيماران، روش درماني كنوني بيمارستان‌ها را بكار گرفته كه در آن از دارو براي روان كردن جريان خون مغز بيمار استفاده مي شود.

پزشكان ژاپني در دو مورد، در جريان شش ساعت نخست پس از سكته مغزي و پيش از آنكه مغز آسيب ببيند، درمان را آغاز كردند.

نتيجه اين دو آزمايش نشان داد،كارآيي درماني كه درآن كاتتر بكار گرفته شده حدود دو برابر روش درمان دارويي مي‌باشد.

‪ ۴۲‬درصد از بيماراني كه در دسته اول بودند پس از درمان بدون آن كه هيچ گونه عوارض بيماري در آنها باقي بماند به جامعه بازگشتند، اما اين موضوع در دسته دوم فقط ‪ ۲۳‬درصد بوده است.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.22594s, 19q