متهم ردیف اول شیوع ایدز در کشور نهادهای فرهنگی هستند

۱۳۹۲/۰۴/۰۲ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 76464
سلامت نیوز : مدیر عامل انجمن پیشگیری از آسیب های اجتماعی متهم ردیف اول شیوع ایدز در کشور را دستگاه های فرهنگی اعلام کرد.

ابراهیم ترکی در گفت وگو با ایلنا با اشاره به شناسایی حدود 26 هزار نفر مبتلا به بیماری ایدز در کشور گفت: البته براساس برآوردی که سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت سال های پیش ارائه داده اند بین 83 تا 100 هزار نفر در کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند که به اعتقاد بنده این آمار درستی نیست و به نظر می رسد آمار واقعی بیشتر از اینها باشد.

وی در ادامه با اشاره به رشد شتابزده بیماری ایدز در کشور افزود: به عنوان نمونه در گذشته انتقال HIV از مادر به فرزند یک درصد بود اما اکنون به 8 /3 درصد افزایش پیدا کرده است و این زنگ خطری برای گسترش ایدز در کشور است.

ترکی ابتلا به بیماری ایدز از طریق روابط جنسی را رو به رشد دانست و افزود: متاسفانه در کشور اطلاع رسانی مطلوبی در مورد پیشگیری از ایدز انجام نمی شود و به دلیل شرم و حیای کاذبی که در این زمینه وجود دارد خانواده ها به فرزندان شان آموزش های لازم را نمی دهند. علاوه بر این در مدارس و دانشگاه ها نیز فعالیت مؤثری در زمینه آموزش پیشگیری از ایدز از طریق رابطه جنسی انجام نمی شود، رسانه ها و دستگاه های فرهنگی هم دچار سکوتی مرگبار شده اند.

وی به رشد بیماری های مقاربتی در کشور اشاره کرد و افزود: از سال 80 تا 86 رشد بیماری های آمیزشی در کشور، 8 برابر شده است. دانشمندان براین باورند فاصله شیوع بیماری های آمیزشی مثل سوزاک و سفلیس و... با همه‌گیری ایدز، یک دوره ده ساله است.

ترکی ادامه داد: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گسترش بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی در کشور به شدت افزایش داشته است و همچنین امکان بازگشت موج دوم ایدز از طریق سرنگ مشترک نیز وجود دارد. این نشان می دهد که نهادهای فرهنگی از جمله رسانه ها، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، صدا و سیما و سایر دستگاه های فرهنگی در این زمینه کم کاری کرده اند.

وی در مورد فعالیت های انجمن پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیز گفت: توجه و تمرکز این انجمن بر این است که با آموزش، اطلاع رسانی و اقدامات فرهنگی از ابتلا شدن افراد جدید به ایدز جلوگیری کنیم.

ترکی در ادامه به انتقاد از عدم حمایت دولت نهم و دهم از سازمان های مردم نهاد و انجمن های تخصصی پرداخت و افزود: متاسفانه مدت هاست دستگاه های دولتی دیگر حمایتی از سازمانهای مردم نهاد نمی کنند اما امیدوار هستیم دولت تدبیر و امید رویکرد جدیدی به فعالیت سازمان های غیردولتی داشته باشد.

مدیرعامل انجمن پیشگیری از آسیب های اجتماعی افزود: البته این موضوع تنها درمورد انجمن ما صدق نمی کند بلکه انجمن های دیگر نیز چنین وضعیتی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که درچنین وضعیتی هزینه فعالیت های فرهنگی و تبلیغاتی انجمن برای پیشگیری از ایدز از کجا تامین می شود، افزود: سازمان های بین المللی، دولتی و خیرین به ما کمک می کردند اما این روزها که خیرین اوضاع مالی خوبی ندارند و خودشان گرفتار هستند. سازمان های بین المللی هم با توجه به شرایط بین المللی با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستند.

ترکی تصریح کرد: سازمان های دولتی نیز چنان که گفتم سازمان های مردم نهاد را فراموش کرده اند و همین مسائل باعث شده است که فعالیت های تخصصی غیردولتی نسبت به گذشته کمرنگ تر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11938s, 18q