وزارت بهداشت: تا حل مشکل، دارو نخرید!

در آشفته بازار دارویی سلامت بیماران به گروگان گرفته می شود/ بی توجهی سازمان بازرسی کل کشور نسبت به اقدام شرکت های پخش دارو

۱۳۹۲/۰۴/۰۲ - ۱۳:۱۶ - کد خبر: 76478
در آشفته بازار دارویی سلامت بیماران به گروگان گرفته می شود/ بی توجهی سازمان بازرسی کل کشور نسبت به اقدام شرکت های پخش دارو
سلامت نیوز: مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه:« هموفیلی ها طی دو ماه گذشته وضعیت دارویی بسیار بدی داشتند چرا که داروهای آنها در گمرک دپو شده بود.» از اقدام شرکت های پخش دارو در انبار کردن داروها و عدم توزیع آن پس از ترخیص از گمرک برای افزایش دو برابری قیمت داروها و بی توجهی سازمان بازرسی کل کشور نسبت به گروگانگیری سلامت بیماران توسط این شرکت ها انتقاد کرد.

احمد قویدل در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز درباره وضعیت دارویی بیماران هموفیلی گفت:« بيماران هموفيلي طي دوماه گذشته وضعيت دارویی بسيار بدي داشتند البته هفته گذشته با اقدامات وزارت بهداشت، دارو در دسترس بيماران هموفیلی قرار گرفت اما بي دقتي وزارت بهداشت موجب شد بيمه تامين اجتماعي به ازاي هرشيشه داروی فاكتور 8 و 9 از بيماران مطالبه پنج هزارتومان پول کند كه موجب نارضايتي شدید بیماران شد. البته وزارت بهداشت قول داده است این مشکل در هفته آتی برطرف شود.»

تعلل وزارت بهداشت در اختصاص ارز عامل گرانی دارو

این عضو مجمع عمومي كانون هموفيلي ايران در پاسخ به این سئوال که منظور شما از بی دقتی وزارت بهداشت که موجب افزایش قیمت دارو شده است دقیقا چیست، گفت:« تعلل وزارت بهداشت در اختصاص ارز كافي موجب شد داروهاي بيماران هموفیلی روزها درگمرك باقي بماند و شركت هاي دارويي به علت اختلافات اساسي با وزارت بهداشت درباره نرخ ارز قادر نبودند داروها را ترخيص نمايند.»
قویدل افزود:« بعد از گفت و گو هاي طولاني كه عملا بيشتر از يك ماه كمبودهاي دارويي را به بيماران تحميل نمود بالاخره با شركت های دارویی توافق كردند و حدود 20 روز پيش داروها وارد شد و در شركت هاي پخش انبار شد و اينبار نوبت شركت هاي پخش بود كه تقاضاي افزايش قيمت دارو كنند.»
وی گفت:« دولت برای يك شيشه فاكتور8، 150 دلار به شركت هاي دارویی خارجي پول داده بود. قيمت یارانه ای این دارو که تامین بخشی از آن بر عهده سازمان هاي بيمه گر بود و تامين سهم بيمار هم از طريق وزارت بهداشت ميسرمي گردد كمتر از پنج هزار تومان بود اما شرکت های پخش که منفعت خود را در افزایش قیمت می دانستند این داروها را در انبار نگه داشته و اعلام کردند که قیمت نداریم و 20 روز بیماران را سر دواندند.»

بیمه تامین اجتماعی زیربار افزایش قیمت داروها نمی رود

قویدل ادامه داد:« در فضاي كمبودهاي شديد دارويي و اعتراضات بيماران یکی از مسئولین سازمان غذا و دارو در واكنش به اين اقدام شركت هاي پخش براي افزايش قيمت يارانه اي دارو دستور افزايش قیمت يارانه اي دارو به دو برابر را صادر کرد بدون توجه به واكنش سازمان هاي بيمه گر و مشخص نبودن محل تامين اين افزايش قيمت داروها و داروها وارد سيستم توزيع گرديد. در این میان بيمه تامين اجتماعي به علت نداشتن محل تقبل اين افزايش، جبران آن را برعهده بيمار قرارداده است. در واقع اکنون که قیمت داروهای فاکتور 8 و 9 به 10 هزار تومان رسیده است باید 5 هزار تومان آن را خود بیمار پرداخت کند.»
وی افزود:« وزارت بهداشت در واکنش به مشکلات بوجود آمده از بیماران خواست در صورتی که نیازی به دارو ندارند تا زمان رفع این مشکل از خریدن دارو خودداری کنند.! اما مگر دارو شکلات است که بیمار به آن نیازی نداشته باشد و بخواهد تا زمان رفع مشکل صبرکند؟»

سازمان بازرسی کل کشور عکس العملی نشان نداد!

این عضو مجمع عمومي كانون هموفيلي ايران تاکید کرد:« واقعا اين تصميم ها غير مسئولانه است. نه واركنندگان دارو، نه وزارت بهداشت و نه شركت های پخش كننده دارو هيچكدام به مسئوليت هاي خود عمل نمي كنند و هر كدام بيمار را گروگان پيشبرد اهداف خود قرار مي دهند. جالب است سازمان بازرسي كل كشور در وزارت بهداشت در حال حاضر و دقيقا در همان اداره كل نظارت بر دارو مستقر است. اما چرا اين سازمان نسبت به گرو گانگيري سلامت بيماران توسط شركت هاي پخش عكس العملی نشان نداد، نمي دانم این در حالی است که كارشناسان آن در دو قدمي موضوع بودند.»

بخش های بستری بیمارستان امام(ره) فاقد دارو

وی ادامه داد:« در ماه گذشته بارها و بارها به شهادت پزشكان و مسئولين بيمارستان امام خمینی (ره)، اين مركز كه اصلي ترين مركز ارايه خدمت به بيماران هموفيلي است دچار كمبودهاي اساسی شده و حتي بخش هاي بستري، فاقد داروی بیماران هموفیلی بودند.»
قویدل در پاسخ به اینکه دپو شدن داروها در گمرک مربوط به سال جدید است یا سال گذشته، گفت:« از اوایل امسال ابتدا داروهای بیماران هموفیلی در گمرک دپو شد و سپس این داروها در انبار شركت هاي پخش برای افزایش قیمت نیز مانده بود که هردو عمل غير انساني بود چرا که بيماران را بي دارو گذاشتند و زمينه معلوليت آنها را فراهم كردند.»

فاکتور 7 بدون قیمت

وی ادامه داد:« نسخه بيماران مثلا در مورد فاكتور 8 شامل 5 شيشه دارو است كه سهم بيمار 25 هزار تومان مي شود این در حالی است که بعضي داروها مثل فاكتور 7 و هيوميت و فايبا قيمت هاي بالاتري دارند و عملا سهم تحميل شده به بيماران بيشتر از فاكتور 8 و 9 است. تاسف آور اینکه فاكتور 7 را كه توليد ايراني است در سال حماسه اقتصادي هنوز قيمت نگذاشته اند و وارد سيستم توزيع نگرديده است.»

کارت یارانه دارو، طرحی غیرکارشناسی

مدير عامل سابق كانون هموفیلی ایران با انتقاد از صدور کارت یارانه دارو برای بیماران گفت:« در این طرح بیماران با استفاده از این کارت بانک ها دارو را به قیمت اصلی خریداری می کنند تا از این طریق از قاچاق دارو جلوگیری کنند که البته باز هم يك طرح غير كارشناسي است كه متاسفانه با بخشي نگري تهيه شده است. در كشور ما بيمه ها خدمات حرفه اي ارايه نمي دهند. صنعت بيمه نيز با سايه سنگين دولت عملا از اقدامات حرفه اي دور گرديده است. من معتقدم سازمان هاي بيمه گر مي بايست در اين حوزه ها تقويت شوند و يارانه دارويي توسط آنها مديريت شود.»

مدیریت دارو وظیفه بهداشت و درمان است

وی ادامه داد:« قرار بر این است با اجراي اصل 44 ، دولت كار تجارت را به مردم واگذار نمايد و خودش به كارهاي حاكميتي مثل بهداشت و درمان و آموزش و پرورش بپردازد از قرار اراده اي هم وجود دارد كه برعكس مي خواهند بقيه كارها و وظايف دولت را به مردم بدهد تا دولت سر حوصله به تجارت برسد. آخر با كدام منطقي بيمار بايد مصرف داروي خود را مديريت كند. مديريت داروي بيمار بر اساس پروتكل هاي درماني و برعهده پزشك معالج است.این وظیفه بخش بهداشت و درمان است.»
قویدل افزود:«این اقدامات دولت فعلي، فارغ از كارشناسي است و در واقع اگر مشکل در سیستم توزیع است به جاي اصلاح سيستم توزيع، طرح هايي مي دهند كه عملا قابليت اجرايي ندارد. دارو برنج و روغن نيست كه با اين روش ها توزيع شود.»
وی گفت:«اصلا چند جاي دنيا اين طرح ها اجرا شده است؟ سقف مالي اين كارت ها با چه معياري و چگونه تعيين مي شود؟ اگر كارت بیماری به دليل بروز حادثه و مصرف خالي شود در صورتی که خونريزي كند و به مركز درماني مراجعه كند تكليف چيست؟ به او خدمات نمي دهند؟ شايد خدمات بدهند ؟ از بيمار خواهش مي كنند نميرد تا تامين اعتبار كنند؟ و شايد هيچكدام ؟؟.»

مسئولين تجربيات كشورهاي پيشرفته را بررسي كنند

قویدل خاطرنشان کرد:« دارو باید به اندازه تخمين نيازعادي در شرايط عادي جهت درمان در منزل در اختيار بيمار قرارگيرد. اين اقدام بايد آنقدر سهل باشد به گونه اي كه دارو براي بيمار ارسال گردد. در صورت وقوع حادثه غير مترقبه بيمار به مراكز درماني مراجعه و داروي مورد نياز را دريافت كند. مسئولين تجربيات كشورهاي پيشرفته را بررسي كنند مديريت داروها را بايد پزشك و سيستم بهداشت و درمان كشور انجام دهد.»

انجمن های حامی بیماران بازوی توانمند برای مدیریت داروها

وي در ادامه گفت:« انجمن هاي حامي بيماران مي توانند بازوي توانمندي در مديريت موجودي گرانبهاي دارو هاي خاص باشند و وزارت بهداشت و درمان متاسفانه بر خلاف روند توسعه كشور كه در اسناد بالا دستي بر آنها تاكيد شده است تمايلي به استفاده از اين سرمايه هاي اجتماعي ندارد.»

گزارش های حسابداری داروهای انعقادی را منتشر کنید

اين عضو مجمع عمومي كانون هموفيلي ايران در پايان گفت:« متاسفانه دولت تاكنون گزارش هاي حسابداري داروهاي انعقادي مورد مصرف بيماران هموفيلي را منتشر ننموده است. در سايه اين گزارشات به سادگي مي توان نقايص سيستم موجود را شناسايي و بر طرف نمود. واقعا چقدر دارو ساليانه به كشور وارد مي شود . سهم مصرف هر استان طي يكسال چقدر بوده است؟ سهم سازمان هاي بيمه گر هر يك به تفكيك در توزيع اين دارو چقدر بوده است ؟‌ به هرحال يكبار ديگر توجه سازمان هاي نظارتي را به اهميت انتشار گزارش حسابداري فرآورده هاي انعقادي جلب مي نمايم. »

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.88841s, 19q