کشف ۱۸ تن اسید پیش‌ساز هروئین چینی در مرز دوغارون

۱۳۹۲/۰۴/۰۲ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 76491

سلامت نیوز : سردار علیرضا اکبرشاهی با اشاره به گزارش اخیر گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: 17هزار و 820 کیلوگرم اسید انیدرید استیک که اصلی‌ترین ماده پیش‌ساز برای تبدیل تریاک به هروئین است، توسط ارزیابان تخصصی مواد مخدر گمرک ایران مستقر در گمرک دوغارون کشف شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی گفت: مأموران گمرک به محموله ترانزیتی پلمب شده یک کانتینر 20 فوتی که تحت عنوان پلی اتیلن نامگذاری شده بود، مشکوک می‌شوند، از آن با دستگاه X-RAY تصویربرداری می‌کنند که متوجه می‌شوند در زیر آنها 680 گالن آبی رنگ اسید پیش‌ساز قرار داده شده است.

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با موادمخدر بیان داشت: قاچاقچیان این پیش‌ساز را از کشور چین بارگیری و بعد از عبور از بنادر دبی وارد گمرک شهید رجایی کرده بودند و قصد داشتند از آنجا به تایباد حمل و در افغانستان مورد استفاده قرار دهند که مأموران گمرک دوغارون با بهره‌گیری از ابزار تشخیص نوع مواد مخدر و پیش‌ساز موفق به تشخیص نوع مواد و توقیف محموله شدند.

اکبرشاهی با بیان اینکه 18 تن مواد پیش‌ساز ساخت چین در یک کامیون حامل کانتینر ترانزیتی جاسازی و پلمپ آن در مبداء انجام شده بود، گفت: این کشفیات نشان‌دهنده ظرفیت بالای همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر است.

وی افزود: باید از گمرک و دفتر تحقیقات و ظرفیت‌سازیآن به‌ خاطر برگزاری دوره‌های آموزشی شناخت «انواع مواد مخدر و کشف شگردهای جاسازی» تشکر ویژه داشته باشیم؛ زیرا این دوره‌ها موجب ارتقاء سطح آگاهی‌ها و افزایش سطح هوشیاری کارکنان گمرک در مبارزه با مواد مخدر هنگام ارزیابی کالا و مسافران شده است.

وی یادآور شد: بهره‌گیری گمرک از واحدهای سگ موادیاب و تجهیز گمرکات اجرایی به ابزار تشخیص مواد مخدر و پیش‌سازها از دیگر اقدامات موثر در امر مبارزه است چرا که این اقدامات موجب افزایش اقتدار حاکمیت نظام در مرزهای رسمی، مبادی ورودی و خروجی کشور شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29799s, 18q