حدود۵۰ درصد مبتلایان به فشار خون اطلاعی از بیماری خود ندارند

۱۳۹۲/۰۴/۰۳ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 76526
سلامت نیوز : معاون آموزشی مرکز تحقیقات نفرولوژی با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت عمومی کشورهای مختلف درگیر فشار خون هستند، گفت: متاسفانه با وجود ارتقای شاخص‌های سلامت، ۲۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به فشار خون اطلاعی از بیماری خود ندارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سید منصور گتمیری در نشست سمینار تازه‌های فشار خون که از پنج تا هفتم تیر ماه در تالار امام بیمارستان امام خمینی(ره) برگزار می‌شود، اظهار داشت: ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت عمومی کشورهای مختلف درگیر فشارخون هستند و هر چه شاخص‌های عمومی سلامت بهبود یابد، فشار خون روند افزایشی دارد.

وی در ادامه افزود: افزایش چاقی، استرس، آلودگی هوا، توسعه شهرنشینی از جمله عوامل افزایش فشار خون در جوامع مختلف هستند، این روند صعودی در کشور ما نیز مشاهده می‌شود، در این راستا نیازمند افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی دقیق هستیم.

دبیر اجرایی این سمینار با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به فشار خون اطلاعی از بیمار خود ندارند، گفت: طی سه دهه گذشته میانگین امید به زندگی در کشور ۲۸ درصد رشد داشته به طوری که از ۵۰ سالگی طی سال‌های قبل از انقلاب به ۷۲ سالگی در حال حاضر رسیده است.

دکتر گتمیری با بیان اینکه پوشش کامل واکسیناسیون، کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار و کودکان زیر یک سال از جمله عوامل تاثیرگذار در افزایش امید به زندگی در کشور هستند، افزود: هر چه میانگین طول عمر بیشتر شود خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن نیز افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد نارسایی کلیه و دیالیز به علت فشار خون ایجاد می‌شود، اظهار کرد: ۷۰ درصد علت دیالیز و نارسایی مزمن کلیه، ابتلا به بیماری‌های دیابت و فشارخون هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این کنگره با 12 امتیاز بازآموزی و با حضور ۶۰ سخنران در محورهای مختلف از جمله فشار خون و حاملگی، فشار خون در کودکان، سیگار و فشار خون برگزار می شود.

فشار خون، بیماری خاموش

در ادامه این نشست دکتر فرخ لقا احمدی دبیر علمی این سمینار با بیان اینکه در سال 2013 به کنترل فشارخون اهمیت داده شده و از آن به عنوان بیماری خاموش یاد می‌کنند، گفت: افرادی که دارای ریز فاکتورهایی همچون سابقه خانوادگی، سن بالا و مصرف سیگار هستند باید کنترل دقیق فشار خون را مدنظر داشته باشند.

وی به فشار خون در دوران حاملگی اشاره کرد و افزود: افزایش فشار خون در بارداری به ویژه در ماه‌های آخر، منجر به مسمومیت بارداری می شود که در صورت عدم کنترل این بیماری موجب مرگ نوزاد می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.7598s, 18q