راهکار خروج نظام سلامت از چالشهای پیش رو/ ورود مدیران غیرپزشک به وزارت بهداشت

۱۳۹۲/۰۴/۰۳ - ۱۳:۳۱ - کد خبر: 76532
راهکار خروج نظام سلامت از چالشهای پیش رو/ ورود مدیران غیرپزشک به وزارت بهداشت
سلامت نیوز : عضو شورای عالی نظام پرستاری، یکی از راههای برون رفت نظام سلامت کشور از چالشهای پیش رو را، سپردن اداره بخشهای مدیریتی زیر مجموعه وزارت بهداشت به افراد غیرپزشک دانست.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با مهر اظهارداشت: برای اینکه دولت یازدهم بتواند نظام سلامت را از چالشهایی که در حال حاضر وجود دارد و باعث نارضایتی مردم و بیماران شده است، نجات دهد، می بایست از مدیرانی در زیرمجموعه های وزارت بهداشت استفاده کند که اهل فن و مدیر اقتصاد بهداشت و درمان باشند.

وی افزود: وقتی یک پزشک بعد از سالها درس و دانشگاه، مسئولیت یک اداره و بیمارستان را بر عهده می گیرد، از اهمیت آن آگاه نیست و دغدغه مردم و بیماران ندارد. بلکه او فقط به فکر مطب و رفتن به بیمارستان خصوصی و... است.

دبیرکل خانه پرستار ادامه داد: نتیجه این نوع نگاه به مدیریت حوزه سلامت، باعث شده که در حال حاضر شاهد نابسامانی در نظام سلامت باشیم و آنچه برای مردم در حوزه بهداشت و درمان ارائه می شود، در پایین ترین سطح خود باشد.

شریفی مقدم با عنوان این مطلب که اعضای هیئت علمی دانشگاههای علوم پزشکی از کنترل خارج شده اند و منابع مالی به خوبی مدیریت نمی شوند، افزود: متاسفانه تصمیماتی گرفته می شود که اثربخشی لازم برای مردم و بیماران ندارد.

وی با بیان این مطلب که بیش از 90 درصد از روسای بیمارستانها در آمریکا افراد غیرپزشک هستند که تحصیلات مدیریت اقتصاد بهداشت دارند، تاکید کرد: قطعا دولت آینده اگر می خواهد از چالش پیش روی حوزه سلامت بیرون برود، باید یکبار برای همیشه در ساختار وزارت بهداشت تغییر و تحول ایجاد کند و اداره بیمارستانها را به افراد اهل فن و غیرپزشک واگذار کند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری، خواستار به روز شدن شیوه مدیریتی در وزارت بهداشت شد و گفت: یکی از مشکلات اساسی در بروز نارضایتی مردم از خدمات بهداشتی و درمانی در کشور، ساختار مدیریتی نظام سلامت است که می بایست دچار تحول شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
دکتر اکبریان
سالهاست که رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی تا مقطع دکترای تخصصی در کشور تربیت می شود. اما به خاطر انحصارگرایی پزشکان این فارغ التحصیلان حتی در مقطع دکترا بیکار هستند و مقاطع دیگر نیز در امور متفرقه مثل پذیرش و...!! به کار گمارده می شوند. با وجود اینکه در برنامه اعتباربخشی که در بیمارستان ها در حال اجراست از اولین پیش شرط های آن این است که مدیر بیمارستان بایستی از فارغ التحصیلان مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی باشد گویا تصمیم گیران که خود پزشک هستند چشم خود را به این بند بسته اند غافل از این که اکثر بندهای اعتباربخشی توسط این دانش آموختگان که تمام محتوای اعتباربخشی را مطالعه و تجربه کرده اند باز می شود. دلیل اینکه رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی (اداره امور بیمارستان های سابق) به جای اینکه در تصمیم گیری ها و محیط اجرایی به کار گرفته شوند به حاشیه رانده شده اند جز این است که پزشکان که حتی واحدی از اصول مدیریت نگذرانده اند خواهان در دست داشتن انحصاری بهداشت و درمان می باشند؟
در حال حاضر شاهد هستیم پزشکانی که اینقدر سرمایه کشور صرف تربیت آنها شده اند در پست های جزئی نیز در بهداشت و درمان به کار گرفته می شوند. در عوض کارشناس مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی به عنوان منشی درمانگاه و آزمایشگاه فعالیت می کند!!!
0.511s, 19q