اینجا به جای ترك شكنجه می‌دهند

۱۳۹۲/۰۴/۰۴ - ۰۶:۳۲ - کد خبر: 76556
سلامت نیوز : از كوچه‌ها و خیابانهای شهر كه عبور می‌كنی روی دیوار اطلاعیه‌هایی از فعالیت كمپ‌های ترك اعتیاد با شماره تلفن چسبانده شده كه درمان معتادان را یكماه تضمین می‌كند، اما غافل از اینكه بسیاری از این كمپ‌ها غیرمجاز بوده و از آن به عنوان محل شكنجه معتادان یاد می‌شود.
كمپ‌های ترك اعتیاد، چند سالی است كه در قالب مكان‌هایی برای نگهداری، ترك و رهایی معتادان از مواد مخدر و مواد محرك دایر شده است. اما اینكه این خانه ها، چقدر در بهبود وضعیت و خلاص شدن یك معتاد از دام اعتیاد موثر هستند باید به شیوه‌های درمانی آنها رجوع كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ؛ بر اساس گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیش از یكهزار كمپ ترك اعتیاد در سراسر كشور وجود دارد كه از این تعداد حدود 400 كمپ غیرمجاز است.بر اساس استانداردهای قانونی،كمپ‌های ترك اعتیاد باید در یك مكان آرام، بدون هیاهو و صداهای كاذب و داروها و وسایل كاملا مجاز پذیرای افراد معتاد باشد.به گفته كارشناسان و جامعه شناسان، معتاد یك مجرم نیست و باید به چشم یك بیمار به او نگاه كرد، به همین دلیل خانه‌های بهبودی به عنوان یك اقامتگاه امن و مطمئن برای پناه دادن این افراد راه اندازی شد.اما بر اساس آنچه در موافقت نامه اصولی سازمان بهزیستی آمده است، كمپ‌های ترك اعتیاد باید با دریافت مجوز از سازمان بهزیستی و در محیط‌های بهداشتی و معتبر به همراه استقرار پزشك و مددكار و روانپزشك اجتماعی تاسیس شود.این مساله به این معنا است كه هر كمپ ترك اعتیاد بدون اخذ مجوز از سازمان بهزیستی در هر نقطه از كشور دایر شود،‌مكانی غیرقانونی خواهد بود.

این در حالی است كه ظهور این خانه‌های بهبودی در بیشتر مناطق پایتخت و حتی كشور همانند قارچ روزبه روز افزایش می‌یابد. به گزارش ایرنا، زیرزمین‌های خانه‌های مخروبه و متروكه در نقاط دوردست تهران مانند كرج، ورامین و خانه‌هایی كه به علت خرابی و قدمت در حال ویران شدن است،به عنوان مكانی برای تاسیس كمپ ترك اعتیاد از سوی افراد غیرمتخصص انتخاب شده اند. متاسفانه،در بیشتر این مكان‌ها نیز شاهد روش‌های غیرقانونی و در بعضی موارد استفاده از جبر، زور و وسایل خطرناك برای رهایی معتادان از این مواد افیونی هستیم. برخی از افراد دست اندركار در این كمپ ها، اشخاص فاقد صلاحیتی هستند كه با اصرار بر روی عدم استفاده از روش‌های دارویی برای ترك اعتیاد، معتادان را به زنجیر بسته یا در درون استخرهای پرازآب فرو می‌برند.آنان معتقد هستند كه داروهای شیمیایی هیچ كمكی به روند بهبودی و همچنین رهایی مواد مخدر از بدن این افراد نخواهد كرد و در صورت بكارگیری ابزار نادرست و تحت فشار قرار دادن، این معتادان ناگزیر،‌از مصرف مواد مخدر متنفر می‌شوند.

این نوع مكان‌های غیر استاندارد ترك اعتیاد به دلیل نبود نظارت در بیشتر اوقات، باعث رواج میكروب و بیماری‌هایی گوناگونی در میان افراد ترك كننده مواد مخدر می‌شوند.
به گفته بازرسان و ناظران سازمان بهزیستی،‌حتی در مواردی گروه سنی و نوع مواد مصرفی نیز در این مكان‌ها نادیده گرفته شده و نوجوانان و جوانان در كنار مردان سن و سال دار در حال رهایی از مواد مخدر هستند.مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره در این زمینه گفت: بر اساس گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر، در حال حاضر حدود 300 الی 400 كمپ ترك اعتیاد با انجام روش‌های غیر اصولی، بدون نصب تابلو و بصورت غیرمجاز در كشور فعالیت می‌كنند.عباس دیلمی زاده افزود: این كمپ‌ها روش‌هایی مانند زنجیر كردن و به اجبار نگه داشتن بیمار معتاد، استفاده از خشونت، عرضه داروهای غیرمجاز و در اختیار گذاشتن داروهای شبه مورفین به بیماران برای درمان را انجام می‌دهند.
وی اظهار داشت: این كمپ‌ها بیشتر در مناطق حاشیه ای، شهرها و روستاهای كوچك راه اندازی می‌شوند و هیچ گونه نظارتی نیز بر فعالیت آنها وجود ندارد.دیلمی زاده تصریح كرد: در صورت شكایت مردم از كمپ‌های ترك اعتیاد غیرمجاز، مسئولان مربوطه اقدام به تعطیلی این مراكز می‌كنند، اما دست اندركاران این كمپ‌ها پس از مدتی در مكانی دیگر فعالیت خود را آغاز می‌كنند.

وی با هشدار نسبت به افزایش این گونه كمپ‌های غیرمجاز در كشور، گفت: با توجه به این كه، نگهداری بیمارانی كه دچار علایم شدید مصرف شیشه هستند، كار سختی است، این گونه مراكز مشتری‌های زیادی دارند.دیلمی زاده، مساله اقتصادی و كسب درآمد را از دیگر دلایل افزایش این كمپ‌های غیرمجاز بیان كرد و افزود: هزینه نگهداری بیماران معتاد در این كمپ‌ها از دو میلیون و 500 هزار تا 10 میلیون ریال است و به تازگی نیز كمپ‌های غیرمجاز ترك اعتیاد اقدام به در اختیار گرفتن آمبولانس و جابجایی بیمار معتاد می‌كنند.وی، در عین حال تصریح كرد: حدود 350 كمپ ترك اعتیاد مجاز در كشور وجود دارد و برخی از كمپ‌ها نیز بصورت نیمه مجاز( توسط شوراهای هماهنگی مواد مخدر و فرمانداری‌های نیروی انتظامی در سطح استان ها) فعالیت دارند كه هنوز پرونده فعالیت در سازمان بهزیستی را انجام نداده اند.

مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره با بیان این كه، مدل درمان اقامتی این كمپ‌ها قدیمی است، گفت: این كمپ‌ها هنوز نتواسته اند خود را منطبق با نیازهای روز جامعه و درمان‌های منطبق با شواهد علمی دنیا كنند و برنامه‌های آموزشی مدون نیز از سوی دستگاه‌های ذیربط برای ارتقای آنها توسعه نیافته است.

مریم خالدی زاده پژوهشگر حوزه اعتیاد افزود: اعمال روش‌های خشونت آمیز در كمپ‌های ترك اعتیاد، انگیزه معتاد را برای ترك مصرف مواد مخدر از بین می‌برد.وی با بیان اینكه اعمال خشونت باعث كاهش شدید اعتماد به نفس و تضعیف اراده فرد معتاد می‌شود، اظهار داشت:این عامل، انگیزه درونی و انتخاب داوطلبانه برای ترك اعتیاد را از بین می‌برد. خالدی زاده با اشاره به اینكه تجربه نشان داده است استفاده از روش‌های خشونت آمیز در مراكز ترك اعتیاد، تاثیری در روند درمان ندارد، ادامه داد: روش‌هایی مثل كتك زدن، برخوردهای قهرآمیز و استفاده از شیوه‌های خطرناك موجب ترك اعتیاد معتاد نمی‌شود.

وی، نقش خانواده را در كمك به فرد معتاد برای ترك اعتیاد مهم و ضروری دانست و تصریح كرد: تشویق و حمایت خانواده در این زمینه باعث ایجاد انگیزه قوی در فرد معتاد می‌شود.خالدی زاده خاطرنشان كرد: خانواده می‌تواند از مشاوران و روانپزشكان در ایجاد انگیزه یا تقویت اراده فرد معتاد كمك بگیرند. به گفته وی، خانواده باید در خصوص كمپ‌های ترك اعتیاد كه از روش‌های علمی مستند با داشتن كارشناسان مجرب برای ترك اعتیاد معتادان بكار می‌برند نیز اطلاع حاصل كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.11911s, 18q