قیمت دلار ۶۰ درصد پایین آمداماقیمت دارو ۴۰ درصد بالا رفت!

۱۳۹۲/۰۴/۰۴ - ۰۶:۳۶ - کد خبر: 76557
قیمت دلار ۶۰ درصد پایین آمداماقیمت دارو ۴۰ درصد بالا رفت!
سلامت نیوز : عضو هئیت مدیره سازمان نظام پزشکی کشور،گفت: باکاهش ۶۰درصدی دلار، قیمت دارو ۴۰ درصد افزایش یافت و کمیته دارویی کشوربه دلیل حاد شدن بحران دارویی جلسه اضطراری تشکیل داد.

دکتر ایرج خسرونیا در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح مشکلات دارویی کشور با توجه به پایین آمدن قیمت دلار اظهارداشت: با توجه به اینکه دلار پایین آمده است ولی متاسفانه قیمت دارو نه تنها پایین نیامد بلکه در همین چند روز 40 درصد نیز افزایش یافت.

وی افزود: به هر حال با وجود پایین آمدن قیمت دلار ولی چون هنوز این کاهش قیمت‌ها تثبیت نشده است ما شاهد افزایش قیمت داروها هستیم و مشکل زمانی بیشتر می‌شود که برخی داروهای که در گذشته به راحتی در داروخانه‌ها یافت می‌شد دیگر به سهولت در دسترس نیست، مثلأ مردم برای حتی مکمل‌های مانند B1 300 که یک نوع مکمل اعصاب است باید داروخانه‌های شهر را زیر و رو کنند.

دکتر خسرونیا با بیان اینکه متاسفانه غربی‌ها هم به دلایل و با روش‌های مختلفی ورود دارو به کشورمان را تحریم کرده اند، ادامه داد: این درشرایطی است که حتی برخی داروهای که در کشور نیز وجود دارد احتکار می‌شود زیرا این داروها ارزان هستند و تا قیمت گذاری روی این دروها مشخص نشود افراد سودجو از این مسئله سوءاستفاده می‌کنند.

عضو هئیت مدیره سازمان نظام پزشکی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا داروهای تولید داخل نیز دچار کمبود شده است، بیان داشت: متاسفانه بله، زیرا مواد اولیه این داروهای ساخت داخل، خارجی است و ما در این زمینه هم دچار مشکل هستیم.

دکتر خسرونیا در زمینه قاچاق دارو به دلیل این نابسامانی‌های بازار دارو هشدار داد و گفت: در حال حاضر برخی‌ها داروها از دبُی وارد کشور می‌کنند و مسلمأ این روند به احیا بازار قاچاق دارو به خصوص بازار ناصر و خسرو دامن می‌زند.

عضو هئیت مدیره سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: در حال حاضر قاچاقچیان دارو در مقابل داروخانه‌های بزرگ و معروف دارو مشغول به فعالیت و عرضه دارو هستند و بزرگترین خطر و آسیب در این زمینه جدا از سوءاستفاده‌های مالی بازار سیاه، در مورد داروهای تاریخ گذشته است که به مردم می‌فروشند.

تشکیل کمیته داروی کشور

وی به تشکیل کمیته داروی کشور که خود نیز در آن عضو است، اشاره کرد و افزود: این کمیته وظیفه دارد تا با بررسی‌های متعدد بازار دارویی کشور به خصوص در زمینه کمبود دارویی را رصد کنند و در نهایت این کمبودها را به همراه پیشنهادات و راهکارها به مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت اطلاع رسانی کنند.

عضو هئیت مدیره سازمان نظام پزشکی کشور بیان کرد: متاسفانه قیمت‌ها در کشور به راحتی بالا می‌روند ولی همان کالاها قیمت‌شان به سختی پایین می‌آید که این مسئله دقیقأ برای وضعیت کنونی دارو نیز صدق می‌کند.

دکتر خسرونیا در تشریح صحبت‌های وزیر بهداشت در مورد مطلوب بودن وضعیت دارو در کشور خاطرنشان کرد: صحبت‌های وزیر بهداشت در مورد مطلوب بودن وضعیت دارویی کشور بیشتر مطالب روی کاغذ است ولی در عمل مردم در مورد وضعیت دارویی دچار مشکل و حتی بحران هستند و هر کسی بخواهد در حال حاضر دارویی تهیه کند باید داروخانه‌های بسیاری را زیر پا بگذارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30922s, 18q