کاهش دلار باعث پایین آمدن قیمت دارو نمی‌شود/کسری ۱۳۰۰ میلیارد تومانی یارانه دارویی

۱۳۹۲/۰۴/۰۴ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 76588
سلامت نیوز : رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه کاهش کنونی دلار در کوتاه مدت باعث پایین آمدن قیمت دارو نمی‌شود،گفت:تخصیص ۲۲۰۰ میلیارد تومان یارانه دارویی برای سال ۹۲ کافی نیست و به ۳۵۰۰ میلیارد تومان حداقل برای ۶ ماه نخست سال نیاز است.

دکتر علیرضا زالی در گفت‌وگو با تسنیم در تشریح روند کنونی بازار دارو به خصوص با توجه به پایین آمدن قیمت دلار اظهار داشت: با وجود آنکه دلار در چند روز اخیر پایین آمده است ولی قیمت بازار دارویی به هیچ عنوان در کوتاه مدت از این کاهش قیمت دلار تبعیت نمی‌کند و متعاقب آن قیمت دارو پایین نمی‌آید.

افزایش متوسط 46 درصدی قیمت دارو

وی به متوسط  افزایش 46 درصدی قیمت دارو اشاره کرد و افزود: به هر حال داروهای کنونی بر اساس نرخ دلار در ماه‌های گذشته وارد و حتی در داخل ساخته شده است و بر این اساس حتی اگر ما امروز شاهد کاهش قیمت دلار نیز هستیم اما قیمت دارو فعلاً پایین نمی‌آید.

دکتر زالی ادامه داد: البته بیمه سلامت ایرانیان پذیرفته است که وزارت بهداشت هر مقدار که قیمت دارو را مشخص کند مابه التفاوت آن را بپردازد، این مسئله بسیار ارزشمند است اما این در حالی است که بیمه سلامت ایرانیان تنها 35 میلیون نفر را تحت پوشش دارد و باید تأمین اجتماعی که 37 میلیون نفر را زیر پوشش خود دارد نیز به این طرح ملحق شود ولی تاکنون این مسئله میسر نشده است.

پرداخت مابه التفاوت افزایش قیمت دارو توسط بیمه سلامت ایرانیان/البته فقط برای 35 میلیون نفر

وی تصریح کرد: به هر حال بیمه سلامت ایرانیان با کمبود نقدینگی مواجه است و به طور طبیعی با محدودیت‌هایی روبرو است ولی مکانیزم پرداخت مابه التفاوت هزینه افزایش قیمت دارو توسط بیمه سلامت ایرانیان بسیار ارزشمند است.

رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی در تشریح وضعیت کنونی هزینه‌های دارویی گفت: به هر حال در سنوات و ماه‌های گذشته تهیه داروهای وارداتی و مواد اولیه برای ساخت دارو در داخل تحت تاثیر نوسانات ارز قرار گرفت و دارو گران شد و به صورت کوتاه مدت نیز این افزایش قیمت‌ها با وجود پایین آمدن قیمت دلار کاهش نمی‌یابد.

کسری 1300 میلیارد تومانی مابه التفاوت هزینه افزایش دارو در کشور

دکتر زالی به تخصیص 2200 میلیارد تومان یارانه دارویی برای پرداخت مابه التفاوت هزینه افزایش دارویی که پس از تصویب در مجلس دولت باید آن را اجرا کند، افزود: ولی این در شرایطی است که بر اساس پیش بینی‌ها و بررسی‌های ما، برای تأمین مابه التفاوت افزایش این هزینه‌های دارویی باید 3500 میلیارد تومان تخصیص یابد و این در شرایطی است که ما شاهد کسری 1300 میلیارد تومانی خواهیم بود و اگر همین 2200 میلیارد تومان را تا پایان سال بپردازند با این حال مشکلات زیادی حوزه دارو تهدید می‌کند البته ناگفته نماند که تخصیص این 2200 میلیارد تومان نیز روند مطمئنی ندارد و بهترین روش آن است که حوزه دارو با ارز مرجع تعریف شود.

رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی در پاسخ به این پرسش که انتظار شما از وزیر بهداشت آینده که در دولت یازدهم انتخاب خواهد شد، چیست، بیان کرد: به هر حال انتخاب وزیر بهداشت در هر دولتی مصادیق خود را در بر دارد و با توجه به برنامه‌های رئیس جمهور منتخب در ایام انتخابات حجة الاسلام روحانی به مبحث سلامت به خصوص در حوزه پوشش بیمه‌ای توجه خاصی داشتند و امیدواریم دولت در ارتقای سلامت تلاش قابل توجهی را بر اساس تعهد سیاسی که دارد مدنظر قرار دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.40805s, 19q