تعرفه‌های درمان اعتیاد از ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان

۱۳۹۲/۰۴/۰۴ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 76598

سلامت نیوز : کاظم نظم‌ده در نشست خبری خود که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت:‌ با توجه به اهمیت این روز سازمان بهزیستی هفته‌ای را تحت عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر تعیین کرده است که برنامه‌های این سازمان از امروز آغاز و تا 10 تیر ادامه خواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی تصریح کرد: بهزیستی یکی از دستگاه‌هایی است که در بحث پیشگیری و درمان اعتیاد بر اساس وظایف قانونی عمل می‌کند که بر همین اساس اولویت‌هایی را در بحث درمان اعتیاد در نظر می‌گیرد.

نظ مده بیان داشت: از سنوات گذشته اقدامات خوبی در حوزه پیشگیری از اعتیاد در سازمان بهزیستی انجام شده است به طوری که در سال 90 حدود 6 میلیون نفر از مباحث آگاه‌سازی و پیشگیری اعتیاد بهره‌مند شده‌اند که این رقم در سال 91 به 10 میلیون افزایش پیدا کرد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: بهزیستی اعتقاد دارد که فعالیت‌های پیشگیرانه برای کشور باید مقدم بر مسائل درمانی باشد چرا که از نظر هزینه و قیمت تمام شده نیز بهره‌وری اقتصادی خواهد داشت زیرا هزینه‌های درمان همیشه رقم قابل توجهی بوده است.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی دشمن بر روی باورها و نسل جوان ما متمرکز شده است و آنجا را محل آماج و برنامه‌ریزی خود داشته است که سازمان بهزیستی نیز با توجه به این ترفند دشمن برنامه‌های خوبی را در حوزه پیشگیری و آگاه‌سازی نسل جوان و قشرهای مختلف انجام داده است.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های پیشگیرانه سازمان بهزیستی در مناطق، محلات و استان‌های مختلف انجام شده است به طوری که از جمع 10 میلیون نفری که سال گذشته از خدمات پیشگیرانه سازمان بهزیستی بهر‌ه‌مند شده‌اند حدود 9 میلیون در محلات شهری و روستایی بوده‌اند و یک میلیون نیز در محیط کار از سازمان بهزیستی استفاده کرده‌اند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: یکی از شعارهای سازمان بهزیستی این است که امیدواریم روزی برسد که بهزیستی فعالیتش در بین دستگاه‌ها کمتر باشد.

نظ مده بیان داشت: آموزش‌های پیشگیرانه از سوی سازمان بهزیستی برای همه گروه‌ها انجام می‌شود که این گروه‌ها شامل جوانان، سالمندان، نوجوانان، دختران، بانوان و ... هستند.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی بر اساس اولویت‌های برنامه‌ریزی شده در حوزه پیشگیری عمل می‌کند که اولویت ما در حوزه پیشگیری جوانان و نوجوانان هستند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور درباره درمان و کاهش آسیب‌ از سوی سازمان بهزیستی گفت: این سازمان متنوع‌ترین درمان‌ها را برای کاهش آسیب در مدل‌های مختلف (9 مدل) انجام داده است که از آن جمله می‌توان به مراکز سرپایی، اقامتی کوتاه مدت، اقامتی بلندمدت، DIC و ... اشاره کرد.

وی اضافه کرد:‌ در سال 91 بیش از 500 هزار نفر از خدمات درمانی سازمان بهزیستی استفاده کردند که این رقم نسبت به سال 90 ، سی درصد رشد داشته است که البته ما از این رشد استقبال نمی‌کنیم اما باید به این نکته توجه شود که ظرفیت‌های سازمان بهزیستی در حوزه درمان افزایش پیدا کرده است.

نظم ده ادامه داد: در بحث کمی و کیفی کاهش آسیب یکی از موفق‌ترین دستگاه‌ها بر اساس آمار، سازمان بهزیستی بوده است و در واقع سازمان بهزیستی می‌کوشد مدل‌های درمانی خود را به روز و بر اساس استانداردهای جهانی کند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: در بحث اعتبارات پیشگیری، درمان و کاهش آسیب، سال گذشته بودجه این حوزه 170 درصد نسبت به سال قبلش رشد پیدا کرده بود که این توجه دستگاه‌های مسئول از جمله بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ستاد مبارزه با مواد مخدر را می‌رساند.

وی تأکید کرد: امسال نیز رئیس سازمان بهزیستی کشور تأکید ویژه‌ای را بر انجام اقدامات پیشگیرانه و درمان کاهش آسیب مخصوصاً در بحث اعتیاد داشته است که در همین زمینه نیز سازمان بهزیستی برنامه‌هایی را تدوین کرده است.

نظم ده در ادامه نشست خود به موضوع تعرفه‌های درمانی اعتیاد اشاره کرد و گفت:‌در این خصوص جلساتی‌ را با NGO ها انجام داده‌ایم و به نتایج خوبی رسیده‌ایم.

وی تصریح کرد: سال گذشته و در زمان اعلام تعرفه‌های درمانی اعتیاد، وزارت بهداشت تأکید کرد که حمایت‌های بیمه‌ای را از مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی خواهد داشت ولی متأسفانه شاهد بودیم این اقدام صورت نگرفت.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: امسال تعرفه‌های درنظر گرفته شده برای مراکز درمانی اعتیاد (کمپ‌ها) 400 هزار تومان برای 28 روز است و این درحالی است که رقم در نظر گرفته شده برای مراکز TC، حدود 800هزار تومان برای سه ماه است.

نظمده اشاره کرد: تعرفه‌های اشاره شده چند ماه پیش به ستاد مواد مخدر اعلام شده است که قرار بود تا 10 خرداد نظر خود را اعلام کنند که هنوز این امر صورت نپذیرفته است و بر اساس مقررات سازمان بهزیستی می‌تواند آن را ابلاغ کند اما با توجه به تعاملی که وجود دارد همچنان منتظر تصمیم ستاد مبارزه با مواد مخدر هستیم.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: به زودی تعرفه‌های جدید جهت اجرا به مراکز درمانی ابلاغ خواهد شد که البته در این زمینه نیز سازمان بهزیستی یارانه‌ای را برای مراکز اقامتی و برای افرادی که توان پرداخت این هزینه را ندارند، خواهد داشت که به زودی رقم آن نیز اعلام می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.6018s, 19q