وزیر بهداشت آینده باید به طرح‌های جامع سلامت کشور اشراف کامل داشته باشد

۱۳۹۲/۰۴/۰۴ - ۱۵:۵۷ - کد خبر: 76605
سلامت نیوز : یک استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، پایین بودن سرانه سلامت را مشکل مشترک وزرای بهداشت پیشین کشور عنوان کرد و افزود: اشراف کامل بر برنامه‌های جامع سلامت و اعتقاد به اجرای آنها، داشتن برنامه مدون و منظم همچنین دارا بودن سبقه مدیریتی خوب از جمله ویژگی‌هایی است که در انتخاب وزیر بهداشت آینده باید مد نظر قرار داده شود.

دکتر سید رضا رییس کرمی در گفت وگو با ایسنا ، وزارت بهداشت، را یک وزارتخانه دو بعدی دانست و گفت: این وزارتخانه علاوه بر ارائه خدمات حوزه بهداشت و سلامت، بعد آموزش عالی را نیز در بر می گیرد. بنابراین وزیر بهداشت آینده می بایست هم صفات مختص یک وزیر آموزش عالی خوب را داشته باشد و هم ویژگی‌های یک وزیر بهداشت کاربلد را دارا باشد.

وی ادامه داد: با توجه به پیش رو قرار داشتن برنامه توسعه پنجم، کسی که عهده دار بخش سلامت در کابینه دولت آتی می شود باید ضمن شناخت کافی از این برنامه، آن را نیز قبول داشته باشد تا بتواند به درستی برنامه پنجم توسعه را در سطح کشور به اجرا در آورد.

این فوق تخصص روماتولوژی کودکان با اشاره به اینکه وزیر بهداشت سابق، به دلیل قبول نداشتن بسیاری از طرح ها و قانون های موجود در حوزه بهداشت و درمان، پیشنهاد اصلاحی قابل توجهی هم در این زمینه ارائه نکرد، تصریح کرد: از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آینده، انتظار می رود تا بر جزئیات طرح‌های جامع سلامت همچون طرح پزشک خانواده اشراف کامل و به اجرای آنها اعتقاد داشته باشد.

وی همچنین داشتن یک برنامه مدون و مشخص در زمینه سلامت جامعه بگونه‌ای که اهداف، شیوه‌ها و زمان اجرای آن بطور دقیق معین شده باشد را یکی دیگر از ویژگی های وزیر بهداشت آتی مطرح کرد و افزود: کسی که این وظیفه را بر عهده می گیرد نیاز به تجربه کافی دارد تا بتواند علاوه بر آشنایی با نیاز همه اقشار جامعه و پزشکان، خدمات لازم را به سطوح مختلف مردم از نوزاد گرفته تا یک سالمند ارائه کند. لذا وزیر بهداشت باید دارای یک سابقه مدیریتی خوب باشد.

دکتر رییس کرمی اظهار داشت: داشتن تجربه کافی و سبقه مناسب مدیریتی، برای فردی که در پست ریاست وزارت بهداشت قرار می گیرد، باعث خواهد شد تا وی بتواند با موضوعات مختلف، اقشار مردم، اهداف و برنامه های گوناگون همکاری کرده و از اشخاص مناسب برای اجرای برنامه های خود کمک گیرد.

وی با اشاره به اینکه پایین بودن سرانه سلامت، مشکل ثابت تمام دولت های پیشین در عرصه بهداشت و درمان است، یادآور شد: میزان سرانه سلامت یا بخشی از درآمد ناخالص ملی که به حوزه سلامت اختصاص داده می شود بسیار اندک است؛ بطوری که این مساله تاکنون مشکل مشترک همه وزرای بهداشت محسوب می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان واقعی شدن، تصحیح نرخ تعرفه های خدمات درمانی، اصلاح سیستم های بیمه گر و تقویت آنها را ضروری ترین اقدام وزیر بهداشت دولت جدید در حوزه سلامت کشور خواند و خاطرنشان کرد: تا هنگامی که شرایط یاد شده مساعد نشده و اصلاح نشود، هر فردی که در سمت ریاست وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول به خدمت شود، قادر نخواهد بود تا تغییر اساسی در حل مشکلات حوزه سلامت کشور انجام دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42342s, 18q