ترخیص 15 میلیون یورو از داروهای مانده در گمرک/ مشکل ترخیص دارو در گمرک به سادگی رفع نمی‎شود

۱۳۹۲/۰۴/۰۵ - ۰۹:۳۵ - کد خبر: 76630
ترخیص 15 میلیون یورو از داروهای مانده در گمرک/ مشکل ترخیص دارو در گمرک به سادگی رفع نمی‎شود
سلامت نیوز : نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درخصوص مشکل انباشت دارو در گمرک، گفت: از ۶۰ میلیون یورو دارویی که در گمرک خاک می خورد، حدود 10 تا 15 میلیون یورو آن ترخیص شده است.

علی کائیدی در گفت وگو با پانا، اظهار کرد: دارو و برخی تجهیزات پزشکی سال قبل در اولویت اصلی  واردات کالا قرار داشتند و برای واردات نیز ارز مرجع دریافت می‌ کردند اما بانک مرکزی از اوایل سال جاری ارز مرجع واردات دارو را حذف کرد و بعد از آن داروها با ارز مبادله ای وارد کشور می شوند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از ۶۰ میلیون یورو دارویی که در گمرک خاک می خورد، حدود 10 تا 15 میلیون یورو آن ترخیص شده است.
وی با بیان اینکه داروهایی که در گمرک ترخیص نشده است داروهایی غیرضروری مانند دارو برای بوتاکس و یا مسایل آرایشی است، گفت: متاسفانه مشکل ترخیص دارو در گمرک به سادگی رفع نمی شود و همت مسئولان دولت را می طلبد.
کائیدی تصریح کرد: در مورد تخصیص ارز مرجع به دارو با وجود تأکیدات ویژه ‌ای که تاکنون به دولت شده اما وزارت بهداشت هیج اقدام عملی در این راستا انجام نداده است. البته 2200 میلیارد تومانی که از سوی دولت برای جبران نرخ ارز مرجع و مبادله ای اختصاص پیدا کرد که متاسفانه این رقم برای حل مشکل دارو کفایت نمی کند و عاملی برای بازدارندگی گرانی دارو نیست.
بر اساس گزارش‌ های منتشر شده مقادیر زیادی دارو و مواد اولیه دارویی به دلیل مشکلات ارزی به وجود آمده در گمرک‌ها انباشت شده و گمرک به آنها اجازه ترخیص نمی‌دهد.
در همین حال وزیر بهداشت در جدیدترین اظهارات خود با اشاره به اینکه مشکل دارو در کشور حل شده است، گفت که بانک مرکزی مجوزهایی را داده است تا هر کسی بتواند دارو را وارد گمرک کند و براساس استانداردهای ما مواردی که ارز آنها تعیین شده یا نشده می‌توانند از گمرک ترخیص شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13187s, 19q