مادران معتاد نوزادان معتاد بدنیا می‌آورند

۱۳۹۲/۰۴/۰۵ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 76661

سلامت نیوز : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: اعتیاد مادر موحب ایجاد ناهنجاری در جنین نمی‌شود، ولی به دلیل اینکه جنین در معرض مواد مخدر قرار می گیرد، به صورت معتاد به دنیا می‌آید و اگر مواد به نوزاد نرسد علایم ترک به وی دست داده و دچار تشنج می‌شود این عارضه در برخی موارد نیز منجر به مرگ نوزاد می‌شود.

دکتر سعیدی در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه جمعیت معتاد در زنان رو به افزایش است، گفت: اعتیاد به روانگردان‌ها و مواد محرک بیشتر نگران کننده است.گفت: اعتیاد به دو دسته تقسیم می‌شود، اعتیادی که از قدیم هم رواج داشته مانند مصرف تریاک و اعتیاد با مدل جدید صنعتی که عمدتا با مواد روانگردان و مواد صنعتی اتفاق می‌افتد. زندگی‌های صنعتی مدل‌های اعتیاد صنعتی را در پی داشته و تابعی از زندگی شهرنشینی و پیشرفت علم و تولیدات صنعتی است.

وی با بیان اینکه سرعت شیوع اعتیاد در زنان بیشتر شده و به ازای هر 8 مرد معتاد یک زن معتاد وجود دارد، گفت: افزایش اعتیاد در زنان به دلیل افزایش سطح تحصیلات و افزایش روابط اجتماعی بروز کرده است. البته سطح تحصیلات به خودی خود در پدیده اعتیاد تاثیرگذار نیست بلکه اولین تجربه اعتیاد در بین دوستان انجام می شود، آنها اغلب در خوابگاه‌ها به دلیل شرایط دوری از خانه و خانواده و در بین دوستان از هم تاثیر می گیرند.

سعیدی در خصوص داروهای لاغری که در عطاری‌ها و مراکز غیرمجاز عرضه می شود، گفت: برخی سالن‌های زیبایی و باشگاه‌های ورزشی با تبلیغ اینکه این مواد برای لاغری و شفافیت پوست موثرند محلی برای عرضه و تبلیغات مواد محرک است، اما باید گفت ممکن است که مواد محرک لاغری به همراه داشته باشد ولی داروی لاغری نبوده و فرد را بیمارگونه لاغر می‌کند، همچنین باعث رنگ پریدگی شده و فرد براین گمان است که صورتش شفاف و روشن شده است.

وی افزود: بسیاری از داروهای تحت عنوان داروی لاغری، چاق کننده و شفاف کننده صورت حاوی ترکیبات مواد مخدر هستند. معجون بیرجندی نمونه‌ای از آن است که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد و حاوی عصاره حشیش است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه حدود 100 تا 150 هزار زن معتاد در کشور وجود دارد، گفت: زنان هسته مرکزی خانواده هستند و این اعتیاد در خانواده نیز تاثیرگذار است، برخی از این زنان در سن باروری بوده و این اعتیاد بر روی جنین تاثیرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: معمولا اعتیاد مادر موحب ایجاد ناهنجاری در جنین نمی‌شود، ولی به دلیل اینکه جنین در معرض مواد مخدر قرار می گیرد، به صورت معتاد به دنیا می‌آید و اگر مواد به نوزاد نرسد علایم ترک به وی دست داده و دچار تشنج می‌شود، این عارضه در برخی موارد نیز منجر به مرگ نوزاد می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60249s, 18q