علاقه‌ای ندارم وزیر بهداشت بشوم

۱۳۹۲/۰۴/۰۵ - ۱۵:۱۶ - کد خبر: 76695
سلامت نیوز : رضا ملک‌زاده، مشاور حسن روحانی در حوزه سلامت می‌گوید: علاقه‌ای ندارم وزیر بهداشت بشوم، افراد بهتر از من هستند، اما به وزیر بهداشت آینده توصیه می‌کنم توسعه خدمات پیشگیری و شبکه بهداشتی را دنبال کند. افزایش جمعیت بی حساب و کتاب بدون تأمین شغل و آموزش آنها مصیبت است.

رضا ملک زاده در گفت‌و‌گوی تفصیلی با فارس به تشریح دیدگاههای خود در مورد اولویتهای نظام سلامت و بهداشت و درمان کشور پرداخت. او در این گفت‌و‌گوی تفصیلی از گمانه زنی‌ها درباره وزیر بهداشت آینده گفت و احتمال وزیر شدن خودش را در حد صفر دانست.

به نظر وزیر بهداشت سالهای 69 تا 72:  برنامه پزشک خانواده، برنامه مهمی است و باید حتماً در دولت آینده پیگیری شود اما این برنامه از ابتدا اشتباه اجرا شده است، هنوز جامعه پزشکی و مردم این برنامه را نپذیرفته‌اند و مقدمات اجرای آن فراهم نشده است به همین علت «بودجه هایی زیادی» که در دولتهای نهم و دهم برای اجرای این برنامه اختصاص پیدا کرد در جاهای دیگر در دانشگاههای علوم پزشکی صرف رفع مشکلات و نیازهای دیگر شد.

مشاور رئیس جمهوری منتخب در حوزه سلامت می‌گوید: یکی از اولویتهای مهم نظام سلامت که باید در دولت آینده پیگیری شود، تقویت شبکه بهداشت و درمان کشور است که از جمله برنامه‌های موفق در سالهای گذشته است که در سالهای اخیر تضعیف شده است. این برنامه باید تقویت و حمایت شود و خدمات جدیدی برای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر و مزمن در این شبکه اضافه شود.

ملک زاده اضافه می‌کند: همان طور که همه کودکان از زمان تولد به صورت اجباری واکسیناسیون می‌شوند تمام افراد بزرگسال نیز باید از سن 35 سالگی به صورت مرتب چربی خون، قند خون و دور کمر آنها بررسی شود و اگر در معرض بیماری هستند، خدمات پیشگیرانه، آموزشی به آنها ارائه شود و در صورت لزوم تحت پوشش دارو درمانی قرار گیرند. این کار به اصلاح سبک زندگی و تغذیه مردم منجر می‌شود که کار بسیار مهم و ضروری است.

وی می‌گوید: دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان قبل از این اقدامات اساسی یکسری کارهای اورژانسی دارد و اول باید به مشکلات «حاد» و «اورژانسی حوزه سلامت» بپردازد. حل مشکل کمبود دارو و مشکلات اعتباری بیمارستانهای دولتی از جمله مهمترین مشکلات حاد سیستم بهداشتی و درمانی کشور است. زیرا بسیاری از بیمارستانها اکنون مقروض و در مرز ورشکستگی هستند.

مشاور حسن روحانی در حوزه سلامت در پاسخ به پرسشی درباره موضوع جمعیت نیز می‌گوید: افزایش جمعیت نباید به نحوی باشد که به افزایش بیکاری و اعتیاد در جامعه منجر شود، اینکه جمعیت را زیاد کنیم و آدمهای فقیر و معتاد اضافه شود جز مصیبت برای کشور حاصلی ندارد. باید جمعیت تحصیلکرده، آموزش دیده و دارای شغل و سواد را زیاد کنیم.

وی معتقد است:‌ اگر مشکلات آموزش، شغل و افزایش مهارت مردم را حل کنیم در این صورت اگر متوسط تعداد فرزندان هر خانواده 3 نفر باشد به جایگاه معقولی در کشور و منطقه خواهیم رسید.

ملک زاده همچنین دیدگاههایش را درباره تخلفات پزشکان مطرح می‌کند. او معتقد است: نباید تخلفات گروه پزشکان را بیش از سایر گروهها برجسته کنیم. مشکل اصلی واقعی نبودن تعرفه و سرانه درمان است و تا زمانی که این مسائل حل نشود، این مشکلات هم هست.

مشروح این گفت‌و‌گوی تفصیلی شنبه در خبرگزاری فارس منتشر می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.62515s, 18q