آغاز فصل سرما و بروز سينوزيت

۱۳۸۶/۰۷/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7678
آغاز فصل سرما و بروز سينوزيت

سينوس‌ها ، گروهي از حفره‌هاي پر از هوا هستند كه در اطراف چشم‌ها و بيني قرار گرفته‌اند و اين حفره‌ها موجب تشديد صوت در سر مي‌شوند.

سينوزيت همراه با علايمي همچون سرماخوردگي، سرفه يا گلودرد بروز مي‌كند و از آنجايي كه سينوس‌ها با مخاط بيني پوشيده مي‌شوند و با حلق فوقاني نيز ارتباط دارند، عفونت اين مناطق(بيني و حلق) مي‌تواند به راحتي به‌سينوس‌ها منتقل شود.

ترشح سبز، زرد چركي از بيني، درد بر روي گونه‌ها يا پيشاني، درد در هنگام حركت دادن سر و تب خفيف از علايم شايع اين بيماري است.

دكتر"علي اصغر شيرزادي " دبير انجمن جراحان گوش، گلو، بيني و سرو گردن ايران در اين زمينه به خبرنگار ايرنا گفت: سينوزيت در فصول مختلف گرم و سرد سال رخ مي‌دهد كه به دو صورت حاد و مزمن بروز مي‌كند.

وي افزود: سينوزيت حاد به دنبال سرماخوردگي در فصول سرد و در فصل‌هاي گرم پس از بيرون آمدن از آب استخر بروز مي‌كند. اين بيماري به صورت درد در سر و صورت ، تب ، گرفتگي بيني ، ترشحات چركي از بيني و علايم عمومي سرماخوردگي ظاهر مي‌شود.

شيرزادي از مادران و پدران خواست كه اگر كودك شما مبتلا به سرماخوردگي، سرفه يا گلودرد شد به تغيير رنگ ترشحات بيني وي توجه كنند و بيني كودك را از نظر وجود جسم خارجي در آن بررسي كنند.

وي در عين حال گفت : در صورت وجود جسم خارجي در بيني ممكن است ترشحات به صورت بدبو و خوني شوند كه در آن صورت بايد به پزشك مراجعه كرد.

دبير انجمن جراحان گوش افزود: اگر جسم خارجي در كار نيست، براي رفع گرفتگي بيني مي‌توان از بخور آب جوش استفاده و اگر كودك از سردرد يا تب شاكي است مي‌توان از شربت استامينوفن استفاده شود.

وي توصيه كرد كه براي رفع علايم سينوزيت از بخور آب گرم استفاده شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.34752s, 18q