پوسيدگي و اختلالات دنداني سنين كودكي بايد جدي گرفته شود

۱۳۸۶/۰۷/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7680
پوسيدگي و اختلالات دنداني سنين كودكي بايد جدي گرفته شود

دكتر "مجيد رحماني" در حاشيه سمينار ارتودنسي در قرن ‪ ۲۱‬در گفت‌وگو با خبرنگار علمي ايرنا افزود بسياري از مشكلات دنداني اگر به موقع تحت درمان قرار گيرند، به راحتي رفع مي‌شوند ولي هر چه زمان بگذرد بايد درمان‌هاي پيچيده‌تري را به كار برد.

هر انسان سه دوره دنداني را طي مي‌كند: دوره اول سنين شش ماهگي تا شش سالگي كه دوران رويش دندانهاي شيري است، دوره دوم از شش سالگي تا ‪۱۲‬ سالگي دندانهاي شيري و رويش دندانهاي دائمي و دوره سوم كه از ‪ ۱۲‬سالگي به بعد شروع مي‌شود و احتمالا تا پايان عمر دوام دارند دوره دندانهاي دائمي است.

دكتر رحماني افزود هر گونه بي‌توجهي به مشكلات دنداني در دوران اوليه يعني شش ماهگي تا شش سالگي مشكلات سختي را در دوران بزرگسالي به دنبال دارد.

ارتودنسي به مرتب كردن دندانها مي‌پردازد و هر گونه ناهماهنگي و ناموزوني در دندانها و يا ناهماهنگي در فك‌ها را كه منجر به نامرتبي دندانها شده است، رفع مي‌كند.

ارتودنسي با مرتب كردن دندانها زيبايي چهره را نيز به دنبال دارد و اعتماد به نفس افراد و توانايي مواجهه آنها را با موقعيت‌هاي اجتماعي مختلف بالا مي‌برد.

دبير علمي سمينار ارتودنسي پيشگيري در قرن ‪ ۲۱‬گفت براساس تحقيقي كه اخيرا در دبيرستانهاي شهر تهران صورت گرفته است حدود ‪ ۲۶‬درصد دانش‌آموزان نياز واقعي به درمان ارتودنسي دارند.

دكتر رحماني گفت بسياري از اختلالات دنداني و فكي كه درمان آنها در سنين بزرگسالي بسيار پيچيده است با آگاهي والدين و ارايه آموزش به والدين و دندانپزشكان به راحتي قابل كنترل و پيشگيري هستند.

معاون آموزشي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي تهران با تاكيد بر عدالت درماني و برخورداري يكسان همه افراد از دريافت خدمات ارتودنسي گفت برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي جامع ارتودنسي و كنگره‌هاي علمي مي‌تواند نقش بسزايي در افزايش علم و آگاهي دندانپزشكان و رفع نقايص در جهت خدمت رساني يكسان به گروههاي مختلف جامعه ايفا كنند.

وي با تاكيد بر فراگيري آموزش‌هاي لازم در خصوص مهارتهاي علمي و عملي از سوي دندانپزشكان افزود كشورمان در رشته دندانپزشكي از لحاظ علمي همسطح بسياري از كشورهاي پيشرفته دنياست و دندانپزشكان همواره از يادگيري روشهاي نوين به خوبي استقبال مي‌كنند.

سمينار علمي پژوهشي ارتودنسي پيشگيري در قرن ‪ ۲۱‬توسط جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي تهران دوازدهم و سيزدهم مهرماه در هتل المپيك تهران برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.72123s, 18q