کم لطفی وزارت بهداشت از دیدگاه نماینده حوزه سلامت رئیس جمهور منتخب

۱۳۹۲/۰۴/۰۸ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 76883
سلامت نیوز : نماینده حوزه سلامت رئیس جمهور منتخب گفت: وزارت بهداشت در حوزه ارائه اختیارات حوزه سلامت کم لطفی کرده و یک سیستم بی‌اختیاری را تنفیذ کرده است در حالیکه دانشگاه‌های علوم پزشکی باید مستقل بوده و خودشان مسئول درآمدهایشان باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم ؛ دکتر رضا ملک‌زاده نماینده رئیس جمهور منتخب در حوزه سلامت در تشریح تجمیع تمرکز مدیریت در حوزه بیمه‌ها در وزارت بهداشت اظهار داشت: سازمان‌های بیمه‌گر یک نوع سازمان‌های مستقل به حساب می‌آیند و در گذشته نیز سازمان تامین اجتماعی یک سازمان کاملاً مستقل بود و خودش سیستم نظارت و ارزیابی داشت.

وی افزود: وقتی ما می‌گوییم تولیت اینها با وزارت باشد این مسئله را مدنظر داریم که این سازمان‌ها خودشان کاملاً مستقل هستند و می‌توانند مکانیزم‌های گوناگونی برای نظارت داشته باشند و هنوز هم این کار را انجام می‌دهند و اصلاً معنای آن این نیست که اختیارات آنان در بخش نظارت از آنان سلب شود.

ملک‌زاده که در برنامه تلویزیونی پزشکی «نبض» صحبت می‌کرد، بیان داشت: وزارت بهداشت تنظیم کننده این موارد است حتی ارائه خدمات نیز در بخش‌های مختلف از جمله بخش‌های خصوصی و دولتی توسط ارائه دهندگان خدماتی به صورت مستقل صورت می‌پذیرد. مثلاً دانشگاه‌های علوم پزشکی واحدهای مستقلی به حساب می‌آیند که توسط هیئت امناء اداره می‌شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این استقلال‌ها باید در یک وزارتخانه یا دو وزارتخانه تعریف شود، گفت: استقلال در یک وزارتخانه باید تعریف شود، وزارت بهداشت در حقیقت یک مرکزی است که مجموعه‌ها و واحدهای درمانی را تحت پوشش دارد ولی متاسفانه این روزها مشاهده می‌کنیم که حتی اختیاراتی که باید هیئت امنای دانشگاه‌ها داشته باشند نمی‌بینیم و می‌خواهند بیمارستان‌ها را هیئت امنایی کنند. در حالی که باید این اختیارات در خود هیئت امناها باشد و دانشگاه‌ها طبق قانون هیئت امناء دارند و خودشان ارگان‌های مستقل به حساب می‌آیند ولی در اینجا وزارت بهداشت کم لطفی کرده است و یک سیستم بی‌اختیاری را تنفیذ کرده است در حالی که به معنای واقعی دانشگاه‌های علوم پزشکی باید مستقل باشند چون هیئت امناء دارند و باید خودشان مسئول درآمدهایشان باشند.

ملک‌زاده ادامه داد: در این مقوله وزارت بهداشت فقط باید باید نقش لجستیک، حمایت کننده و هدایت سیاست‌گذاری‌ها را بر عهده داشته باشد. بنابراین این مسئله که در یک جا ارائه خدمت شود و در یک جای دیگر نظارت صورت پذیرد اینطور نیست و اگر بتوانیم آن ارتباطی که تاکنون نتوانسته‌ایم با سازمان‌هایی مانند نظام پزشکی برقرار کنیم تا بتوانیم یک اعتماد دو طرفه بین جامعه پزشکی برقرار شود باید صورت پذیرد تا خیلی از مشکلات در حوزه سلامت برطرف شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌های حوزه سلامت در دولت آینده به صورتی خواهد بود که این ارتباطات بین سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکی افزایش یابد، افزود: بله، به نظر بنده باید این مسئله صورت پذیرد و اگر ما می‌خواهیم به موفقیت‌هایی در حوزه سلامت دست پیدا کنیم باید این کار را انجام دهیم. مثلاً از نیروی پرستاری بهتر می‌توانیم استفاده کنیم و اساساً رضایتمندی در بیمارستان‌ها منوط به خدمات خوب پرستاری است و هر چقدر هم که پزشکان خدمات خوبی ارائه دهند یا جراحی مناسبی داشته باشند ولی سیستم پرستاری خدمات مناسبی ارائه ندهد کسی که از بیمارستان مرخص می‌شود ناراضی خواهد بود. بنابراین مسئله‌ مهم آن است که ما تیم‌های پزشکی را به صورتی در کنار هم قرار دهیم تا همانطور که همراه هم هستند به صورت واحد به ارائه خدمات سلامت بپردازد.

ملک‌زاده ادامه داد: ما اگر حتی راهنماهای بالینی ایجاد کنیم ولی جامعه پزشکی آن را رعایت نکند این راهنماهای بالینی فایده‌ای ندارد و باید اعتقادی به وجود آید تا جامعه پزشکی براساس این راهنماهای بالینی به مردم خدمات سلامت ارائه دهد و وقتی می‌گویم جامعه پزشکی یعنی همه گروه پزشکان، پرستاران، داروسازان و آزمایشگاه‌ها را شامل می‌شود و با توجه به سرمایه‌ها و بودجه‌هایی که در حوزه سلامت وجود دارد باید خدمات پزشکی به روش صحیح به جامعه ارائه شود تا مشکلاتی که در حوزه سلامت از گذشته بوده است حل شود.

وزیر اسبق بهداشت در پاسخ به این پرسش که از برنامه پنجم توسعه حدود 2 سال می‌گذرد و خیلی از مفاد این قانون عملی نشده است و آیا نباید موانع عملی نشدن این مسائل برداشته شود، گفت: ببینید موانع اصلی در این زمینه در این است که باید یک اراده سیاسی در دولت وجود داشته باشد تا سلامت امر مهمی به حساب آید و این مقوله هم برای نمایندگان مجلس و دولت باید صورت پذیرد.

نماینده حوزه سلامت رئیس جمهور منتخب بیان داشت: اگر واقعاً ما به این امر اهمیت دهیم قطعاً این مشکلات در حوزه سلامت قابل حل است ولی مشکل اصلی در آن است که وقتی یارانه‌ای که باید در بخش سلامت پرداخت شود، پرداخت نمی‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید پرداخت از جیب مردم در حوزه درمان در پایان دولت یازدهم به چند درصد می‌رسد در حالی که در حال حاضر این رقم در حدود 60 تا 70 درصد است، افزود: واقعاً این مسئله بستگی به آن دارد که چه مقدار منابع مالی لازم در حوزه سلامت و اختیارات آن لحاظ شود و با  توجه به اینکه هزینه‌های درمان رو به افزایش است، زیرا هر چه ما در پزشکی پیشرفت می‌کنیم و امکانات تشخیصی بیشتر می‌شود و داروهای جدید و گرانقیمت وارد بازار می‌شود، در همه جای دنیا روند کلی هزینه‌های درمان افزایش می‌یابد و اگر ما منابع مالی را درست در اختیار نداشته باشیم و مدیریت صحیحی نیز صورت نپذیرد نمی‌توانم عدد خاصی را در زمینه پرداخت از جیب مردم در حوزه درمان عنوان کنم. ولی فکر می‌کنم اگر منابع مالی و مدیریت لازم برقرار شود می‌توانیم پرداخت از جیب مردم که اکنون حدود 50 تا 60 درصد است را کاهش دهیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56082s, 18q